Непознатата Централна Америка – факти, които ще ви отворят очите

Непознатата Централна Америка – факти, които ще ви отворят очите

Част от държавите в региона имат обща история от времето на испанското нашествие, но имат различна политическа и икономическа система

Централна Америка е провлак, намерища се между континентите Северна и Южна Америка. Той отделя Тихия океан от Карибско море и е дълъг приблизително 1835 км.

Част от държавите в региона имат обща история от времето на испанското нашествие, но имат различна политическа и икономическа система. Някои страни са преживели граждански войни докато други са останали сравнително мирни.

Вижте пет важни факта, които трябва да знаете за Централна Америка:

Зловещо: Кулите Цомпантли, които са построени от човешки черепи СНИМКИ

1. Държавите в Централна Америка

В Централна Америка има 7 държави: Гватемала, Белиз, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагуа, Коста Рика и Панама. Гватемала е най-голямата по население с близо 18 000 жители. Ел Салвадор е най-малката по площ, но е най-гъстонаселената с около 811 души на квадратна миля (1,6 км), информира World Atlas.

Коста Рика е една от най-стабилните в политическо отношение страни в Централна Америка. Освен това тя няма постоянна армия. Белиз е била британска колония и все още е част от Британската общност. Това е единственото място в Централна Америка, наред с колонията Брега на комарите (Mosquito Coast), която сега е част от Хондурас и Никарагуа, колонизирано от британците.

Белиз е единствената страна в региона, където английският е официален език. Обитателите ѝ често говорят и креолски, испански или коренните езици юкатек или мопан, които са езици на маите.

2. Намира се върху земята на Империята на маите

Империята на маите е била една от най-доминиращите коренни цивилизации в Мезоамерика преди изпанското нашествие през 16-и век. В наши дни в Централна Америка и Мексико над 6 млн. души говорят над 25 майски езика, които са живи и до днес.

Наследниците на маите живеят в Гватемала, Хондурас, Белиз и Ел Салвадор. Около 40% от гватемалците с произход от маите.

Най-ранните селища на маите датират от около 1800 г. пр. Хр., но пикът е през Класическия период, който започва около 250 г. сл. Хр. През този период цивилизацията се разраства до около 40 града, като много от тях процъфтяват и достигат между 5000 и 50 000 жители.

В своя разцвет населението на маите се увеличава до около 2 млн. души. Не е ясно как цивилизацията запада, но по времето, когато пристигат испанските изследователи, обитателите на тази земя живеят предимно в малки земеделски села, а не във величествените градове, както преди.

3. Някога за кратко пет държави образували една голяма държава

Федерана република Централна Америка е държава, просъществувала за кратко, която е създадена през 1823 г. Тя е съставена от днешните Хондурас, Никарагуа, Гватемала, Ел Салвадор и Коста Рика. Преди обединението регионът, заедно с мексиканския щат Чиапас, били част от вицекралството Нова Испания.

След създаването на държавата имало постоянни борби между либерали и консерватори. Това противоборство завършва с гражданска война, която води до разпадането на съюза през 1840 г. Републиката се разпада на държавите, които съставят Централна Америка днес.

4. Педро Ариас Давила е важна историческа личност

Педро Ариас Давила, известен още като Педрариас, е испански войник, който води първата испанска мисия за създаване на постоянни колонии на американския континент. Той изпраща някои от своите хора на завоевателни експедиции към днешните Коста Рика и Никарагуа.

Неговите постижения включват създаването на град Панама, установяване на колонии в днешните Панама и Никарагуа и работата му като губернатор и в двете страни.

5. Панамериканската магистрала е незавършена заради пропаст

Панамериканската магистрала е път, дълъг близо 48 280 км, който започва от Аляска и завършва на самия край на Аржентина. Но от Панама до Колумбия има една падина, представляваща дива джунгла и известна като Дариенската пропаст, през която магистралата просто не може да мине.

Когато пътешествениците стигнат до входа на пропастта в Панама, те трябва да качат превозните си средства на ферибот, за да стигнат до Колумбия.

Дариенската пропаст е известна като едно от най-опасните места в Западното полукълбо заради суровия терен, отровните създания и въоръжените партизански отряди. Опитите да се построи път са неуспешни заради нейното местоположение и конфликтите с коренните жители, обитаващи района.

Всъщност останки от британски опит за построяване на железница все още могат да се видят как ръждясват в гората много години след това.

Държава ли е Пуерто Рико

Не точно Северна Америка, не съвсем Южна Америка, Централна Америка е цял отделен свят с исторически забележителности, някои по-стари и от тези в Европа, и голямо културно богатство. Тя предлага безкрайни възможности за опознаване – до обикаляне с една раница на гърба до ходене на плаж, изучаване на история или нощен живот. Само си носете дъждобран. Дъждовният сезон тук си го бива.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай