Неврокоп – знаете ли кой български град  е носил това име?

Неврокоп – знаете ли кой български град е носил това име?

Той е наследник на древния римски град – Никополис ад Нестум(град на победата) във връзка на успешния поход на император Траян срещу даките

Днес ще ви преставя историята на град Неврокоп. Това е името, което това населено място е носило дълго години, но в днешно време е познато с името на големия български революционер Гоце Делчев.

Научете повече за историята на този забележителен град и кой известен български писател е неговият първи кмет.

Историята на Неврокоп

Неврокоп е наследник на древния римски град – Никополис ад Нестум(град на победата) във връзка на успешния поход на император Траян срещу даките. Приема се, че самото име Неврокоп е турцизирана версия на името Никополис.

Останките на този древен римски град са запазени и се намират на няколко километра от Гоце Делчев. За съжаление не можем да кажем какво е било името на селището по време на Средновековието(най-вероятно Никополис или българската му версия), а сме запознати с историята му в рамките на Османската империя и след това.

Гърция въвежда нов данък за туристите

Османската империя

Неврокоп за първи път е описан през 1422 година като голяма християнско село в рамките на империята. Тъй като местоположението му е важно, в рамките на по-малко от век , той се превръща в почти изцяло мюсюлманско населено място – очевидно местното население или приема исляма, или се премахва от тази територия.

В рамките на българското Възраждане и развиване на занаятите , Неврокоп постепенно връща българското си население. За това свидетелства и развитието на Неврокопския панаир, който е един от големите в рамките на империята.

Постепенно българите се осъзнават като собствен народ и започват борба с гръцкото духовенство, което се опитва да ги гърцизира. Това води до отваряне на чисто българско училище в града, което да бъде алтернатива на гръцкото.

Освен това българите си построяват и свой собствен храм – “Успение Богородично”, който да си бъде чисто техен и да не може да попадне в ръцете на гръцкото духовенство. Тази дейност продължава и до Освобождението, когато се създава и читалище, учителско дружество и женско дружество.

Неврокоп след Освобождението от 1878

В заглавието на параграфа нарочно уточняваме Освобождението за част от българските земи през 1878 година, защото Неврокоп не попада сред тях.

Приказните острови, които скараха Индия и Малдивите

Въпреки бурната съпротива на местното население, което подписва петиция до Великите сили да бъде присъединено към Княжество България, аспирациите му не се реализират. Въпреки това, в периода след 1878 година се постига един сериозен успех за неврокопчани.

През 1894 година се основава Неврокопската митрополия, която вече става част от Българската екзархия, но градът остава част от и от Гръцката. Неврокоп участва активно в Илинденско-Преображенското въстание 1903, като в тази област се водят военни действия на четите на Стоян Мълчанков и Стоян Филипов.

Истинското Освобождение за Неврокоп

То идва на 17 октомври 1912 година – тоест малко след започването на Балканската война(5 октомври 1912 година). На практика градът е освободен без битка от българска страна, което спасява града от поражения. 

Малко известна информация е, че първият кмет на града е не кой да е, а самият Пейо Яворов, който е активен участник в освободителното движение на българите от тези краища на нашето землище. Едва ли друг град може да се гордее с по-достоен избраник за първи кмет! 

Неврокоп остава в рамките на България дори и след двете национални катастрофи, като останалото турско население се мести в Турция, а на негово място идва българските бежанци от районите на Драма и Сяр.

Заради изключителната заслуга на Гоце Делчев за българското освободително движение, градът е прекръстен на негово име през 1951 година.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай