Нашата съседка Румъния все още е неизследвана територия за повечето туристи. Но тя все повече се включва в различни класации за топ туристически дестинации в Европа, които си струва да посетите – там има какво да се види и в същото време е сравнително евтино.
Сега е време да опознаете още една туристическа забележителност на Румъния - древния град Сигишоара, известен с малките си цветни исторически къщи. И именно тук е роден легендарният влашки княз Влад Цепеш, който става прототип на кръвожадния вампир Дракула.
Как да стигнем до Сигишоара
Град Сигишоара се намира в регион Муреш в Централна Румъния, в историческата земя Трансилвания. Най-близкият голям град до него е Търгу Муреш, който дори има собствено летище, въпреки че сега почти нищо не лети през него. Освен това, въпреки скромното разстояние от 50 километра, между тях няма директна влакова връзка, така че в крайна сметка трябва да вземете обиколка с влак с две или три прекачвания за повече от шест часа. С личен автомобил това разстояние се изминава за час по права линия.
Но от Брашов можете да стигнете до там с директен влак за 3,5-4 часа няколко пъти на ден, въпреки че разстоянието между тях е около 120 километра.
От Клуж-Напока до Сигишоара можете да стигнете и с директен влак – около 150 километра за същите 3,5-4 часа няколко пъти на ден.
От столицата Букурещ, която се намира на 270 километра от града, също можете да стигнете с директен влак или с прекачване – за около 6,5 часа, пише УНИАН.
Къде да отседнете
Въпреки че Сигишоара е сравнително малък град - с население от малко над 28 хиляди души, всъщност има доста добър избор от възможности за настаняване, достъпни за туристите. По-конкретно, повече от 150 хотела, хостели и частни апартаменти в момента предлагат услугите си в популярни услуги за резервация на настаняване.
По този начин най-евтините легла в хостелите сега струват от 15 евро на вечер, докато нощувката в бюджетна стая за един/двама гости ще струва от 22 евро. Настаняването в прилични бутикови хотели в хубави исторически къщи в центъра на града ще струва от 30 евро на стая, четиризвездните хотели ще струват малко повече - от 33 евро на вечер.
Освен това повечето от възможностите за настаняване на туристите в Сигишоара се предлагат в центъра на града в онези известни цветни къщи, които са на няколко века. Това придава специална атмосфера.
Къде да хапнем
Както може би се досещате, Сигишоара е 100% туристически град, така че няма абсолютно никакви проблеми с доброто хранене там. В града има заведения, които са само за туристи и имат завишени цени, както и такива, които са по-ориентирани към местните и познавачите, понякога много интересни и необичайни.
Какво да видите в Сигишоара
Сигишоара е град с древна история, чиято официална дата на раждане се счита 1280 г. Градът е основан от германски заселници от Саксония и първото му име е Шьосбург. Именно те са построили на хълма средновековна крепост, няколко църкви и световноизвестната часовникова кула – всички те са добре запазени и до днес.
Градът получава името си Сигишоара през 1435 г., а четири години преди това тук е роден бъдещият княз на могъщата Влахия Влад III Дракула, известен още като Влад Цепеш. Тук прекарва детството си. И, разбира се, местната туристическа индустрия не пропуска шанса да се възползва от този факт - градът предлага множество тематични екскурзии, има паметник, а също така можете да посетите Casa lui Vlad Dracul - историческата къща, където Влад Дракул е роден и прекарал ранните си години. Сега тук има ресторант, но за 10 леи можете да посетите и тематичната стая.
Самият исторически център на Сигишоара е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО с добре запазеното градско развитие от 17-18 век, готически църкви от 13-15 век и каменни укрепления от 13-14 век с порти и кули. Общо в града има около десет добре запазени кули, в някои от които има музеи, включително гореспоменатата часовникова кула от 13-ти век, висока 64 метра.
Заслужава внимание и сградата на кметството - огромен дворец от края на 19 век в бароков стил, разположен на хълм близо до Часовниковата кула, централния площад и манастирската църква. На последния етаж на двореца често се провеждат концерти, от класическа до съвременна музика.
Тъй като Сигишоара е сравнително малък град, е напълно възможно да го обиколите за един ден без да бързате. Но нека това не ви заблуждава: хълмистият му исторически център е изцяло павиран с калдъръмени камъни, така че дори няколко часа ходене гарантирано ще ви остави с уморени крака.
И не се страхувайте да излезете малко извън туристическия център - самото развитие на града също е красиво, а Сигишоара е заобиколен от живописни зелени хълмове.
Старото германско гробище зад църквата "Свети Николай", в рамките на историческия център, заслужава специално внимание - това място определено ще се хареса на любителите на такива екскурзии.
Сигишоара несъмнено е едно от основните места, които трябва да посетите в Румъния. И този град вече започва да се появява във всевъзможни пътеводители, така че ви съветваме да го посетите по-рано, преди да е претрупан с туристи, както се случи със супер популярните Брашов или Сибиу.