Огромни вълни се появяват изневиделица и убиват хората на плажа

Така наречените sneaker waves са не по-малко опасни от цунамито

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/ogromni-vlni-se-poyavyavat-iznevidelitsa-i-ubivat-khorata-na-plazha Pochivka.blitz.bg
Огромни вълни се появяват изневиделица и убиват хората на плажа

На Земята има няколко места, където възникват такива вълни. В света те са известни под наименованията sneaker wave, sleeper wave и king wave.

Понякога се среща терминът „убийствена вълна“, но това е по-подходящо за вълни в открития океан. Разбира се, вълната sneaker  няма толкова отнети човешки животи, колкото цунамито.

Но все пак десетки трагични смъртни случаи на плажовете от „спящи вълни“ ни принуждават да ги третираме повече от сериозно.

Днес на местата на честото им появяване се поставят предупредителни табели и знамена. Хората са помолени да внимават да не обърнат гръб към океана, докато стоят близо до самата вода. Но туристите продължават да игнорират тези препоръки и умират.

Как са устроени вълните sneaker waves и как те убиват нищо неподозиращи хора?

Трагедия

На 16 януари 2016 г. вълна, която се появила от нищото, заляла северозападния бряг на САЩ. На разстояние 450 километра - от Вашингтон до Северна Калифорния - цялата брегова линия попаднала  във водата.

Круизен кораб в силна буря: Какво се случва вътре и емоциите на пътниците

Тя наводнила плажовете и крайбрежните улици, навлизайки на стотици метри навътре в сушата.

През същата 2016 г., месец по-късно, на черния исландски плаж Рейнисфджара (Reynisfjara), който е недалеч от малкия град Вик, се случи трагедия.

Турист от Китай застана на базалтова колона и направи селфи на фона на морето, обърна гръб към него. Изведнъж една от вълните стигна твърде далеч на брега и изми китайците в морето.

Никой така и не успя да го спаси, толкова бързо се развиха . Той обикалял Исландия със съпругата си, пред чиито очи се разигра тази трагедия.

След този инцидент полицията дежури почти 2 седмици на популярния плаж и разговаря с всеки турист, който се приближи твърде близо до водата.

Но никакви предупреждения и приказки за неотдавнашния трагичен инцидент не попречиха на туристите да наобикалят около самия ръб и да правят селфита с гръб към вълните.

Нещо повече, 10 дни преди това почти не се случила подобна трагедия. Туристка от същия Китай не чул предупредителните викове от водачите и се приближил твърде близо до морето.

По това време на брега се разби „спяща“ вълна, която съборила момичето надолу и го влачила по земята.

Силата на отлива й пречила да се изправи на крака. Хората се втурнали на помощ, излагайки се на голяма опасност. За щастие, те успели да я хванат преди момичето да изчезне под следващата вълна.

Ето снимка на исландския фотограф и водач Кристиян Гудмундсон, който засне случващото се на телеобектив. Бил твърде далеч, за да дойде на помощ. За съжаление, това момиче не беше единственото, което попадна в подобно приключение този ден.

Историята помни само фатални случаи, не споменавайки онези, когато туристи по чудо успяват да се измъкнат от силата на вълната.

Страшни катаклизми изтриват от картата тези любими на туристите плажове

Година по-късно, на 9 януари 2017 г., на южния бряг на Исландия загина германска туристка, който беше съборена и повлечена в океана от внезапна вълна.

По това време тя беше на популярния сред туристите плаж Киркюфджара (Kirkjufjara) близо до Дирхол - съвсем близо до плажа Reinisfjara.

Това са описани случаи само през последните 3 години, но това се е случвало и преди. Всяка година няколко туристи умират или сериозно пострадват от sneaker wave в Исландия.

Дори предупредителните табели на всеки завой не помагат. Някои от тях просто ги облепват със стикери, напълно игнорирайки това, което е изобразено върху тях.

Фатална небрежност

Туристите, идващи в Исландия от цял свят, се чувстват напълно в безопасност тук. Но грешат - Исландия абсолютно не е място, където на практика не може да ви се случи нищо.

Много популярни туристически дестинации изобщо не са предназначени за посещение и са изпълнени със скрити заплахи за живота. Същата базална пещера Халсанефшелир на плажа Рейнисфяра за малко се превърне в убиец на няколко човека, снимащи се в нея.

На 16 ноември 2013 г. около 100 тона колонен базалт падна от сводовете й на земята. За щастие никой не беше в пещерата по това време. Но още на следващия ден останките се изпълниха с туристи, които ги снимаха.

А това е друг потенциално опасен плаж  -Djúpalónssandur в Исландия.

А ето и запис на sneaker wave на него:

Погледнете с какъв ентусиазъм и усмивки бягат някои туристи. Но тези, които нямаха време да избягат и се озоваха във водата, изобщо не се смеят. Добре е, че този път всичко се оказа само намокрено фотографско оборудване. Но това можеше да завърши по-фатално.

Не е случайно, че такъв знак е изложен на този плаж, светло петно, което се откроява на сивото небе на Исландия.

И дори има подготвени специални животоспасяващи уреди.

След няколко смъртни случая на китайски туристи започнаха да се пишат предупреждения на техния език, но това не помага много. Туристите, включително децата, се качват в самата вода, без да подозират за опасността.

Как и защо възникват?

Учените все още не могат да обяснят естеството на появата на „спящи“ вълни. Общоприето е, че те се генерират от други вълни, движещи се в същата посока, но с различни интервали. Те се сумират и умножават, когато една вълна догони друга до брега.

Днес природата на други подобни вълни, които се появяват в открито море под формата на гигантска 30-метрова стена насред спокойна вода, е най-проучваната.

Те били наричани „убийствени вълни“ (скитащи вълни, чудовищни ​​вълни, бяла вълна, разбойническа вълна), защото често причинявали гибелта на морските плавателни съдове и кораби.

Един американски океанограф вярва, че това са вълни, произхождащи от брега, са от същото естество като "убийствените вълни" в океана.

И по някакъв начин са свързани с далечни бури. Основният проблем при изучаването на такива вълни е непредсказуемостта на тяхното движение и външен вид.

Не е възможно да се установи каквато и да е сезонност на възникването им.

Но дългосрочните наблюдения от 1990 г. в американския щат Орегон показват, че всички инциденти със „спящи“ вълни най-често се случват между октомври и април, като достигат своя връх през ноември и март. През това време от тях загиват над 20 души.

Последният случай в Орегон е регистриран през 2019 година. На 23 март жена получи сериозни наранявания, когато sneaker wave  обърна върху нея голям дънер, лежащ на плажа.

Основното заключение, което трябва да се направи от всичко това, е никога да не обръщате гръб на океана, особено ако сте на някое от описаните по-горе места. „Спящите“ вълни се появяват внезапно, дори на фона на нежен и спокоен прибой.

Дори и да успеете да плувате, това няма да ви спаси от хипотермия в студените води на Атлантическия океан. Само 5-10 минути са достатъчни, за да замръзнете и спрете да се движите.

Често е много трудно да се измъкнем. Опитайте се да не плувате със силно вълнение - може да се случи така, че да се изморите твърде много и да не можете да излезете от водата. 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай