БДЖ призова всички пътуващи с влак в страната да спазват добро поведение и да не рушат общественото имущество. От там показаха снимки на вагони, които са оставени в окаяно състояние от недобросъвестни пътници.
Изтърбушени седалки, боклуци по пода, фасове, бутилки и неприбрани остатъци от храна и напитки са само част от грозните гледки, които са оставили вандалите след себе си.
Държанивят преозвач уточнява, че показва само малка част от мизерията, която правят хората докато пътуват.
Ето какво посочват от там:
"БДЖ напомня на всички пътници колко важно е общественото имущество да бъде използвано отговорно и съхранявано в добър вид. Повод за този апел са поредните случаи на вандализъм и умишлено увреждане на оборудване и интериор в железопътния подвижен състав.
Всеки пътник има основание да очаква чиста, поддържана и комфортна среда за пътуване. Постигането и запазването на тези условия обаче изисква не само постоянни усилия и инвестиции от страна на железницата, но и отговорно отношение към обществения ресурс.
Щетите, причинени от недобросъвестни действия, водят до допълнителни разходи за възстановяване и поддръжка, а ресурсът, който се насочва за отстраняването им, би могъл да бъде използван за подобряване на услугата и условията за пътуване.
Снимките към публикацията показват само част от констатираните повреди и замърсявания в подвижния състав. Те са ясен пример, че опазването на общественото имущество е споделена отговорност.
Опазването на обществения ресурс започва от личното отношение и ежедневното поведение на всеки от нас. Уважението към средата, в която пътуваме, е уважение към останалите пътници и към труда на хората, които ежедневно полагат усилия за поддържането ѝ. Нека заедно съхраним железницата като чисто, безопасно и достойно място за пътуване".
Коментиращите са възмутени от видяното. Много от тях призовават да се въведе охрана и видеонаблюдение във влаковете, както и много по-строги санкции:
"Когато в обществото ни има диваци, само видеонаблюдение и директно отвеждане от влака в ареста ще помогне. Така е и с вандализма по спирки и автобуси - директно окошарване и месеци обществено-полезен труд!".
"Глоби - това е! Съзнанието много бързо ще дойде с глобите".
"Кондукторите се правят на разсеяни и гледат в обратна посока. Редовно ми се случва да попадам на пътуващи излегнали се с мръсните обувки и цапащи седалките. Кондукторът минава и се прави,че не вижда. Също и жп служител,който си хапва,пийва. Едната седалка с храна,отново не му направиха забележка.Като работещ в БДЖ и карта не му поискаха. Масово от пътниците се пие алкохол и се консумира храна по време на пътуване. За влаковете по направление София -Благоевград, София -Петрич".
"Простия българин си остава прост няма оправия иначе ревем че няма нови вагони еми няма да има като си държим като кретени".
Аз искам да попитам вас от БДЖ защо не се назначи охрана във влаковете пореди имаше полиция
"Лично аз не ви ползвам услугите от години но бих се качил е така ако е чисто приятно и не се потиш като крава защото освен да се краде нищо друго не се прави влакове от времето когато бях дете. Срам!"