Последният пирон в ковчега на Венеция

„Чакахме карнавалът да оправи икономиката след „високата вода“, но сега имаме нов проблем“, оплакват се местните

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/posledniyat-piron-v-kovchega-na-venetsiya Pochivka.blitz.bg
Последният пирон в ковчега на Венеция

На площад „Сан Марко“ миналата седмица масите и столовете на известното „Кафе Флориан“ останаха празни. Едва няколко туристи се появиха, за да си направят селфита.

Повече кора с медицински маски можеха да се видят по улиците на Венеция, вместо с карнавални маски, както е обичайното за сезона.

Десетки празни гондоли се поклащаха на водата.

Къде да отидем в Италия, ако ни е за пръв път

След като Венеция отмени повечето от ежегодните си празненства заради опитите на Италия да ограничи разпространението на коронавируса, повечето туристи избягаха и я превърнаха буквално в призрачен град.

Туристическата индустрия на Венеция все още не може да се съвземе от тежките наводнения през ноември, които оставиха голяма част от града под вода. Сега той се изправя пред съвсем нов вид криза – близо 4000 заразени с коронавирус и близо 150 смъртни случая, съобщава „Гардиън“.

„Чакахме карнавалът да оправи икономиката след „високата вода“, но сега имаме нов проблем“, казва Сабрина, която работи в моден магазин.

Наводнението свали приходите на Венеция с 40% за последната четвърт на миналата година, а коронавирусът се очаква да предизвика загуби от 30-40% в първата четвърт на 2020.

Над 40% от хотелските резервации са отменени, съобщиха от венецианската хотелиерска асоциация.

„Пълно мъртвило е. Никой не идва, улиците са празни, а хората се страхуват. Не знам как ще се оправим този път. Това е последният пирон в ковчега“, казва Паола Бертолдо, която продава стъклени бижута собствено производство.

Цялата икономика е засегната, казва Симоне Вентурини, градски съветник по икономическото развитие. Истинските щети ще са дългосрочни. Има много малко резервации за Великден и Биеналето през май. „Вярваме, че до няколко седмици вирусът ще бъде далечен спомен като САРС, но трябва да разберем, че това е бизнес като всеки друг“, казва той.

Венеция, която се посещава от между 20 и 30 млн. души годишно, има противоречиви отношения с туристите. Огромните тълпи предизвикват разделение между местните хора, които си изкарват прехраната от туризъм, и тези, които вече се задушават.

Страшни разкази за вампири във Венеция насред епидемията от коронавирус

Някои местни жители смятат спада в туризма за доста облекчаващ.

 Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
4 Коментара
ебете си майката ИЗМЕКЯРИ
преди 4 години

40 ЕВРО ДА СЕДНЕШ НА МАСА И 240 ЗА ГОНДОЛА ИБЕТЕ СИ МАЙКАТА ДА ФАЛИРАТЕ И ПРОСИТЕ ДАНО!!!

Откажи
Аврора
преди 4 години

Да реват сега - щото бяха свикнали само да грабят туристи, обитавайки старите сгради, построени от предците! Стотици евро за една порция банални спагети, щото били на площада, над 30 за чашка кафе... Паразити нагли!

Откажи
http://tools.eti.pw/coronavirus-covid-19-map.php
преди 4 години

http://tools.eti.pw/coronavirus-covid-19-map.php

Откажи
!!!
преди 4 години

А бе тъпаци, какви 240 евро за гондола?! Бях септември 2019, 80 евро е гондолата. Кафето е 6 евро, най -много в заведение - централно със сервитьор.

Откажи