След блокадата, наложена заради разпространението на коронавируса, много авиокомпании възобновиха полетите си, макар и с намален капацитет. Това, обаче, далеч не означава, че рискът от заразяване с Covid-19, е изчезнал.
На самолетите, както и по летищата и хотелите, са въведени нови мерки за безопасност, които включват засилена дезинфекция и спазване на дистанция. Въпреки това не бива да се забравя нещо много важно, свързано с разпространението на заразата.
Назоваха кой е най-безопасният транспорт в условията на коронавирус
И то е, че хората могат да хваната вируса като докосват повърхности, на които той е попаднал.
Проучване установи къде в самолета е най-вероятно да има такива повърхности и съответно рискът от заразяване е най-висок.
Проучването е направено от южнокорейския медицински колеж към Университета Сунчунхян. То имало за цел да разбере как вирусът се предава между пасажерите.
Екипът от учени наблюдавал евакуиращ полет от Милано до Сеул с 310 души на борда на 31 март – в пика на пандемията в Италия.
11 души със симптоми на заболяването били отстранени от самолета преди той да потегли, след което последвали прегледи на летището. След това пътниците били поставени на разстояние преди полета и получили маски от типа N95, които сваляли само за хранене и при ползване на тоалетна.
След пристигането си всички 299 пътници били поставени под карантина в Южна Корея на места, осигурени от правителството.
6 души, които не показвали симптоми, дали положителни проби при тестове, направи на първия ден.
Но на 14-ия ден 28-годишна жена също дала положителна проба, коеето според учените означава, че тя се заразила с Covid-19 в самолета.
Изследването е публикувано в журнала на американските Центрове за контрол и превенция на болестите (Centers for Disease Control and Prevention) “Emergin Infectious Diseases”.
Там се посочва: „На полет от Милано, Италия, до Южна Корея, те носела маска N95 с изключение на случаите, когато ползвала тоалетна. Тоалетната била ползвана от пътниците, седящи наблизо, включително и пациент без симптоми. Тя седяла през три реда от асимптоматичния пациент.
Имайки предвид, че тя не е излизала навън и е сама се е поставила под карантина за три седмици в дома си в Италия преди полета и не е използвала обществен транспорт, за да стигне до летището, много е вероятно нейната инфекция да е предадена по врема на полета при индиректен контакт с асимптоматичен пациент“.
Кошмарна новина за туристите долетя от световна топ дестинация
На 8-ия ден от карантината след полета жената се оплакала от кашлица, хрема и мускулни болки. На 14-ия ден била откарана в болница.
В заключение изследването посочва, че най-достоверното обяснение е, че жената се е заразила докато е използвала тоалетната. Посочва се, че самолетът бил оборудван с HEPA филтри, каквито използват повечето големи авиокомпании, за да намалят риска от заразяване по време на полет.
Учените предупреждават, че най-голяма вероятност от заразяване има чрез замърсена повърхност или човек, който вече е заразен.