Учените откриха най-дълбокото място на сушата в ново изследване. Това било възможно, след като станало ясно, че част от снежната покривка на Антарктида е станала много по-податлива на топене.
Най-дълбоката точка се намира под ледника Денман в Източна Антарктида и е открита от ледниколози в Университета в Калифорния.
Мястото се намира на около 3,3 км под морското равнище и в него нямало никаква морска вода.
Защо на самолетите e забранено да летят над Антарктида, но не и над Бермудския триъгълник
Според проучването, което отнело месеци, учените открили, че тунелът под глетчера отивал много по-навътре в земята, отколкото те си представяли.
Падината, която е с дължина 100 км и широчина 20 км, е пълна с лед, който се е опитвал да се придвижи от вътрешната ледена покривка към крайбрежието.
Според Си Ен Ен, откритието е представено на срещата на Американския геофизичен съюз в Сан Франциско през есента. Ръководителят на проекта д-р Матийо Морлигхем обяснил, че най-голямото предизвикателство пред учените бил размерът на Антарктида.
„Тя е по-голяма от САЩ и Мексико, взети заедно“, посочи той. Екипът използвалспециална технология, с помощта на която бил изграден модел на ледената покровка Антарктида от ново поколение.
Гражданство в Антарктида. Получава се трудно, но пътувате безвизово в над 100 държави
Така била открита дълбоката долина, скрита под ледена покривка.
По думите на Морлингхем, климатичните промени ще променят региона и учените трябва да го наблюдават внимателно.
Най-ниската точка на сушата досега се смяташе брега на Мъртво море, което е едва 413 м под морското равнище.