Тези 9 града могат да изчезнат до 2030 г.

Според проучване от 2020 г., тайландската столица е първата, която ще понесе пълен удар от ефектите на глобалното затопляне

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/tezi-9-grada-mogat-da-izcheznat-do-2030-g Pochivka.blitz.bg
Тези 9 града могат да изчезнат до 2030 г.

Някои градове по света са в опасност потъване повече от други поради различни причини, включително ниска надморска височина, крайбрежни райони и райони, подложени на наводнения от мусони и проливни дъждове. Променящият се климат, който топи полярния лед, също променя метеорологичните модели, включително все по-жестоки бури за райони, които преди това не са били засегнати от подобни природни „смущения“.

Регионите, които са изправени пред недостиг на храна и болести, предавани по вода, страдат повече, като прииждащите води причиняват щети на реколтата и разпространяват болести с експоненциална скорост.

Най-достъпните европейски градове за пътуване

Въпреки че много градове, изложени на риск от потъване, са се подготвили и са внедрили иновации, като са издигнали защитни мерки като язовири и диги, те трябва да се справят с последиците от непрекъснатата тенденция на глобално затопляне и неговите ефекти върху природата, включително засилващите се бедствия, съобщава World Atlas. 

Учените прогнозират, че части от тези девет града ще бъдат под вода до 2030 г.:

Маями, САЩ

Нивото на морето в Маями се покачва с едни от най-бързите темпове в света, с ясни сигнали за увеличени наводнения, които замърсяват питейната вода и причиняват големи щети на ценната инфраструктура на града. Освен спешните мерки за спиране на изменението на климата, Маями може да се наложи да укрепи основите си и да издигне структурите над водата.

Предвижда се, че горещият и слънчев град с известни плажове, заобиколени от невероятен нощен живот, може скоро да престане да съществува. Изменението на климата и покачването на морското равнище могат да засегнат Маями Бийч със сериозни последици до 2050 г.

Екологичният писател Джеф Гудел казва, че Маями е „образцов пример за голям град в големи проблеми“, който би могъл да се окаже под вода по-рано, отколкото по-късно, въз основа на твърди факти.

Business Insider цитира еколог за тежката ситуация, тъй като „на практика няма сценарий, при който можете да си представите, че [Маями] съществува в края на века“.

Неговите умишлено шокиращи прогнози са предназначени да бъдат аларми за потенциални наводнения, които ще започнат да отмиват плажовете още през следващите няколко години. Развитието на ситуацията също ще бъде твърде бързо и скъпо за правителството, за да спаси любимите пясъчни ивици.

Банкок, Тайланд

Известната туристическа дестинация за всичко мрачно и екзотично за достъпни американски стандарти в момента се намира, потъвайки, само на 1,5 метра над морското равнище. Всъщност, той се „дави“ много по-бързо от много други градове по света със същата съдба, с годишна скорост от около два до три сантиметра.

Според проучване от 2020 г., тайландската столица е първата, която ще понесе пълен удар от ефектите на глобалното затопляне. Това е краткосрочна прогноза, като още градове ще последват примера му, докато Банкок ще продължи да се проваля спираловидно с малък шанс за възстановяване.

Нещо повече, градът, построен върху много плътна, но мека глинеста почва, е уязвим от наводнения. Учени и Guardian съобщиха, че до 2030 г. по-голямата част от крайбрежните райони Та Кхам и Самут Пракан, както и главното му летище, международното летище Суварнабхуми, биха могли да потънат под вода.

Постоянните обилни валежи, покачващите се нива на водата и години наред извличане на подпочвени води също имат последствия, тъй като градът ще срещне съдбата си по-рано, отколкото по-късно.

За страна, в която мнозина живеят, за да оцелеят, наводненията причиняват допълнителна продоволствена несигурност и щети на инфраструктурата, излагайки живота на милиони на непосредствена опасност. Тайландският национален съвет за реформи съобщава, че столицата вероятно ще се окаже в неблагоприятно положение след по-малко от 15 години, а учените прогнозират, че Банкок ще се потопи изцяло до следващия век.

През 2017 г. градът откри зелената инфраструктура "Chulalongkorn Centenary Park", за да намали рисковете от наводнения в градовете и да даде на гражданите природа в силно комерсиализирания и трудолюбив град. Настоящите усилия за задържане на Банкок над водата и удължаване на съдбата му включват подобрения на някои инфраструктури, въпреки които потъването продължи.

Амстердам, Нидерландия

Голяма част от Нидерландия е разположена под морското равнище. Повече от век красивата страна се е поддържала на повърхността с помощта на много язовири, които предотвратяват наводненията в градовете. Големите исторически наводнения са убили десетки хиляди хора, добитък и други животни и са потопили безброй къщи, автомобили и други сгради и конструкции.

Градовете са се възстановявали многократно, но опасността е непосредствена с непрекъснатото потъване на страната от последиците от изменението на климата. Докато иновативните технологии удължават делото на природата, прогресиращата страна означава и по-ценна инфраструктура, която може да бъде унищожена за секунди.

Световноизвестната дестинация в Европа е известна с мостове, марихуана и несравним нощен живот, който може би е приключил твърде скоро. Амстердам и неговите нещастни братя, включително Ротердам и Хага, са част от „Региона на ниските земи“, които са ниски, равни и близо до Северно море.

Въпреки най-добрите усилия на холандските учени, усвоили изкуството на предотвратяването на наводнения, Амстердам се приближава към пряката линия на покачване на морското равнище, за да го достигне за по-малко от десет години и да го премине през следващите двадесет, с вероятни тежки последици. Разширената система от диги, язовири, бариери, диги и шлюзове на страната трябва да бъде под строг надзор и постоянно да се обновява през следващите години.

Басра, Ирак

Арабският град Басра е основен пристанищен град в Ирак, разположен по протежение на изключително широката и мощна река Шат ал-Араб. Тя се влива в Персийския залив, заедно със сложната мрежа от канали и потоци, преминаващи през града. Тежестта се усилва допълнително от околните меки блата, които правят уязвимите райони особено податливи на покачване на морското равнище.

Природните сили дърпат града надолу в непрекъснатото потъване, като учените прогнозират, че Басра може да бъде частично или напълно потопена в рамките на десет години. Това е доста беден град, където много хора се борят с упоритите болести, предавани по водата.

Вече значително страдащото му население може да се сблъска с бърз обрат към по-лошо със заплахи от засилени наводнения, които ще донесат повече болести, сериозни последици и пагубни резултати.

Джорджтаун, Гвиана

Карибите са сред най-уязвимите райони от потъване, като историческата столица на Гвиана е сред деветте крайбрежни места в света, които е вероятно да се удавят до 2030 г. Докато тропиците потъват с различна скорост, заплахата е непосредствена за някои крайбрежни райони, включително Джорджтаун. Крайбрежието на Гвиана изисква постоянна поддръжка и спешни дългосрочни решения, за да се предотвратят разрушителните тенденции и твърде ранната му тежка съдба.

Според доклада на IPCC (Междуправителствен панел по изменението на климата), научни анализи, основани на наблюдения, са били включени в наблюденията. Перспективите за Джорджтаун са мрачни поради двойна заплаха. Давещият се град, който е изложен на риск от потъване до десет години, може да бъде спасен само по чудо, ако не и от някакво чудодейно научно решение, което тепърва ще се проявява.

Градът се е защитавал от векове с „морски стени“ – гигантска стена в морето с дължина 280 мили, която предпазва Джорджтаун от бури. Деветдесет процента от населението на Гвиана живее в крайбрежни градове, като Джорджтаун, като по-голямата част от бреговата линия е разположена между 0,5 и един метър под прилива.

В момента спешната ситуация е такава, че страната трябва значително да укрепи морската си стена, за да предпази централните райони на града от масивни щети.

Хошимин, Виетнам

Градът с части по делтата на Меконг е сериозно застрашен от наводнения и тропически бури. Плодородният пейзаж, който е бил благословия за процъфтяващия регион във Виетнам, където животът на хората се върти около земеделието, сега изглежда е тяхната гибел.

Учените прогнозират, че е много вероятно повечето от източните райони около река Меконг скоро да станат негодни за живеене поради наводнения и бури. Равните и силно застроени блатисти райони на Тху Тием са особено податливи на пълно потапяне под вода преди 2030 г. Докато центърът на Хо Ши Мин може да бъде пощаден по-дълго, той може да бъде сериозно осакатен от екстремен сезон на мусоните.

Колката, Индия

Големият град, столица Колката (до 2001 г. известен като Калкута) в щата Западна Бенгалия в Индия, бързо потъва. Известен е със суровия спектакъл Дурга Пуджо всяка година по време на фестивалния сезон, като местните жители и туристите се наслаждават на уникалното преживяване.

Културният и исторически център, който е видял всичко и празнува традициите в ежедневието си, не е подготвен за такава „изненада“. Освен това бедното му население може да разчита единствено на експертите в индийската научна област, за да запази традиционния си начин на живот и буквално живота си, като предотврати истинско бедствие.

Бързо развиващото се предизвикателство може да доведе до потъване на града преди 2030 г. поради огромни наводнения, които изглежда идват и заплашват големи части от Колката. Ситуацията кара учените по целия свят да се съмняват в съществуването на съдбоносните части на нестабилната по отношение на разпределението на богатството страна до 2100 г.

Разтревожените политически лидери са изправени пред натиск да наблюдават и делегират подходящи действия за предприемане на корекции за спиране на изменението на климата и отклоняване на ситуацията.

Ню Орлиънс, САЩ

Ню Орлиънс, заедно с богатата си история и разнообразна култура, потъва с една от най-бързите темпове в света, като части от града потъват с почти 2 инча (5 см) годишно. Проучване на НАСА от 2016 г. прогнозира, че целият град може да бъде потопен до края на века. Ню Орлиънс е бил 100% над морското равнище по време на първоначалното си развитие през 19 век.

През 1895 г. 5% от Ню Орлиънс е бил потопен под океана, а до 1935 г. - 30%. Сега над половината от ширината му е под морското равнище, като части от Ню Орлиънс са потънали на едва 4,5 метра. Тези части са най-засегнати от кризата, като ефектите от изменението на климата могат безвъзвратно да ги потопят през следващите години.

Разположението на делтата на реката засилва ситуацията, като излага уязвимия град на по-нататъшно покачване на морското равнище и наводнения. Човешката дейност също така изостря честотата на наводненията, включително добива на нефт и газ в града. Ню Орлиънс се гордее с известна система от диги, които го поддържат на повърхността, особено районът с множеството червени сгради около езерото Морепас на север и езерото Салвадор и Литъл Лейк на юг.

Учените прогнозират, че бързо разгръщащата се ситуация ще изисква от града постоянно наблюдение и буквално „да се справи“ с иновативни начини. Катастрофата изглежда най-неизбежна за резерватите за диви животни Билокси и Жан Лафит, които вече са почти изцяло потопени.

Венеция, Италия

Известната мрежа от водни пътища на Венеция, обичана и увековечена от милиони туристи, скоро може да се окаже твърде голяма за града. Човек трябва да посети дестинацията от списъка с желания с мостове скоро, тъй като може да се превърне в подземен свят през следващия век. Красивият град Венеция потъва с около 0,08 инча (два милиметра) всяка година, докато е изправен пред редовни наводнения и приливи.

През 2018 г. градът на лагуната беше ударен от серия от интензивни бури, които причиниха най-тежкото наводнение на десетилетието, с най-високите нива на водата от половин век на следващата година. През 2019 г. 90% от Венеция беше наводнена, като пагубната ситуация се влоши от ерозията на брега и изпомпването на подпочвени води.

Градът реагира, като се включи в проекта за изграждане на бариера срещу наводнения, Mose, проектирана още през 80-те години на миналия век. Строежът ѝ започна през 2003 г., все още незавършен, и се състояше от 78 порти през три залива. Правителството също така предприе неотдавнашна инициатива, като забрани преминаването на големи круизни кораби през Венеция, за да предотврати по-нататъшни щети на лагуната.

Настоящата система за защита от наводнения държи Венеция на повърхността, но вероятно ще стане по-трудна и скъпа за поддържане. Преките ефекти от изменението на климата, свързани с покачването на морското равнище, потъването и честотата на високите приливи, които могат да потопят изцяло града, изискват повече защитни мерки.

Падна голямата тайна за изгубената цивилизация на Великденския остров!

Няма незасегнати 

Глобалното затопляне засяга всички територии еднакво чрез непредсказуеми метеорологични модели, които влошават настоящите проблеми на всяка страна. Според Съюза на загрижените учени (UCS), най-равната страна на Земята, Малдивите, е съставени от 1200 малки коралови острова, на които живеят 540 000 души. Океанът ще погълне 77% от сухоземната си площ до 2100 г., ако морското му равнище се повиши само с 45 см.

В Тихия океан поне пет „озеленени рифови острова“ от Соломоновите острови са изчезнали, като още следват примера им. По този начин, за 3-те милиона тихоокеански островитяни, които живеят близо до брега на ниско разположена местност, това означава неизбежно преместване в другата част на страната, според Мрежата за наука и развитие.

 

Горещи

Коментирай