Независимо дали ви харесва или не, стягането на багажа е необходимо зло при всяко пътуване. Вероятно сте чували за всякакви хитрини, с които да улесните този досаден процес, но тези, които ще видите сега, наистина ще ви превърнат в организиран пътешественик.
Различното при тях е, че са съставени след консултация с бивши военни? А защо именно военни? Ами защото те са обучавани как да опаковат бързо, правят го често и са много, много ефективни.
Ето кои са нещата, които ще променят начина ви на опаковане:
Американец разкри уникален начин за опаковане на багаж и взриви мрежата
„Внимавайте за грамовете, килограмите сами ще се оправят“
С други думи, вземайте предвид теглото на всичко, дори и на малките неща (като чорапите), вместо да се отказвате първо от големите обемисти предмети. В крайна сметка, всичко се трупа.
1. Упражнявайте се в опаковане за най-добра техника
Ако мразите да приготвяте багаж, вероятно не искате да го правите по-често от необходимото. Но както казват, съвършенството идва с практиката. Опитайте се да опаковате, разопаковате и преопаковате багажа си толкова пъти, колкото можете да издържите (не е нужно да е всичко в един ден) докато не се уверите, че знаете къде трябва да се сложи всичко.
Определете си „сценична зона“ (място на пода, масата, леглото), където ясно ще виждате всичко, което слагате и вадите от чантата, и я пазете подредена.
„Определянето на „сценична зона“ ще ви помогне да обмислите от какво ще имате нужда и след това да подредите багажа в последователността, в която ще ви трябват нещата вътре“, споделя фойнитек от флота.
Използвайте сценичната зона, за да прецените отново какво ще ви трябва, когато опаковате отново. „Извадете всичко, от което може би ще имате нужда, и го сложете настрана. Това ще ви помогне да опаковате само най-нужните неща и да запълните допълнителното място с неща, които са в графата „може би“, обяснява военен.
2. Край на дебата „навиване или сгъване“
Стигаме до големия дебат – да сгъваме или да навиваме. Изглежда за един ветеран отговорът е „сгъване, навиване и връзване“. Той споделя пред Thrillist, че навива обемистите неща плътно и ги връзва с връзка, за да ги задържи.
Едно от предимствата на навиването е, че можете да сгъвате няколко неща заедно и така да си приготвите дрехите за едно обличане, които да са по-лесни за използване. Или пък всичките си гащи на едно място.
3. Използвайте торбички в торбички, за да спестите място
Кубчетата за опаковане, торбичките с връзки и найлоновите торбички с цип могат заедно да направят приготването на багажа много по-изрядно. Като сложите всичките си бански в една торбичка, а тениските в друга, разопаковането ще е по-лесно и няма да има „експлозия“ на багаж, ако трябва да извадите само част от него на определена дестинация.
Кабелите, електрическите устройства и нещата, които не са в комплект, могат да бъдат разделени в торбички, така че да не се въргалят отделно в куфара ви. Така е и по-малко вероятно да ги изпуснете и счупите.
Подреждането в торбички може да ви спаси и от изперкването в последния момент, защото вместо да ровите из целия куфар, за да видите дали сте взели зарядното за телефона, ще знаете да погледнете в торбичката с електронните неща.
Един войник от флота предлага в една торбичка да сложите най-необходимите неща за всяко пътуване. „Помислете от какво имате нужда бързо и най-често – документи, зарядно, слушалки, хапване, тоалетни принадлежности и комплект дрехи или допълнителни дрехи, в зависимост от средата“.
И дръжте тази торбичка под ръка или най-отгоре в куфара за по-бърз достъп.
Бонус
И накрая, вземайте само това, от което имате нужда. Класическа армейска поговорка гласи: „Бъди минималист във всичко, освен в амунициите и водата“, което очевидно не важи за всекидневието. Изглежда доста очевидно и е вярно.
Не включвайте неща, които „може би“ ще ви потрябват в много специфична ситуация. Например, ако отивате на тропически остров и си вземете ски яке, защото „може“ да стане студено.
Служител на летище заспа в багажното отделение на самолет, не е за вярване къде се събуди
Ако не отивате на много отдалечено място, неща като душ гел и шампоан могат да се купят на място. Може да ви се струва ненужен разход, но ще ви струва много повече да изперете всичко в чантата си, ако бутилка с балсам гръмне по средата на полета.