Според World Happiness Report най-щастливата страна в света за пета поредна година е Финландия, където уважението е на завидно ниво.
За миналогодишната година хора от 156 държави бяха помолени да оценят настоящия си живот по скала от нула до десет. Бяха взети предвид и факторите, които допринасят за социалната подкрепа, продължителността на живота, щедростта и липсата на корупция.
Финландският философ и психолог Франк Мартела от университета Аалто, който изучава основите на щастието, каза пред CNBC: „За да поддържат високо качество на живот, има три неща, които финландците никога не правят.“
Те не се сравняват с другите. Известна е сентенцията на един финландски поет, която грубо преведена означава - не се сравнявайте с другите и не се хвалете със своето щастие. Финландците се придържат към него, особено когато става въпрос за материални неща и явна демонстрация на богатство.
Туристка оскверни свещено място на маите и за малко да я линчуват ВИДЕО
Фокусирайте се върху това, което ви прави щастливи и по-малко върху това да изглеждате успешни. Първата стъпка към истинското щастие е да си поставите собствени стандарти, вместо да се сравнявате с другите, казва Мартела.
Според проучване от 2021 г. 87 процента от финландците смятат, че природата е изключително важна за тях, защото им осигурява спокойствие, енергия и релакс. Във Финландия служителите имат право на четири седмици лятна ваканция. След това много финландци отиват в провинцията и живеят сред природата, с възможно най-малко удобства, дори до степен да нямат нито електричество, нито течаща вода.
Финландските градове са пълни с паркове, така че хората имат достъп до природата близо до мястото, където живеят. Прекарването на време сред природата повишава жизнеността и благосъстоянието.
Тъмната страна на остров Бали, за която не се говори в рекламите и блоговете
Намерете начин да внесете зеленина в живота си, дори ако това са само саксийни растения, казва Мартела.
Изследванията показват, че колкото по-високо е нивото на доверие в една държава, толкова по-щастливи са нейните граждани. Експериментът „Изгубен портфейл“ през 2022 г. тества честността на гражданите, като се прави с "изпуснати" 192 портфейла в 16 световни града.
В Хелзинки от 12 портфейла 11 са върнати на собствениците им.
„Финландците си вярват и ценят честността. Децата често се возят сами в градския транспорт и играят навън без надзор.
Съвет за щастие, помислете как можете да създадете повече доверие във вашата общност и да подкрепите методите за изграждане на доверие. Малките неща, като задържане на врата за непознат или отстъпване на мястото ви в градския транспорт, имат значение“, казва психологът Мартела.