Това са златните правила за евтино пътуване

Колкото и да е важно да се придържате към бюджетния си план, не забравяйте, че пътувате с причина

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/tova-sa-zlatnite-pravila-za-evtino-patuvane Pochivka.blitz.bg
Това са златните правила за евтино пътуване

На фона на глобалната нестабилност и растящите цени по света пътуванията стават все по-скъпи. Но тъй като повечето туристи все още не са готови да се откажат от пътуванията си, те търсят всякакви начини да спестят от организацията си.

Експертите от Condé Nast Traveler назоваха почти две дузини златни правила, които ще помогнат на туристите да си организират финансово достъпно пътуване.

1. Говорете с местните. Говорейки с тях, ще научите за любимите им места, които често са на много по-разумни цени от скъпите, рекламирани туристически места. Ако не искате да общувате с хора по улиците, винаги можете да попитате собственика на квартирата, в която сте отседнали, или рецепцията на вашия хотел за съвет.

Стойте си у дома: София е в топ 3 на най-евтините градове в Европа

2. Опаковайте разумно. Авиокомпаниите все по-често увеличават таксите за багажа, поради което все повече туристи се стремят да поберат възможно най-много неща в ръчния си багаж. Има много съвети и трикове за ефективно опаковане, но повечето експерти, интервюирани от изданието, са съгласни, че е най-добре да навиете дрехите си на възможно най-малкия размер, което спестява място и предпазва дрехите от набръчкване.

3. Не плащайте за места в самолета. По същия начин авиокомпаниите често искат от пътниците да платят, за да изберат места в полетите. Но колкото и хубаво да е да седите до приятел по време на дълъг полет, повечето пътници всъщност са по-склонни да гледат филми, да слушат подкасти или да четат в движение, така че допълнителното плащане не е от голямо значение.

4. Резервирайте полетите си стратегически. Има много полезни съвети и хакове как да намерите по-евтини полети, например като планирате полета си и купувате билети в определени дни от седмицата. Освен това туристите се съветват да се присъединят към програми за лоялност на различни авиокомпании и да следят отстъпките за самолетни билети.

5. Пътувайте по време на ненатоварени периоди. Естествено, пикът на цените е през училищните ваканции и летните месеци, когато всички искат да пътуват. Така че, ако е възможно, изберете да пътувате извън сезона, за да получите по-изгодна стойност за вашето пътуване.

6. Не пренебрегвайте туристическите агенти. В наши дни повечето туристи са склонни да резервират пътуванията си сами, но в някои случаи туристическите агенти всъщност предлагат по-добри цени. Основното нещо е да не забравяте да сравнявате цените.


7. Мислете нестандартно за разположението. Резервирането на настаняване може да бъде предизвикателство от гледна точка на бюджета. Разбира се, Airbnb предлага много удобни за джоба опции, но ако искате да спестите пари, най-добре е да обърнете голямо внимание на местоположението на вашето настаняване: престоят в центъра на града винаги ще струва повече от престоя някъде в покрайнините или в по-малко известен район (просто се уверете, че има добри връзки с основните транспортни възли).

Експертите също съветват да не отказвате къщи с твърде много стаи - винаги си струва да пишете на собственика и да попитате дали ще ви позволи да използвате по-малко стаи от посоченото на намалена цена (особено ако резервирате в последния момент).

Освен това споделянето на дома или обмяната на жилища не трябва да се отхвърлят.

8. Направете си пикник. Храненето на закуска, обяд и вечеря може да бъде доста скъпо, но винаги можете да отидете до супермаркета, за да се запасите с основни неща и храна, за да си направите сандвичи в парка или на плажа. Същото важи и за дългите пътувания: вашият собствен сандвич, плод и протеинов бар са чудесни както за кратки, така и за дълги пътувания.

9. Изберете хотели със закуска. Това ще ви помогне да презаредите батериите си преди натоварения ден и да избегнете изкушението да изберете по-скъп ресторант в града, когато сте много гладни, или кафене със скъпо кафе.

10. Ограничете се до една дестинация. Колкото и да обичате да пътувате до множество дестинации, цената на полетите и влаковете между държавите се увеличава доста бързо. Вместо това трябва да се съсредоточите върху пътуването бавно, като изберете една дестинация и наистина да попиете от културата ѝ.

11. Направете проучване. Няма правилен отговор на дебата между пакет и самостоятелна резервация - всичко зависи от отпуската ви. Някои дестинации като Коста Брава или Шарм ел-Шейх, процъфтяват с ол инклузив пакети, докато кратка почивка до Париж или Амстердам е най-добре да направите сами.

От една страна, независимото резервиране предлага по-голяма гъвкавост, контрол за избягване на ненужни допълнителни разходи и никакви такси на туристическата компания. От друга страна, пакетната резервация предлага значителни спестявания за семействата, по-добра финансова защита и без тежестта на сайтовете за сравнение на цени. Основното нещо е да проучите предварително как е по-изгодно да организирате пътуване във вашата конкретна дестинация.

12. Използвайте карта за пътуване. Това важи особено за дълги пътувания. Дневните, седмичните или дори месечните карти са много по-икономични от единичните тарифи и тъй като не е необходимо да чакате всеки път на опашка пред автоматите за билети, те са и по-удобни. Много градове вече предлагат карти за пътуване, които включват по-добър достъп до всички популярни места, различни видове транспорт и понякога дори летищни трансфери.

Ако пътувате до европейски градове, Interrail Pass е страхотна опция, предлагаща широка гама от влакови маршрути в 33 държави. Тези карти могат да бъдат ограничени до една държава или да включват всички, от три отделни пътувания до 3 месеца неограничено пътуване.

13. Избягвайте таксите за международни транзакции. Това са такси, начислявани при плащания с чуждестранна карта за конвертиране на валута. Обикновено те съставляват само малък процент от покупката, но за често пътуващите могат да добавят значителна сума. В този случай можете да избегнете тези неприятни такси, като отворите карта в местна валута или обмените пари в брой предварително.

14. Изберете атракциите разумно. Заради емоциите в началото на почивката си туристите често губят бдителност и не мислят за пари. И в този момент те рискуват да направят ненужни разходи, така че е важно да планирате всичко предварително. Най-известната галерия в града може да изглежда примамлива, но често, ако се задълбочите малко, ще намерите много по-евтини (или дори безплатни) опции, показващи еднакво впечатляваща работа.

Проверете дали мястото, което искате да посетите, предлага безплатен вход вечер или неделя. Разбира се, за някои атракции си струва да платите доста пари, така че си струва да отделите малко време, за да съставите балансиран маршрут: След като изберете основната си дейност, можете да запълните остатъка от деня с по-евтини занимания като разходки, слънчеви бани на плажа или посещение на финансиран от правителството музей.

15. Посетете по-евтини дестинации. Въпреки че може да е очевидно, попадането в туристическия капан на скъпите дестинации е една от най-честите грешки. Един от начините да избегнете това е чрез ориентирано към полета планиране: изберете следващата си ваканционна дестинация въз основа на това къде се предлага най-евтиният самолетен билет.

Важно е обаче да запомните, че по-евтиното не винаги означава по-лошо – може просто да означава, че туристите все още не са открили мястото. Често по-малко известните места са най-красивите. Те предлагат идилична, непокътната природа, автентични културни преживявания и, най-важното, възможността да видите невероятни гледки, без да бъдете затрупани от туристи.

16. Купувайте местно вино. Няма по-добър начин да се възползвате от балкона на хотела от това да съчетаете гледката с чаша местно вино от закупена бутилка от магазина, тъй като баровете и ресторантите винаги продават алкохол с надценка.

17. Наемете велосипед. Един от скъпите, но неизбежни разходи при пътуване е транспортът, така че си струва да помислите за наемане на велосипед. Севиля, Париж и Копенхаген са само част от европейските градове, които инвестират в инфраструктура за колоездене, правейки карането на две колела достъпно дори за най-неопитните колоездачи. Освен това колоезденето е по-добро не само за джоба ви, но и за вашето здраве и околната среда.

"Градината на Европа", където зимата е 20 градуса, а бирата - евтина

18. Намерете приятели на много места. Приятен бонус към създаване на приятелства на дълги разстояния със спътници и местни жители е, че ще имате списък с добри хора, които да посетите, и дивани, на които да се излежавате. Разбира се, не забравяйте да предложите да приемете новите си приятели в дома си или да ги почерпите с обяд или два в замяна.

19. Забавлявайте се. Колкото и да е важно да се придържате към бюджетния си план, не забравяйте, че пътувате с причина: няма голям смисъл да пътувате само за да седите в стаята си и да се лишите от развлечения. Не се ограничавайте твърде много и се уверете, че наистина ще се насладите на почивката си. /pochivka.blitz.bg

Горещи

Коментирай