Учените са открили процъфтяващи общности от морски същества, включително малки ракообразни и миди, живеещи на хиляди километри от първоначалното си местообитание на Голямото тихоокеанско боклукче (GPGB).
Голямото тихоокеанско петно за боклук е огромна площ от боклук, плаващ в океана между Калифорния и Хавай.
Открито е през 1997 г. и заема невероятна площ.
Експертите в новото проучване установиха, че около десет вида безгръбначни са успели да оцелеят и да се размножат върху пластмасовия боклук, който е бил в океана от години.
Откриха 484 морски безгръбначни
Казват, че това откритие показва, че замърсяването с пластмаса може да позволи създаването на нови плаващи екосистеми, видове, които иначе не могат да оцелеят в открития океан.
Най-добрите снимки са направени тук: Топ 5 най-показвани в Instagram атракции в Европа
За разлика от органичния материал, който се разлага в рамките на месеци или най-много години, пластмасата може да плува в океаните много по-дълго, което позволява на някои видове да се размножават в открито море.
„Бяхме изненадани да видим колко много видове имаше. Открихме над 70 процента от острова", каза експертът по екосистемите Линси Харам от Националния институт по храните и земеделието пред CNN.
Линси Харам и нейните колеги анализираха 105 парчета пластмаса и откриха 484 морски безгръбначни, 80 процента от които обикновено се срещат по бреговете.
„Те вероятно се бият помежду си за пространство и храна. Като могат да се изядат един друг. Трудно е да се знае какво точно се случва“, каза Линси Харам.
Учените все още не са разбрали как тези същества успяват да оцелеят там.
Каменен кораб, плаващ в небето - това е мощна българска крепост
Не е известно например дали са се озовали на този остров, като са се прикрепили към крайбрежна пластмаса, която по-късно е попаднала в океана, или дали са успели да колонизират нови съоръжения, когато са се озовали в открития океан.
Голямият тихоокеански остров от боклук е най-голямото натрупване на океанска пластмаса в света.
Инициативата за почистване на океана изчислява, че има около 1,8 трилиона парчета пластмаса, които заедно тежат около 80 000 тона.
По-голямата част от пластмасата идва от риболовната индустрия, докато между 10 и 20 процента от общото количество боклук идва от цунамито в Япония през 2011 г.