В какви домове живеят италианците

В какви домове живеят италианците

Макар старинните къщи да изглеждат привлекателни за живеене, има много нови и далеч по-удобни жилища

Всички обичат Италия. Наред с красивите брегове и богатата история, посетителите са влюбени в градовете и селата, носещи уникален чар със своите къщи и улички.

Разбира се, животът на обикновените италианци не е точно такъв, какъвто го виждат туристите. Макар старинните къщи да изглеждат привлекателни за живеене, има много нови и далеч по-удобни жилища за обитателите на Ботуша.

Блогърката Олеся, която е родена в Беларус, но от 7 години живее в Бари, разказва за 7 интересни особености на домовете на италианците, по-специално в южната част на страната.

Ето какви са те:

Тайните плажове на Италия, за които само местните знаят

1. Разнообразие от жилища

„В Италия бях приятно изненадана от разнообразието и различията в жилищните сгради в различните части на страната. Както на частните вили, така и на жилищните сгради.

Архитектурата, стилът на сградите се променят от север на юг, от регион в регион. Къщите в Ломбардия са напълно различни от тези в Пулия. И това разнообразие е приятно за окото.

Тъй като живея в Южна Италия, в Бари, оттук нататък ще говоря повече за нещата, които са характерни за Пулия и южната част на страната“, посочва блогърката.

2. Тесни италиански къщи с необичайна конфигурация

Втората особеност, която може да се види в Южна Италия, са тесните къщи със странни конфигурации, залепени една за другa. При някои има етаж с размера на стая. Понякога ми е трудно да разбера архитектурната логика на такова застрояване.

Най-често тези странни домове се виждат в старата част на града. Новите вили и жилищни сгради вече се строят по по-познати правила. Най-вероятно тесните къщи са строени на места, където историческото развитие на сградите не позволява да се намери място за изграждане на нормална отделна къща.

Освен това в Южна Италия има градове с къщи, напълно необичайни за съвременния човек. Например районът Саси ди Матера, където жителите са издълбали своите пещерни къщи в земята. В Алберобело старите къщи са трули – каменни конструкции с конусовиден покрив, наполовина заровени в земята.

3. Плосък покрив

На север често се строят къщи със скосени покриви, докато на юг къщите най-често са с плоски покриви. Това, разбира се, се дължи на факта, че тук рядко има сняг. Хората не трябва да се тревожат за тежестта от натрупания сняг, а само трябва да направят добро оттичане в случай на дъжд.

Италианците с удоволствие използват пространството върху плоския покрив. Поставят там тента или чадър, градински мебели, и подреждат уютен кът за сядане.

Ако правилно съм разбрала, поставянето на чадър е безплатно, но ако сложите постоянен навес, тогава ще трябва да платите данък. Може би се смята, че така увеличавате площта на къщата.

Освен това италианците организират партита на покривите. В летните горещини през нощта е по-хладно на покрива, духа вятър.

4. Италиански прозорци

Друга особеност на италианските къщи, са малките прозорци. Заради това стаите често са тъмни. В южната част на Италия има твърде много слънце и е твърде горещо през лятото, затова стремежът е да се намали проникването на светлината,

Затова при старото строителство можете да видите тесни улички, при които къщите са близо една до друга. Това създава сянка в прохода и по-малко слънчева светлина влиза през прозорците. По същата причина и прозорците често се правят да са по-малки.

Освен че прозорците са малки, те се затварят със специални капаци дори през деня. Отдалеч приличат на щори, които едва пропускат светлината. Друго тяхно предназначение е да пазят от дъжд.

Балкони и тераси

Това не са места за складиране на всякаки боклуци. Италанците използват балконското пространство за релакс. Често можете да видите възрастни хора да седят на балконите си вечер и да се любуват на гледките и минувачите.

Тук на юг не съм възюждала остъклени балкони, но често виждам дървени решетки за увивни растения или платнена тента, която се изтегля над балкона.

5. Миене на улиците пред двора

Интересна особеност на жилищата в Пулия е, че домакините измиват участъка от улицата близо до входа с препарат. Когато собствениците чистят къщата, те измиват и участъка пред нея. Това е така, защото къщите са проектирани така, че когато влезете през вратата, се оказвате не в коридор, а директно в кухнята или хола.

Освен това често на тези места къщите нямат собствен двор, градина или балкон, така че обитателите им възприемат мястото пред входа като свое пространство.

6. Италиански двор и градина

Има едно нещо, по което косвено можете да определите колко богати са обитателите на една къща. И то е дали тя има двор и градина.

Не бива да се заблуждавате от външния вид на къщата. Тя може да има скрит двор или прекрасна градина, които да не се виждат откъм улицата. По-често богатите хора, които имат повече земя, се опитват да скрият вилата си зад дърветата, далеч от хорските очи.

А при хората със скромни доходи външната врата може да излиза на улицата или директно на пътното платно. Например, вървите си по улицата, минавате покрай стъклена врата, а зад нея има хол, в който хората гледат телевизия.

7. Място за съхранение на боклука

При италианските къщи задължително трябва да има осигурено място за съхранение на боклука. Като цяло има голям проблем с отпадъците. Преди имаше огромни контейнери за събиране на отпадъци по средата на улицата, но сега в някои райони на Бари това не може да се види. Има супер обслужване – ще дойдат до дома ви и ще вземат боклука направо от вашата врата. За ваша сметка, разбира се.

Рано сутрин по улицата минава специална кола, един служител слиза и събира съдържанието от контейнера. Оставят капаците отворени, за да знаем, че са взели отпадъците и можем да си приберем кофите.

Боклукът се събира стриктно по график. Органичните отпадъци се събират в понеделник, сряда и събота. Несортираните отпадъци, метал и пластмаса се събират два пъти седмично, а хартия и стъкло – веднъж седмично.

Но ако не можете да изхвърлите отпадъците в съответния ден, трябва да се организира място за съхранение на торбите. Но ако в къщи с двор това е по-лесно, то в малки апартаменти и къщи без двор няма как да стане. Италианците излизат от тази ситуация по различни начини. Някои ги държат на балкона, други в коридора, трети съхраняват чувалите в апартамента.

В различните региони на Италия има различни системи за събиране на отпадъци“.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай