Бакшишът е знак, че оценявате усилията, които обслужващият персонал (без значение дали е сервитьор, таксиметров шофьор или пиколо) е положил, за да се погрижи за вас и комфорта ви. Тази част от етикета обаче може да е истинско минно поле при пътувате в чужбина.
За тези, които мразят да смятат какъв процент бакшиш да добавят към сметката, най-подходящо е посещение на някоя от следващите държави. На тяхната територия бакшишът е считан за неуместен, а на някои места дори и за обиден.
Вижте няколко страни, в които не се очаква да оставите бакшиш. В по-големите градове таксата за обслужване в размер на 10% често е включена в сметката, съобщава "Дейли Мейл".
Туристка: Извинявайте, но този вид бакшиш откога стана задължителен?
Страни, в които оставянето на бакшиш не е практика:
Швейцария
Не е обичайно да се дават бакшиши в Швейцария, където таксите за обслужване са включени в цената на повечето места съгласно федералния закон. Въпреки това, ако сте доволни от услугата си, бакшишът ще бъде добре дошъл.
И не се притеснявайте за възнагражденията на сервитьорите – страната има една от най-високите минимални заплати в света.
Аржентина
Според трудовия закон от 2004 г. в страната е незаконно да се дават бакшиши на хора, работещи в хотели или ресторанти.
Законът обаче не се прилага активно – бакшишът представлява приблизително 40% от средния доход на аржентинския сервитьор, така че е добре да оставите малка сума.
Белгия
Заплатите в Белгия са добри, така че не се очакват бакшиши. Но няма да бъдете изгонен от ресторанта, ако предложите 10% над сметката.
Френска Полинезия
Никой не очаква бакшиш във Френска Полинезия, но той няма да бъде отказан, ако го предложите при изключителн добро обслужване. Някои ресторанти пък прикачват бележки към сметката, за да уведомят клиентите си дали бакшишите са добре дошли или не.
Сингапур
Даването на бакшиш е донякъде противоречиво в Сингапур. Малка сума няма да се счете за обидна, когато вечеряте или вземете такси. Но официално не се препоръчва: на правителствения уебсайт се посочва, че „даването на бакшиши не е начин на живот“ на острова.
Страни, в които даването на бакшиш е обида:
Япония
Да дадеш бакшиш в Япония, където културната норма е да се гордееш с работата си, е обидно. Всъщност това предполага, че не смятате, че работодателят не оценява стойността на служителите си и затова не им плаща достатъчно.
Китай
В миналото оставянето на бакшиш беше забранено в Китай, тъй като в продължение на десетилетия се смяташе за подкуп. И до ден днешен в голяма част от страната бакшишът се възприема като лична обида към персонала.
Изключение правят екскурзоводите или шофьорите на туристически автобуси – можете да им дадете малко пари, без да ги обидите.
Какви бакшиши се дават в различните страни по света
Южна Корея
Подобно на Япония и Китай, в Южна Корея даването на бакшиш се счита за откровено грубо. Подобен опит вероятно ще бъде отхвърлен на момента.