Има две важни причини, поради които пътниците никога не трябва да спят в самолет по време на излитане или кацане.
Според The Sun спането в самолет може да изглежда като идеален начин за прекарване на времето по време на полет или за наваксване на ранно заминаване, но също така крие сериозни рискове.
По-специално, оставането будни до излитането на самолета е важно за намаляване на вероятността от баротравма на ухото - увреждане на слуховия орган, причинено от разликата в налягането вътре и извън ухото, обяснява експерт.
Млада дама отказа да предостави мястото си на дете в самолет и ето какво се случи ВИДЕО
Съобщава се, че този дисбаланс може да доведе до болезнено подуване на тъпанчето, което се усеща подобно на гмуркане на дъното на плувен басейн. В резултат на това пътуващите изпитват болка, усещане за задръстване и лека загуба на слуха или заглушен слух.
„Когато спим, не преглъщаме достатъчно, за да изравним налягането в ушите си“, обясни професорът от университета в Невада Дан Бъб пред Travel and Leisure.
Повечето здрави възрастни могат да изравнят налягането в ушите си чрез прозяване, преглъщане или дъвчене, като по този начин отварят евстахиевата тръба във всяко ухо, но други, като деца и бебета, които имат по-малки евстахиеви тръби, може да имат затруднения при това, каза той.
Стюардеса разкри тайните на успешното пътуване с деца в самолет
Използването на силиконови тапи за уши също може да намали риска от баротравма на ухото.
„Друга причина да останете будни по време на излитане и кацане е да сте напълно наясно какво се случва, ако възникне извънредна ситуация и пътниците и екипажът трябва да евакуират самолета“, добави Бъб.