Вие може би смятате Цюрих за убийствено скъп и скучен град и едва ли си представяте хубавия живот именно там. Не така мислят обаче самите жители на богатия швейцарски град.
Те са го класирали на първо място в публикувания наскоро Доклад за качеството на живота в европейските градове за 2023 г. Той е дело на Европейската комисия, но е базиран на анкети в общо 83 града на континента, в които са участвали над 71 000 техни жители.
Странно или не, най-висока оценка за града си са дали гражданите на населено място извън Европейския съюз - 97% от жителите на Цюрих са декларирали удовлетвореност от живота в града си.
В анкетата са зададени редица въпроси - дали градът е добро място за живеене за възрастни хора, за семейства с малки деца, за хора от ЛГБТ общността, дали хората се чувстват в безопасност, ако се разхождат нощем сами.
Има и питания могат ли да имат доверие на съгражданите си, дали се чувстват самотни, доволни от работата и финансовото си положение, дали могат да намерят жилище на разумна цена.
Жителите на Цюрих харесват града си.
Задават се и въпроси доколко използват коли, доволни ли са от обществения транспорт, от културните забележителности, обществените пространства, здравните услуги, качеството на въздуха, местните власти.
Авторите на анализа качеството на живот включва всички фактори, които влияят върху оценката. Те не са само чисто материални като доходите - тежест имат и тези, които изграждат средата и обществото и определят субективната оценка за стандарта на живот.
Няма да повярвате на очите си: 4 подводни статуи, които удивляват въображението СНИМКИ
При доста от критериите хората от Цюрих се обявяват за доволни - задоволство от финансово състояние, работа, обществен транспорт, здравни услуги, качество на въздуха. Нисък е резултатът единствено на въпроса с жилищата - само 11% казват, че е лесно да намерят дом на приемлива цена.
Едва ли е изненада, че топ 10 в доклада доминират градове от Северна и Централна Европа.
Интересното обаче е, че висока оценка на качеството на живот са дали жителите на два града в Източна Европа- Клуж Напока в Румъния и Гданск в Полша.
В проучването са анкетирани жителите и на два града в България - София и Бургас. Очаквано те не са високо в класацията, но не са и на дъното ѝ.
52% от хората в столицата ни казват, че качеството на живот в града се е подобрило за последните 5 г., което нарежда София на 8-мо място в Европа по този показател. За 65 на сто е лесно да намерят хубава работа.
По някои показатели София се представя доста добре, но при някои е на дъното.
Градът обаче е сред последните 10 по няколко показателя - само 49 на сто от столичани смятат, че градът е добро място за живеене за имигранти.
Изненада: На 50 км от Варна откриват ски писта, ето как ще изглежда и кога ще бъде готова ВИДЕО
Едва според 56% е добър за възрастни хора, за 62% - за семейства с малки деца, безопасен е за 48 на сто, само 36% вярват на съгражданите си, 21% са самотни, едва 8% карат колело, 38% намират града за шумен, 35% - за чист, 76% са убедени, че има корупция в местната власт.
Бургас пък не е в челните или най-ниските позиции при нито един показател.
Ето и най-високо ранкираните по качество на живот градове в Европа за 2023 г. според процента удовлетворение на гражданите им:
Цюрих, Швейцария - 97%
Копенхаген, Дания - 96%
Грьонинген, Нидерландия - 96%
Гданск, Полша - 95%
Лайпциг, Германия - 95%
Стокхолм, Швеция - 95%
Женева, Швейцария - 95%
Росток, Германия - 94%
Клуж Напока, Румъния - 94%
Брага, Португалия - 94%
Средно данните от проучването сочат, че хората в градовете в Европа са доволни от местата, където живеят - почти 9 от 10 казват, че харесват населеното си място.
Предишното подобно проучване е проведено през 2019 г. Сравнението с резултатите отпреди 4 г. сочи, че удовлетворението на жителите на градовете в Европа намалява, но остава високо.
Ирония: Няма да повярвате какво правят живеещите покрай хижата на Хитлер с поклонниците му
Има обаче една положителна тенденция - оценката на хората от градовете в Източна Европа за качеството на живот расте, което е видно и от топ 10.
Резултатите сочат още, че по-малките градове се представят по-добре от големите в доста от категориите. Те се приемат като по-добро място в редица аспекти, включително обществените пространства, здравните грижи, по-достъпните жилища и местните власти.
По-малките градове се смятат за по-добри за възрастни хора и семейства с деца, за по-безопасни, чисти и тихи.
Гданск в Полша е оценен като един от градовете с най-високо качество на живот.
Като страни, най-голяма удовлетвореност се наблюдава сред жителите на средноголемите градове в Швейцария, Германия, Нидерландия и Скандинавия.
На обратния полюс са градове от Южна Европа и Балканите, като прави впечатление недоволството от качеството на живот в Италия - страната присъства с цели 3 града в дъното на доклада.
Това са десетте града в дъното на класацията, оценени с най-нисък процент на задоволство от живеещите в тях:
Палермо, Италия - 62%
Атина, Гърция - 65%
Истанбул, Турция - 65%
Тирана, Албания - 66%
Неапол, Италия - 66%
Белград, Сърбия - 69%
Рим, Италия - 71%
Скопие, Северна Македония - 72%
Мишколц, Унгария - 74%
Подгорица, Черна гора - 77%
Определено българите - или поне тези от София и Бургас, имат поводи за радост.