Дългоочакваното международно летище Чънду-Тианфу официално започна да работи.
Дебютният му полет, обслужван от Съчуанските авиолинии, излетя в 11.10 ч. в неделя за Пекин.
Чънду – столицата на провинция Съчуан, вече е третият град в страната, който има две международни летища, след Шанхай и Пекин.
Падна тайната за секретната врата, през която се промъкват пилотите и стюардесите
Построено за умопомрачителните 70 млрд. китайски юана (10,8 млрд. долара), неговият първи етап има капацитета да обслужва до 60 млн. пътници годишно, отваряйки по този начин югоизточния регион на страната.
В момента работят три писти и два терминала, покриващи площ от 710 000 кв. м. Държавната агенция „Синхуа“ съобщи, че накрая летището ще има терминали на обща площ 1,5 млн. кв. м, способни да обслужват 120 млн. пътници на година.
Освен с прочутите си панди, Съчуан е известна и с пикантната си кухня и красива природа, което я прави една от най-популярните туристически дестинации в Китай как сред вътрешните, така и сред международните туристи.
Засега, обаче, летището ще обслужва само вътрешни полети. Страната остава затворена за повечето чуждестранни пътещественици, съобщава Си Ен Ен.
„Новото летище в Чънду беше нужно, за да отговори на бързия растеж. Вътрешният пазар на Китай вече напълно се е възстановил от пандемията и ще продължи да расте скоростно. Като се има предвид размера на града и централното му местоположение в Китай, Чънду е в много печеливша позиция“, обяснява авиационният анализатор Брендън Соби.
Според последните цифри на Международната асоциация за въздушен транспорт, вътрешният трафик на Китай е нараснал с 6,8% за април 2021 спрямо април 2019.
Преди пандемията старото летище Чънду Шунлиу беше четвъртото най-голямо в страна по брой на пътниците. През 2020 то всъщност беше второто най-голямо, тъй като пострада по-малко от пандемията в сравнение с други големи летища, тъй като разчита до голяма степен на вътрешния пазар.
Първата фаза на Чънду Тианфу отнема пет години за завършване, а в него с вкарани едни от най-модерните технологии като софтуер за лицево разпознаване, кабинки за самостоятелно чекиране, „умни“ охранителни системи, самообслужващи се гейтове и роботи-помощници с изкуствен интелект.
Див екшън на летището в Лос Анджелис докато принц Хари си чака самолета ВИДЕО
Летището е свързано с центъра на града с метро. Със скорост до 140 км/ч, пътуването отнема между 37 и 44 минути. Работи се и по изграждането на метролиния, която да свързва старото и новото международно летище.