Ако искате да се впишете в ежедневния живот на японците без проблеми, трябва да се подготвите предварително. Независимо колко дълго ще останете в Страната на изгряващото слънце, винаги е добре да показвате уважение, търпение и поне минимални познания за местния език на тялото.
Това без съмнение ще улесни вашето пътуване в тази страна с много културни особености, които често са странни за чужденците. Със сигурност, обаче, преживяването ви там ще остане незабравимо.
Как японците се топлят през зимата без централно отопление?
Следващите съвети ще ви бъдат изключително полезни при общуването с местните хора и ще ви спестят много неудобни моменти в различни ситуации – в ресторант, на гости или на улицата. Общуването в Япония не е толкова лесно и следващите редове ще ви убедят в това.
Обикновени добри маниери
1. Отговаряйте – местните са много учтиви и вие също трябва да бъдете такива. Ако кажете „коничиуа“ (добър ден), „конбауа“ (добър вечер), „сумимасен“ (извинете) и „аригато“ (благодаря), това ще бъдете високо оценено, пише Escape.
2. Ръцете до тялото – традиционно хората се поздравяват с лек поклон един към друг. Учтиво е да върнете поздрава, но ако се престараете, това може да бъде обидно. Старайте се да повторите движението на поздравяващия ви и приблизително същия ъгъл на поклона.
3. Сядайте на задната седалка – шофьорите на таксита имат две основни правила – сядайте отзад, освен ако няма място, и не пипайте дръжките на вратите, защото задните врати се отварят автоматично.
4. Без обувки – в японските домове, някои зони около храмовете и по-традиционните ресторанти ще ви накарат да си събуете обувките преди да влезете. Така оставяте мръсотията отвън. Кражбите са редки, така че обувките ви са в безопасност. За да избегнете неприятни моменти, носете чисти чорапи без дупки.
5. Тишина – изключете звука на телефона си, когато сте в ресторант, магазин или обществен транспорт. Ако толкова много трябва да отговорите на обаждането, направете го шепнешком.
6. Покривайте се – показвайте уважение, когато посещавате свещени места, храмове и светилища. Избягвайте оскъдните дрехи, снимките със светкавица и говоренете на висок тон.
7. Не ходете с празни ръце – когато сте поканени в нечий дом, занесете подарък – за предпочитане храна или напитка, който е добре опакован. Няма нужда да е скъп, но все пак не го взимайте от най-лесното място – супермаркета.
8. Тактичност – ако тупнете някого по рамото, това може да завърши зле – с подскачане, викове и крещене „не стреляй“ в лицето ви. Никога не се опитвайте да хванете гейша за ръката, за да я помолите за снимка. Ако ситуацията го позволява, можете внимателно да жестикулирате и евентуално да получите разрешение. Едно любезно „сумимасен“ може да ви спечели много.
9. Подсмърчане и прикриване – издухванеето на носа и кихането се считат за невъзпитани, така че ги задръжте докато не останете сами. Хората, които по принцип ходят с маски на улицата, не са лекари, а местни хора, които се опитват да ви предпазят да не се разболеете.
10. Свръх предпазливост – много повече японци говорят английски, отколкото го показват. Усмихвайте се, бъдете дружелюбни, купете нещо за пиене на съседа – не се знае накъде може да отиде разговорът.
11. Пазарлък по изключение – в Япония няма култура за пазарене, когато купувате нещо. Понякога се намират отворени битпазари, където възпитано можете да помолите да ви смъкнат цената.
12. Предупреждение – ако някой кръстоса ръцете си в китките пред гърдите си, това означава „Не можеш да правиш това“ или „Спри“.
13. Ами аз? – Коато сочите към себе си, сочете към върха на носа си, не към гърдите.
14. Не закъснявайте за партито – Също и не подранявайте, особено за вечеря. Точно на време е най-добрият вариант. Ако местните влакове могат да са точни, значи и вие можете.
Вечерята – цяло изкуство
1. Скандиране – „ирасшаймасе“ е дума, която често ще чувате, произнесена високо и от няколко души, когато влизате в ресторант. Няма нужда да отговаряте на това „добре дошли“, но е хубаво да се усмихнете любезно.
2. Столовете – имайте предвид, че в някои традиционни ресторанти и повечето домове се сяда на пода за ядене. Ако гърбът ви не може да го понесе, споделете това венага. Обикновено има „спешен“ стол наблизо за възрастни хора или тези с проблеми.
3. Последователност – Малко след като седнете ще ви вземат поръчката за питие. Това не е начин да ви накарат да си тръгнете по-бързо, а просто искат да се уверят, че се чувствате добре докато разглеждате менюто.
4. Каквото ядат другите – ако колега повтаря поръчката на шефа, и вие направете същото.
5. Мръсни навици – винаги използвайте оставената „ошибори“ (влажна кърпа), за да си избършете ръцете преди ядене.
6. До дъно – когато си делите бутилка саке или вино с приятели, наливайте си един на друг. Не си сипвайте сами на себе си, освен ако не сте много близки приятели, и винаги се поздравявайте с „Кампаи“ преди да започнете.
7. Гореща вода – възрастта за пиене на алкохол в Япония е 20 години. Избягвайте да нарушавате тов аправило и се придържайте към безопасния чай.
8. Пушене – непушачите трябва да знаят, че някои ресторанти и барове все още разрешават пушенето. Пушачите пък трябва да помнят, че пушенето на неща, различни от цигари, може да бъде наказано със затвор.
9. Восъчна храна – някои ресторанти излагат восъчни модели на ястия от менюто си на прозореца. Ако не говорите японски или английски, просто посочете какво искате.
10. Любезни поръчки – колкото и да е изкушаващо да си поръчате всички вкусни ястия „изакая“ наведнъж, не го правете. Поръчайте само няколко наведнъж, изяжте ги и поръчайте пак.
11. Уважение – кажете „итадакимасу“ преди да се хвърлите на храната и ще направите много добро впечатление. Ще изглежда, че никой не е забелязал, но всъщност не е така.
12. Внимателно с клечките – соченето, набождането, размахването, набучванети и слагането в косата на клечки за хранене е категорично неприемливо. Когато не ядете, оставете клечките си заедно отстрани на чинията или върху купичката. Само на погребение можете да видите пръчки, поставени изправени в храната, както неща, които да се подават между тях.
13. Сърбане – харесвате супата от нудъли? Вдигнете малко шум, за да го покажете.
14. Сметката – готови сте да платите? Просто направете малък кръст с показалците си, така че сервитьорът да може да го види. Имайте предвид, че в някои части на Япония плащането в брой е много препдочитано.
15. Привличане на вниманието – да кажете „аригато“ на своите домакини е задължително. Но едно искрено „гочисо сама дешита“, когато си тръгвате ще означава, че наистина признавате усилия на персонала и ще ви постави в отлична светлина при следващо завръщане.
Какво носят японките под кимоното
16. Сърдечно сбогуване – в лусозните заведения не е необичайно готвачът да излезе от ресторанта и да ви се поклони, когато си тръгвате. Обикновено те са задължени да задържат поклона докато не изчезнете от погледа им, така че не се мотайте. Но задължително се обърнете да им кимнете в знак на благодарност точно преди да свиете зад ъгъла.
17. Кое е правилно – счита се за лошо възпитание да ядете каквото и да е, дори сладолед, докато вървите, освен ако не сте в парк или на пазар. На доста места покрай стените има пейки за сядане. Използвайте ги и върнете боклука на продавача в магазина, ако наблизо няма кошче.
18. Съвет за бакшиша – просто е – не давайте бакшиш! За японците това да знаят, че са направили най-доброто, е истинската награда.