Как японците се топлят през зимата без централно отопление?

Как японците се топлят през зимата без централно отопление?

Разбира се, зимата там не е толкова сурова, колкото в страни със студен климат, но е влажна, неприятна и хората все още мръзнат

Не всички знаят за това, но в Япония няма централно отопление. Изключение (но дори и там не напълно) е остров Хокайдо, разположен в най-северната част на страната.

Разбира се, зимата в Япония не е толкова сурова, колкото в страни със студен климат, но е влажна, неприятна и хората все още мръзнат.

Липсата на централно отопление е продиктувана от различни причини, но основната е, че ресурсите на тази страна са ограничени.

Освен това Япония е сеизмично активна зона, което налага редица ограничения върху строителството и комуникациите. И как тогава японците да избягат от студа?

Най-разпространеният начин, който също е част от културата на тази страна, е котацу. Kotatsu е вид отоплителна маса, състояща се от дървен панел, рамка, нагревателен елемент, прикрепен към него и одеало.

Къщи от пяна са последната мода в Япония

Събирайки се върху такава маса, японците не само се топлят, но и прекарват времето си заедно. Не бихме се притеснявали и в България, нали?

Семействата с малки деца често купуват отопляем килим, така че бебето да може да пълзи и да играе, без риск да се разболее. Те се предлагат в различни размери, както големи, така и малки - за домашни любимци.

Все пак изобретателните японци са измислили и един вид "нагревателна подложка" за тялото - кайро.

Те се предлагат в различни размери и форми: за корема, раменете, долната част на гърба, ръцете, краката, врата.

Някои имат лепкава повърхност, така че да могат по-здраво да се прикрепят към кожата. Кайро се използва не само за поддържане на топлината, но и за лечение. Изглежда като добра алтернатива на масажите и затоплящите мехлеми.

Живот на 5 квадратни метра в богатото Токио

Ако бюджетът позволява, японците се затоплят с климатици. Този метод значително увеличава сметката за ток, така че жителите на земята на изгряващото слънце не често прибягват до него.

Понякога те просто се обличат по-топло - японските магазини разполагат с голям асортимент от топли дрехи за дома.

В България сме свикнали с факта, че преминавайки прага на къщата, можем да се съблечем необезпокоявано и да не мислим колко студено е на улицата. За такъв лукс плащаме значителни суми в отоплителния сезон. Как ви струва тази алтернатива?

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

rtr

rtr 17.02.2020 21:28

BRATOVÇEDİTE NA Bılharskite tATARİ YAPONTSİTE SA NA 250 GODİNİ PRED NAS KOGO İ ZAŞTO PLYUEM...NAVİK OT aRABSKİTE KAMİLİ Trakite sa bili ovçari v pustinyata na evreyite...

whitenoise

whitenoise 18.02.2020 1:35

Същите мизерници са и французи, шваби... Буквално живеят като скотове. Бачкане, спане, бачкане, спане... Един път на 2 седмици на ресторант и това е. Летото 5 дни екскурзия. Съвременните роби ;)

Милена

Милена 19.02.2020 6:22

Имам Японски колеги , честно казано , никак не са доволни, че в Япония няма добра система за отопление. Зимата е студена и често вали сняг. Много повече им харесва Европа.

мама

мама 19.02.2020 6:38

Не ми пробутвайте колко е хубаво да се пести и да се живурка на 5 квадрата!!!

ПЕТКОВ

ПЕТКОВ 19.02.2020 10:33

ЯВНО ПРЕЗ ЗИМАТА НЕ СЕ КЪПЯТ ПОРАДИ ЛИПСА НА ЦЕНТРАЛНО ОТОПЛЕНИЕ И СКЪП ТОК ЗА БОЙЛЕРА, УЖ РАЗВИТА НАЦИЯ А СПЯТ ОБЛЕЧЕНИ УВИТИ КАТО ПЪШКУЛИ ?

Предлагащ

Предлагащ 19.02.2020 11:35

Повече такива материали ! От тях може да има полза.