"Не мога да си представя отново да живея в САЩ", това повтаря 63-годишната американка Джанет Блейзър.
Когато губи работата си като журналист, тя се мести от Санта Крус в мексиканския курорт Масатлан, където основава свое собствено списание.
Преди да зареже всичко, Джанет пише статии за храни и ресторанти в Санта Крус, Калифорния, но с преминаването на журналистиката в интернет, за нея започва да става все по-сложно да си намира работа.
Тя губи едното си място, съкращават работата й на другото, накрая се принуждава да разчита на случайни заработки и дори доработва в отдела за кадри на местния атракционен парк.
Градове и села, които ви плащат да живеете в тях: къща и до 72 000 евро в брой
По онова време тя няма дори спестявания, а с ниската заплата и живота на самотна майка осъзнава, че я очакват само трудности, макар и приятелите й по същото време да си купували къщи за милиони и скъпи автомобили.
В книгата си "Защо се преместихме", Джанет пише, че постоянно й се струвало, че изкарва малко пари.
Пътуването до Масатлан, красив мексикански курорт на тихоокеанското крайбрежие, просто променя живота й.
"Влюбих се, почувствах връзка с това място - красиви стари сгради, невероятни улици, площади, украсени с ковано желязо и прекрасен, блестящ океан", пише тя.
Освен това, Джанет вижда, че в Масатлан има още много други интересни неща - култура, мероприятия, вкусна храна. Тя разбира също, че там има много англоговорящи туристи, но те почти нямат информация за градчето и неговите събития на английски език.
Тогава американката решава, че може да използва опита си като жулналист, за да създаде англоезично списание за Масатлан и неговите културни събития.
Затова тя натоварва своята Тойота и се отправя заедно със семейството си на път, който трае четири дни.
По онова време децата й вече са възрастни. Независимо от това, всеки ден тя им звъни и, плачейки, ги пита дали не прави най-голямата грешка в живота си.
Но едновременно с това тя знаела, че ако остане в Санта Крус, ще се нуждае непрекъснато от повече и повече пари.
Първата си година американката прекарва Масатлан с економисаните пари, които е получавала благодарение на работата си като редактор в интернет. Но тя не хаби времето си и изучава как да започне да издава местно списание за изкуство и развлечения.
Накрая започва да издава свое собствено и то скоро става изсключително успешно. В него тя съветва туристите къде могат да отидат, какво да видят и от кои вкусни храни да опитат. То става изключително успешно.
Макар и да признава, че децата и трите й внуци много й липсват, Джанет твърди, че не може да си представи повече живота в Америка.
"Тук има едно друго, съвсем различно усещане, което трудно може да бъде обяснено.
Работата не е дори в това, че вече се пенсионирах и мога да си позволя повече. Това е просто различно разбиране за това какво ти е необходимо в този живот и едно много по-свободно отношение към случващото се.
Защото, ако нещо не можеш да направиш днес, то винаги може да бъде свършено утре!"
Джанет разкрива, че живее в Мексико с около 1000 долара на месец. В това са включени разходите й за жилище, здраве и всякакви други харчове. Най-много тя плаща за жилището си - 210 долара на месец с включени вода и електричество. За колата си плаща около 150 долара, а за храна - 250.
Джанет признава, че някои от деликатесите - например - скъпите сирена или макароните са с по-високи цени отколкото в Америка.
Понякога тя обича да закусва извън дома си, тогава плаща 6 долара к включени бакшиши.
А една по-скъпа вечеря излиза около 18 долара. 22 долара на месец плаща за интернтет, а 18 - за телефон.
Развлеченията в мястото, където живее, са много евтини - киното струва едва 5 долара.
Джанет има дори познат ветеринар, с който може да се посъветва по телефона и това й струва 15 долара, както и човек, който ремонтира колелото й - 10 долара някъде излизат резервните части.
Едни от най-големите й разходи са свързани с пътуванията й до Америка, когато иска да се види с близките си.
Джанет разкрива, че годишно за медицинска застраховка харчи около 1500 долара през международна компания. Американката разказва, че планирана медицинска помощ в
Мексико не е скъпа, като преглед при легаря може да се уговори за същата седмица, а понякога и за деня, като това ще струва към 30 долара.
Мексиканското "кралство" на страха и ужаса! Остров със зловещи кукли привлича туристи от цял свят
Що се отнася до зъболекарите - неотдавна две зъбни коронки са й стрували 135 долара всяка.
Джанет разказва и какви са трудностите, ако искаш да си вземеш жителство в Мексико. По думите й, когато се мести там, това все още е било сравнително лесно, но с течение на времето процесът се е задълбочил.
И нищо не може да е толкова прекрасно. Затова и американката разказва, че животът в Мексико има и своите минути.
Към тях спада нищетата, която е очевидна на някои места.
Във всекидневния й живот липсват и глезотии като органични продукти за тяло, но от друга страна - кой би гледал това, когато имаш мечтания живот в Мексико?!