Очакванията на турците за предстоящия летен сезон бяха за отлично представяне. Особено когато станаха земетресенията на Санторини, турският туристически бранш реши, че това е златният му момент и успешно ще поеме отлива от острова. Повярваха си много и вдигнаха цените, коментира ситуацията Светлана Ваташка, собственичка на туристическа агенция.
После обаче дойдоха бунтовете в Истанбул и при тях имаше много отказани резервации, но те продължават да са оптимисти. Заради голямата и непредсказуема инфлация цените там са доста променени и то нагоре. За тях с пълна сила важи определението "динамични цени" - нещо, което и самите туристически компании подчертават в офертите си, пише "Марица".
"Обявените цени са с динамично ценообразуване, в реално време и са пряко свързани с евентуална промяна в цените и условията на всеки хотел. Хотелите си запазват правото да променят или прекратяват отстъпките и промоциите по всяко време и туроператорът не носи отговорност при евентуална промяна на цената. Затова препоръчваме резервация в срок до 24 часа след избор на хотел и оферта", съветват от една от големите агенции, които изпращат на почивка в Турция.
В момента за началото на юни 7-дневна почивка в курорта Сиде на база олинклузив за двама души излиза 2637 лева. Пътуването е със самолет. Ако резервирате за стартова дата 1 юли, цената за двама скача на 3181 лева. Това е най-евтиният вариант, с настаняване в стая без гледка към басейна. Гледката се тарифира с около петдесетина лева отгоре.
От фаворитите на нашенци за море в Турция - Кушадасъ и Анталия, втората дестинация е по-евтина. Там конкуренцията е по-голяма и вероятно това е причината, предполага Ваташка на база на офертите на турските колеги.
В сравнение с лято 2024 клиентите със сигурност ще платят повече, най-малкото заради промяната в данъчната политика на България - туристическите пакети вече се облагат с 20% ДДС, а не с 9%. А в Турция на почивка се ходи най-често с помощта на туристическа агенция.
Все повече българи загърбват традиционните дестинации за летни почивки и залагат на по-екзотичните - Тунис, Тайланд, Доминикана, Карибите, разказва Светлана Ваташка. Отзивите за Тунис обаче не са много ласкави заради занижената хигиена там. Има и друга любопитна подробност в потребителското поведение - круизите стават все по-достъпни и вече са съпоставими с цените на някои наземни курорти. Доста хора ги предпочитат като по-различен тип почивка.