В този кървав замък със страшно проклятие е сниман най-хитовият сериал на „Нетфликс“

В този кървав замък със страшно проклятие е сниман най-хитовият сериал на „Нетфликс“

Историята му е удивителна, а в него са живели няколко влиятелни семейства

Дълго чаканият сериал на „Нетфликс“ “The Witcher” („Вещерът“) вече може да се гледа в платформата. Той предизвика фурор и се оказа, че е най-високо оценяваната продукция на „Нетфликс“ в IMDB.

Сериалът от 8 епизода е адаптация по книгите на полския писател Анджей Сапковски, превърнати в една от най-култовите видеоигри.

Фалшивото село на една от най-скандалните кралици в историята ВИДЕО

Освен всичко друго, продукцията започва да се превръща и в едно огромно вдъхновение за пътешествениците. Сцените са снимани на няколко изумителни локации в Европа, но една от тях привлича вниманието особено силно.

Може би не е случайно, че тя се намира в Полша.

Става дума за мрачния замък Огродженец, съобщава „Мирър“. Руините на крепостта от 14-и век са използвани за сцените между Вилфеворц от Рогевеен и Трис Мериголд.

Замъкът се намира в град Огродженец в Южна Полша, на 40 км от Краков. В него живеят малко над 5000 души.

Той е обграден от планини и цялото мястото представлява една впечатляваща гледка. Укреплението е част от веригата от 25 средновековни замъка, наричани „Пътят на орловите гнезда“.

Историята му е удивителна, а в него са живели няколко влиятелни семейства преди да бъде изоставен през 1810 година. През Втората световна война е национализиран и напълно възстановен. През 1973 година е отворен за посетители.

Първото укрепление тук е построено през 12-и век. През 1241 година по време на монголското нашествие то е било изгорено. През 14-и век е издигната нова каменна крепост със замък в готически стил.

Той охранявал западната граница на Малополша, а през 1470 година станал собственост на фамилията Саломон – търговци от Краков. След това собствеността му се сменила многократно.

В периода от 1530 до 1545 година Северин Бонър превърнал готическата крепост в истинска ренесансова резиденция. През 1655 година попаднала във владение на шведите. Шведски войници останали там цели две години, което станало причина за сериозни щети.

През 1669 година била частично възстановена от кастелана на Краков Станислав Варшицкий, а през 1702 година отново била съсипана от шведски войници.

След погрома замъкът останал в руини, а собствениците му не могли да си позволят да го възстановят. Така около 1810 година бил изоставен.

Местните жители вярват, че замъкът е обитаван от огромно черно куче, което всъщност е духът на един от бившите собственици – кастеланът на Краков Станислав Варшицкий.

Очевидци съобщават, че са го виждали още от времето преди Първата световна война. То било много по-голямо от обикновено куче, имало червени горящи очи и се появявало нощем. Заради него кон не можел да мине през крепостните порти.

Разбира се, тези, които не се страхуват, могат да отидат там и да проверят дали това е вярно.

Според легендата, Варшицкий бил изключително жесток с подчинените си. Богатството му била трупано върху кръвта и потта на местните хора в Данков. Едно от преданията разказва, че наредил една част от двора в замъка Огродженец да бъде превърната в стая за мъчения, която носела неговото име.

В тази стая кастеланът на Краков и войвода на Мазовското войводство лично наблюдавал мъченията на поданиците си.

Той не можел да понася никаква критика и един ден наредил дори собствената му жена да бъде бита с камшици пред всички слуги. Твърдят, че слушал писъците ѝ с удоволствие.

Портал към друга вселена и още 10 факта за Шотландия, които ще ви скрият шапката

Легендата също така твърди, че благородникът не умрял от естествена смърт, но докато още бил жив бил отвлечен от демони и отведен в ада. Там го превърнали в черна хрътка и оттогава обитава замъка.

Огродженец не е единственото място в Европа, ползвано за снимки за сериала. Голяма част от сериите са заснети в двореца Вайдахунияд в Будапеща, а красивите гледки на Гран Канария, Ла Палма и Ла Гомера също се появяват в епизодите.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай