Защо самолетите не летят от единия до другия полюс ВИДЕО

Защо самолетите не летят от единия до другия полюс ВИДЕО

Писател разказва за екстремното преживяване на 54-часов рекореден полет

Със съвременните самолети и рекордно дълги полети летенето от единия полюс на земята до другия не би трябвало да е сложна работа. И въпреки това то е правено само три пъти досега.

Каква е причината?

Основният проблем е, че това е едно наистина огромно разстояние. То би могло да бъде изминато от самолети, произведени сравнително наскоро. В повечето случаи би се наложило спиране за зареждане с гориво.

Нов авангарден начин за използване на възглавничката за пътуване

Но дори и тези проблеми да бъдат решени, пътниците би трябвало да пътуват със самолет около 54 часа. Малцина са хората, които биха се съгласили на подобно нещо.

Това прави писателят Брайън Баум през 1977 г., чиято история разказва Си Ен Ен.

Когато бил на 18 години той платил 2 222 долара от своите спестявания, за да си купи билет за Полет 50 на "Пан Ам". Баум знаел, че този полет вероятно ще сътвори история, поставяйки рекорд за скорост за полярна обиколка.

Този единичен полет на Boeing 747 започва в Сан Франциско прелетява над Северния полюс и спира на следващата си дестинация: Лондон.

След зареждането самолетът се отправя към Южна Африка. След това полита над Южния полюс и каца в Нова Зеландия, преди да тръгне отново и да се завърне в Сан Франциско.

Общо време: 54 часа, 7 минути и 12 секунди. Средната скорост за рекорда, според Fédération Aéronautique Internationale: 784 км/ч.

Багажът за 120-те пътници на Полет 50 е ограничен до една чанта на човек. За мнозина това осигурява достатъчно място, за да се поберат в допълнителен комплект дрехи и основни тоалетни принадлежности.

Въпреки че "Пан Ам" предоставя на пътниците достъп до фризьорски салон на борда, освежаването е ограничено до това, което можете да си направите в тоалетната.

От прозореца си на място до крилото - 17А - Баум преживява вълнуваща обиколка на двата полюса, която никога няма да забрави.

Спомня си, че полетният екипаж брои милите, докато самолетът лети на върха на света, после следват наздравици и тостове, докато най-накрая стига над Северния полюс. Баум си припомня чудесата да гледаш залеза на слънцето, последван от изгрев, поради необичайния маршрут на самолета.

Докато са над Северния полюс, един пътник си слага шапка на Дядо Коледа и брада. По-късно, когато самолетът прекосява екватора, мъжът отново се появява пак с брадата и с тризъбец играчка - отдавайки почит на Посейдон, гръцкия бог на морето.

На борда имало и китарист, който изпълнявал песни за Северния и Южния полюс.

В истинския стил от 1977 г., на борда има и международни кралици на красотата, въоръжени с фотоапарати Polaroid - за пътниците, които искат да си направят селфи.

А "черешката на тортата" е модно шоу на Gucci. Петте модела показват 24 различни тоалета, използвайки салона на горния етаж на 747 като зона за преобличане пътеката на долното ниво като моден подиум, разказва Баум.

"Най-запомнящото се преживяване обаче беше Антарктида", припомня си писателят. Мистериозен, изолиран и огромен, замръзналият континент оставил Баум залепен за прозореца.

Човек, който седял пред него, му показал активен вулкан на Антарктида, наречен връх Еребус.

"Той ми посочи много неща ... Ако не знаете какво търсите, не сте в състояние непременно да идентифицирате нещата. Макар че самолетът летеше на 13 100 метра над земята, ландшафтът изглеждаше много по-близо", разказва Баум.

 

Първият околосветски полет от полюс до полюс се провежда през 1965 г. с модифицирана самолет Boeing 707-349C, който превозва 40 учени, гости и екипаж. За да се направи пътуването възможно, самолетът, наречен Pole Cat (Полярна котка), трябвало да бъде модифициран с два допълнителни резервоара за гориво, монтирани в основната кабина. Общо време на полета: 62 часа, 27 минути.

През 1968 г. над двата полюса прелетява самолет Convair 990 с 78 пътници и екипаж на компания Modern Air Transport. Този самолет не е поставил рекорд за скорост, но с кацане за гориво на станцията МакМърдо в Антарктида е първият самолет, който се докосва до седемте континента.

Като на война: Невиждани промени на „Хийтроу“ заради COVID-19

Рекордът за скорост на Полет 50 на Pan Am стои неподобрен 31 години - до 2008 г., когато самолет на Bombardier Global Express го чупи, благодарение на перфектното планиране и по-кратките спирания за гориво.

Членството в клуба "летял над двата полюса" е доста ексклузивно. Според Баум, повече хора са били в космоса.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Джоджо

Джоджо 11.06.2020 9:42

747 e стар вече, но е голяма работа!