Маите са оставили след себе си много тайни, които са все още скрити в грандиозните им градежи и закодирани в стотици йероглифи. Не всички постройки са проучени детайлно. Всяка година археолозите и изследователите използват най-новите технологии, за да разкрият мистериите, скрити зад стените на храмовите комплекси или заровени дълбоко в свещените кладенци сеноте и в пещери.
След внимателно проучване на наличната съвременна информация за маите, направено от Bright Side, ви разкриваме тайните на вековните руини, които екскурзоводите никога не показват на обикновените туристи.
1. Храмът на Кукулкан в Чичен Ица
Така е изглеждала пирамидата, когато е заснета за първи път – през 1880 година. Тя е била почти напълно скрита в джунглата. Кукулкан има 9 платформи и 4 стълбища с общо 365 стъпала – колкото дните от годината. По време на есенното и пролетното равноденствие след 5 часа следобед може да се наблюдава пълзящата сянка на змия върху стъпалата на пирамидата. През март тя се движи нагоре, а през септември – надолу. Оптичната илюзия трае почти 3 часа и привлича хиляди хора.
Друга мистерия на маите е скрита вътре в пирамидата. Ако махнете горните пластове камъни, ще видите друга пирамида с по-малки размери и дори трета още по-малка пирамиде вътре във втората. В нея има тайна стая. Едва наскоро изследователите използваха специален магнитосферен метод за изследване на почвата и откриха подземно езеро на 20 метра под пирамидата на Кукулкан. Вероятно това е едно от свещените сеноте на маите. Археолозите смятат, че водата може да подкопае земята и това да унищожи пирамидата в близко бъдеще.
2. Пещерите Баланканче, на 3 км източно от Чичен Ица
Въпреки че това място не е включено в туристическите обиколки около Чичен Ица, атмосферата в него е пленителна. Пещерите се намират на около 3 км от храмовия комплекс на маите. Името им се превежда като „пещерата на трона на свещения ягуар“, където маите изпълнявали религиозни ритуали преди повече от 3000 години.
Едно от най-известните помещения в комплекса е стаята със Световното дърво или Дървото на живота на маите. 3D модел показва цялата пещера като като носеща колона в центъра. Тя символизира Световното дърво на маите – т.нар. ос, която свързва небесата с подземния свят.
3. Сеноте Ик Кил
На път обратно от Чичен Ица туристическите автобуси обикновено спират до свещеното за маите сеноте Ик Кил. Маите го използвали като място за свещенодейни ритуали. На дълбочина от 40 метра археолозите са открили човешки скелети, кости и древни бижута. Днес тук могат да се видят десетки плуващи туристи.
4. Пирамидите на Коба
Ако не можете да си представите пътуването си до древните пирамиди на маите без да се изкачите по поне една от тях и да направите впечатляващи снимки, ще искате да посетите непременно древния град Коба. Високата 41 метра пирамида Ел Кастило се намира тук. Можете да се качите чак до върха ѝ по 120-те наистина стръмни стъпала. Ако успеете да стигнете до горе, пред вас ще се открие чудесна гледка към древния град, а също така можете да надникнете и в ритуалната камера, където маите правели жертвоприношения.
5. Древният град Тулум
Единственият град на маите, разположен на брега на Карибско море, се намира на високи 12 метра скали на полустров Юкатан. Тулум се е наричал Зама, което означава „градът на зората“. За разлика от другите известни градове, Тулум е бил обграден от непробиваеми стени, защитаващи го от атаките на скитническите племена от север.
Освен древните сгради, красивите плажове с бял пясък и кристални води привличат много туристи. Времето е доста приятно през по-голямата част от годината.
6. Пирамидата на магьосника, Уксмал
Уксмал е високата 40 метра Пирамида на магьосника. Другото ѝ име е Пирамида на джуджето. Всъщност не е само една, а цели 5 са построени една върху друга през вековете. Според древната легенда на маите, пирамидата е била построена от бог-магьосник на име Ицамна само за една нощ. След това той станал бог за местните хора.
7. Храмът на надписите, Паленке
Храмът е изграден над гробницата на местния владетел. Вътрешните му стени са покрити с 617 йероглифа, част от които все още не са разшифровани. Зала с 3 камери се намира на върха на пирамидата. През 1949 година една от тях разкрива свещен проход до гробницата на владетеля, която била пълна с древни съкровища и артефакти.
На туристите не им е позволено да влизат в гробницата, но могат да разгледа нейно точно копие, изложено в Музея по антропология в Мексико.
8. Град Яксчилан
Останките от древния град Яксчилан се намират на 4 часа с кола от Паленке, на границатата с Гватемала. Доскоро там нямало никакви пътища в радиус от 150 км от града. Единственият начин да се стигне до там бил да се наеме малък самолет. През 1990 година мексиканското правителство построило пътя и осигурило достъпа до уникалните руини. Тук могат да бъдат изследвани близо 50 древни сгради, да се разгледа колекцията от скулптури и дори да се направи опит за дешифриране на йероглифите на маите.
Джакпот! Току-що открихте непознат и чист остров, по-хубав от Бали
9. Стенописите на Бонампак
Друг древен град, намиращ се близо до Яксчилан, е бил открит случайно през 1946 година от американския фотограф Джайлс Хийли. Бонампак буквално означава „нарисувана стена“. Днес мястото е известно по целия свят заради прекрасните си стенописи в няколко зали на храма. Те изобразяват владетелите на маите, танцуващи хора, музиканти, битки и жертвоприношения.
10. Храмът на Великия ягуар, Тикал
Този древен град е открит през 1848 година, но тайният запечатан вход към гробницата на владетеля е открит едва през 1962 година. Археолозите влезли в гробницата през покрива на храма, където имало скрит тунел. Там открили кожи от ягуар, перли, бижута и тежка огърлица на гърдите на владетеля.
На 21 декември 2012 година като част от празненствата за края на календара на маите съвременните им наследници проведоха огнена церемония пред храма. В нея участваха над 3000 души.