Винаги, когато пътувате трябва да се стараете да вземете максимума от мястото, което посещавате.
Нужно е да обиколите не просто основните забележителности, но и скритите тайни местенца, които знаят предимно местните.
Именно така можете да усеите тайния чар отвъд официалните пътеводители, но и да владеем някои трикове и за пестене на пари и за по-добра организация.
Освен въпрос на финанси, те са и въпрос на чест за умния пътешественик.
Времето на хартиените карти и справочници отмина отдавна и това е добре, защото с помощта на няколко приложения можем да постигнем оптимизация - да видим и преживеем повече за по-кратко време, с по-малко пари и стрес.
Следват някои от най-препоръчваните мобилни приложения, с които да улесним следващото си пътуване. Всички те са достъпни за iOS и Android:
Citymapper
Доста добра и в по-голямата си част безплатна алтернатива на Google Maps, особено за придвижване в големи градове с богата транспортна мрежа. Приложението, което стартира от Великобритания, покрива основната част от големите градове в Европа и Северна Америка, както и няколко от мегаполисите на Азия.
Citymapper помага на туристите с най-бързия маршрут до избраната дестинация, с подробни инструкции за всяка стъпка. Има данни за най-близките спирки или гари, цена на пътуването, разписание в реално време и дори отчет за изгорени калории и офлайн карти.
Няма да повярвате: 5 правила на еврейския живот, които ще ви изненадат!
Pack Point
За тези, за които приготвянето на багажа е особено стресиращо, това приложение създава индивидуализиран списък за конкретното пътуване. Апликацията съобразява нужното, след като се въведат дестинацията, датите и продължителността на престоя и евентуалните занимания там - например плуване или преходи.
PackPoint сравнява въведените данни с прогнозата за времето и дава съобразени с това предложения за багаж.
Приложението позволява да се запази и основен списък, който да се ползва в бъдеще, както и листът да се споделя с други пътешественици.
PackPoint има и безплатна, и платена, но по-разширена версия.
Друг вариант за апликация за планиране на нужния багаж е PackTeo.
Защо на Северния полюс няма часова зона, а времето няма значение?
All Trails
Приложение за тези, които искат да се раздвижат, с огромен набор от предложения за преходи - от съвсем леки до много сериозни, за веломаршрути и пътеки за бягане. Предлага доста детайли - маршрут, дължина, вид и качество на пътеката, местата с най-добър изглед, ревюта от потребители и снимки.
Апликацията е платена - 30 долара годишно, което я прави по-подходяща най-вече за тези, които пътуват често и държат да опознаят и природата на мястото, където отиват.
Ако не искате да плащате, част от идеите за популярни места за разходка се виждат и без да сваляте app-а, така че поне може да ползвате идеята и да разучите маршрута по друг начин.
Dayuse
Нелош вариант за тези, които не искат или не могат да спят на летището, когато се налага дълъг престой между полетите, особено по никое време.
Апликацията не предлага чак толкова богат набор от възможности - 23 страни и 5000 хотела, но идеята е, че чрез нея могат да се намерят стаи с отстъпка за ползване за няколко часа - колкото човек да дремне и да се освежи.
Намаленията варират от 20 до 75 на сто и за повечето места има възможност за безплатно анулиране в последния момент.