Тези, които са се преместили от Балканите във Франция, в началото изпитват трудности. Животът на ново място е усложнен от продължителни бюрократични процедури, небързано и ненатрапчиво обслужване и особения манталитет на местните жители.
Последната капка са изискванията на етикета - изисканите французи се опитват да спазват стриктно негласните правила, които изглеждат напълно чужди и неразбираеми за нашия човек.
Най-честите грешки на европейците във Франция са в този списък:
1. Пищни празници
Общителните французи обичат приятелски срещи и партита, но не свързват такива събития с дълги приготовления и маса, пълна с лакомства. Те няма да стоят до печката цял ден, за да впечатлят приятели и познати с кулинарните си таланти. Празнична вечеря най-вероятно ще бъде приготвена за половин час и най-вероятно ще бъде обикновена салата или котлет със зеленчукова гарнитура. И като подарък можете да донесете бутилка хубаво вино на масата.
2. Дискусия за здраве и заплата
Във Франция малките разговори са високо ценени, но има цял списък от теми, които не трябва да се повдигат в учтиво общество - например планове за живота, ниво на доходи, религиозни вярвания и особено здраве. Французите са изключително чувствителни към физическото и психическото си състояние, мнозина редовно посещават психотерапевт, но не са готови да говорят за това на глас.
Защо на Северния полюс няма часова зона, а времето няма значение?
Въпросите за здравето и заплатата няма да доведат до нищо добро. Малко вероятно е отново да бъдете поканени в същата компания. Така че е по-добре да говорим за нещо безобидно - времето, спорта или модата.
3. Силни разговори
В компанията на роднини или приятели французите общуват много емоционално, но на обществени места се държат сдържано, така че им е трудно да разберат балканците, които демонстративно решават нещата, отглеждат деца или обсъждат проблемите си на висок тон на телефон. Подобно поведение се счита за особено неподходящо в кафенета и ресторанти.
В повечето парижки кафенета дори няма фонова музика. Най-добрите звуци тук са дрънкането на прибори за хранене и тихото мърморене на разговорите на масата.
4. Парите на вятъра
Местните не обичат да говорят за доходите си, но не се срамуват да обсъждат финансови затруднения и други финансови теми, като спестявания. Французинът може да се гордее колкото си иска с произхода и връзките си, но е готов честно да признае, че вече получава обезщетение за безработица.
Как изглежда хотелска стая за един долар на ден ВИДЕО
Във Франция също не се приемат големи бакшиши - независимо от сумата на чека, сервитьорите обикновено не получават твърде много за бакшиш.
Повечето французи се опитват да живеят според възможностите си, устояват на желанието да се разхищават и не купуват iPhone на кредит.
5. Тоалети
Въпреки репутацията си на законодатели на модата, французите не се стремят да изглеждат перфектно и безупречно. Парижаните не преследват последните модни тенденции и луксозни атрибути, както и могат да си позволят липсата на козметика и стайлинг, естествен цвят на косата и не много внимателно изгладена рокля.
Дори на светско събитие е приемлив костюм без вратовръзка или елегантна рокля без токчета, а в ежедневието жителите на града със сигурност ще предпочетат старо яке пред модерно кожено палто и удобни маратонки пред скъпи кожени ботуши.
В същото време французите перфектно са усвоили изкуството да създават стилни образи от най-простите, основни неща, а основната им модна тайна е лека небрежност, релаксация и естественост.