Символът на Франция – Айфеловата кула – носи името на Густав Айфел – собственикът на фирмата, която я проектирала и изградила между 1887 и 1889 година като входна арка на Световното изложение в Паржи. Кулата извисява желязната си решетъчна снага в парка Марсово поле.
Заради материалът, от който е изработена, местните я наричат „Желязната дама“ или „Желязната лейди“, а много популярни френски художници са я обсъждали негативно, неодобрявайки дизайна ѝ.
Женският остров Кихну – последният истински матриархат в Европа
Размери и тегло на Айфеловата пробужда любопитството и привлича посетителите с огромните си размери и с историята си. Височината ѝ е подобна на тази на сграда с 81 етажа и е внушителните 324 метра, което ни кара да си задаваме въпроса колко тежи Айфеловата кула.
Добавянето на предавателна антена на върха на кулата през 1957 година я превръща в най-високата конструкция във Франция, а теглото ѝ от 10 100 тона е внушително. Цялата метална конструкция тежи 7300 тона, а общото тегло е 10 100 тона, като днес с това количество метал е възможен строежът на три подобни кули като Айфеловата.
Скрито бижу! Открийте гъстите гори, басейните и лековитите сауни на Естония
Интересен факт е, че кулата променя размерите си, макар да е само със сантиметри. Вятърът оказва влияние върху разположението на кулата с около 12 см., а слънцето и нагряването могат да предизвикат отклонение в размера с до 18 cм.