Бали нищо не е, вижте какви други чудеса има в Индонезия

Бали нищо не е, вижте какви други чудеса има в Индонезия

Той е само един от 18-те хиляди острова на страната, повечето хора изобщо не я познават

От дълго време Бали се е утвърдил като популярна дестинация сред туристите по цял свят, включително и България. Някои хора отиват там за райските плажове и незабравимите залези, други се изпълват със знания в йога центрове, много остават за зимата далеч от мрачните градове.

Въпреки това Бали, който привлича цялото внимание, е само един от 18-те хиляди острова на Индонезия. Повечето хора познават много по-малко останалата част от тази огромна страна, а това е жалко. Тя изненадва с древни храмове, киселинни езера във вулканични отвори, цветни коралови рифове и плажове с розов пясък.

В същото време Индонезия е многостранна: ако се поскитате малко извън туристическите райони, можете да видите безнадеждната бедност, престъпността и конфликтите, които измъчват страната.

Животът спира! Бали посреща Нова година в пълно мълчание

Какви скрити съкровища може да предложи Индонезия на любознателните пътешественици? Какви трудности могат да срещнат по пътя си и безопасна ли е гостоприемната и слънчева страна за туристите? 

Остров Ява: люлка на религиите

За някои може да е изненада, че по-голямата част от населението на Индонезия изповядва исляма, а всеки десети смята себе си за католик или протестант. Но не винаги е било така. Страната е дом на най-големите хиндуистки и будистки светилища в света и за да ги видите, трябва да отидете на остров Ява.

Прамбанан е вторият по големина хиндуистки храм в света след Ангкор Ват в Камбоджа. Красива легенда е свързана с неговия произход. Някога живяла красива принцеса Лоро Джонгранг (в превод „стройна девойка“). Принц Бондовозо се влюбил лудо в нея, но момичето не искало да стане негова съпруга, защото в борбата за власт той убил баща й.

Красавицата се страхувала да не ядоса принца с директен отказ и се решила на трик. Тя помолила жениха да й даде храм с хиляда статуи на богове за сватбата ѝ и той трябвало да бъде построен за една нощ. Бондовозо се обърнал за помощ към тъмните сили и издигнал 999 скулптури.

Уплашената Лоро Джонгранг се опитала да попречи на принца, заради което той я превърна в последната статуя. Така тя все още стои, облечена в камък, в образа на богинята войн Дурга, която се бори с демони и защитава световния ред. Статуята е особено почитана, въпреки че не е централна за храма. По всяко време ѝ се принасят жертви с цветя, тамян и пари.

Недалеч от Прамбанан се намира най-големият будистки храмов комплекс в света. Освен това тези архитектурни паметници са построени почти едновременно, през 8-9 век сл. н. е., а сега и двата са включени в списъка на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО. Съществуването на Боробудур, храмът на много Буди, е обвито в много мистерии. Предполага се, че комплексът е символизирал лотосов цвят и е бил разположен в средата на езеро, което или е било запълнено, или изчезнало по други причини.

Храмът Боробудур е бил погребан под земята в продължение на стотици години, а през 19 век буквално се е издигнал от пепелта

Факт е, че Боробудур се намира близо до вулкана Мерапи. Смята се, че храмът е бил затрупан в резултат на изригване през 1006 г. Намерен е и изкопан едва по време на колонизацията.

Опитните пътници препоръчват да посетите Боробудур рано сутринта, за да избегнете тълпите и да наблюдавате изгрева с невероятна гледка към гористите хълмове. Най-удобният начин да стигнете до двата храмови комплекса е от град Джокякарта, който се смята за център на яванското изобразително изкуство.

До там летят самолети от индонезийската столица Джакарта и главния град на Бали Денпасар, както и влакове и автобуси. Хотели и туристически агенции предлагат обиколки с екскурзовод, въпреки че можете да пътувате из Ява сами (но бъдете подготвени за тежък трафик и претъпкани автобуси).

Какво друго си струва да се види на остров Ява

- Вулканът Кракатау, един от най-мощните на земята, се намира в Зондския пролив между Ява и Суматра. Повече от два века се смятал за изчезнал, докато през 1883 г. не се събудил и не изхвърлил 70-метров стълб от пепел в небето.

Експлозията е била толкова силна, че се е чула на хиляди километри от епицентъра. В резултат на изригването част от острова била изтрита от лицето на земята, а цунами с височина 20 метра наводнило близките населени места. Повече от 36 хиляди души станали жертви на смъртоносното бедствие.

Кракатау все още е активен и дейността му се следи внимателно. Туристите могат да съчетаят изкачването на вулкана с посещение на националния парк Ujung Kulon в западна Ява, дом на редкия еднорог носорог.

- Град Бандунг е известен със своята колониална архитектура от кампанията в Източна Индия и сгради в стил Арт Деко. Тук има около хиляда университета, така че студентският и клубният живот са във вихъра си. Разходката по улиците трябва да бъде допълнена от екскурзия до терасовидни оризови полета, плантации за кафе, вулкани и горещи извори. Между другото, тук знаят много за кафето, така че дегустацията трябва да бъде задължителна част от програмата.

- В централната част на острова се намира платото Диенг, вулканична долина с древни храмове, термални извори, гейзери и живописното езеро Телага Варна. Въпреки че туристите рядко стигат тук, има възможност да останете в село Уонособо.

- Любителите на гмуркането и гмуркането с шнорхел могат да се отправят към архипелага Каримунджава. Там ги очакват бели пясъчни плажове с лазурна вода и коралови рифове. Дотам летят самолети, ходят фериботи, автобуси и моторни лодки, въпреки че удоволствието от посещението на райските острови не е евтино.

- За тези, които не могат да се наситят на катеренето на вулкани, в източна Ява ви очакват Бромо и Иджен.

Флорес и Комодо: „хобити“, варан и розов пясък

Остров Флорес заслужава специално пътуване, където можете да летите със самолет или да вземете ферибот от Бали. Туристическата инфраструктура там е доста развита, има чисти плажове с възможности за зрелищно гмуркане. Далеч от познатите места има автентични етно села. Много такива има например в близост до град Баява, където има колоритен пазар, горещи извори и водопади.

Туристите са привлечени и от възможността да се изкачат на спящия вулкан Келимуту. Трите му кратера са пълни с вода в различни цветове, която също постоянно се променя. В околностите на Рутенг има сталактитна пещера, наречена Liang Bua - убежище за "хобити", малки примитивни хора. Друга атракция на Флорес са оризовите плантации, които имат формата на паяжина.

За да имате време да видите всички перли на Флорес, трябва да отделите поне няколко дни за пътуването. Освен това наблизо има още един забележителен остров - Комодо. С него е свързана и друга невероятна история.

В началото на 20 век лекият самолет на пилота Хендрик ван Босе се разбива в морето. Холандецът оцелява и доплува до най-близкия остров. Там той срещна невероятни създания - огромни месоядни гущери, напомнящи или на дракони, или на динозаври. Авиаторът успява да се върне в цивилизацията и да разкаже на своите съвременници за откритието си. Днес познаваме тези животни като комодски варани, най-големите живи гущери. Популацията им достига 5,7 хиляди индивида и е силно защитена.

След като се срещнат със студенокръвните местни жители на Комодо, туристите могат да отидат до един от най-красивите плажове в света с розов пясък, придобил този цвят благодарение на определен вид планктон. Има само около дузина такива „барби“ брегове на планетата.

Ломбок и Гили: костенурки и без коли

За кратки пътувания от Бали е подходящ съседният остров Ломбок. Въпреки че има собствено летище, по-удобно е да стигнете до него по вода. Ломбок ще ви зарадва с по-малко туристи, спокойно крайбрежие с мек пясък и магазини с местни стоки. Освен това има собствен вулкан, водопади и езеро. Сърфистите в Ломбок излизат на плажовете на Кута (да не се бърка с едноименния балийски плаж) и Селонг Бланак. И за местния вкус отиват в селата на местните жители на острова - представители на племето Сасак.

Още по-голямо уединение можете да намерите на близките острови от архипелага Гили – Траванган, Мено и Еър. Те са толкова малки, че можете да ги обиколите пеша, но дори и толкова малка територия има своя характер.

Тук няма бензинови коли или велосипеди. Всички се придвижват с двуколесни мотопеди и велосипеди или с четирикопитни коне в каруца, наречена чидомо. 

Морски костенурки живеят във водите на архипелага Гили. Ако имате късмет, можете да ги наблюдавате, докато се гмуркате с шнорхел в кристално чистата вода.

Борнео: рамо до рамо с орангутани

Индонезия дели остров Борнео (Калимантан) с Бруней и Малайзия. Това е вкусна хапка за любителите на сафарито и екотуризма, защото тук се намира национален парк Tanjung Puting. Там живее голяма популация от орангутани и хоботни маймуни, а туристите могат да наблюдават живота им в естествената им среда.

Посетителите на резервата го изследват от традиционни открити лодки - клотоки. Плаващите къщи се плъзгат тихо по реката, привличайки натуралистите по-навътре в джунглата. От време на време наблюдателите хващат окото на ярки птици, крокодили и насекоми. Препоръчва се на пътуващите да отидат в Tanjung Puting поне за няколко дни, за да се слеят с дивата природа.

За да стигнете до Борнео, трябва да летите от Джакарта, след това с такси или обществен транспорт.

Суматра: родното място на екзотиката

Остров Суматра е значително по-голям по площ от страни като Беларус, Полша и Германия, така че е малко вероятно да го опознаете докрай, докато минавате през него. И там има какво да се види. Например най-голямото в света вулканично езеро Тоба. В средата му се намира остров Самосир, чийто размер е сравним с Джакарта.

В северния край на езерото се намира най-високият водопад в страната (120 метра) Сиписо-Писо. Също така в Суматра се намират националните паркове Gunung Luser и Kerinci Seblat, където живеят слонове, суматрански тигри, носорози, леопарди и някои видове редки екзотични животни. Има и невероятни растения, включително огромни паразитни цветя - рафлезия.

Според наблюденията на пътниците, въпреки изобилието от атракции, туристите в Суматра все още са новост. 

Повечето жители на Суматра се мият, като се обливат с вода от черпак. Комфортът и удобствата тук са предимно за туристите и богатите

Една различна Джакарта


Джакарта заслужава специално внимание. Има всичко, което е типично за столицата на една от най-големите държави в света: искрящи небостъргачи, модерни кафенета и барове, петзвездни хотели, луксозни търговски центрове, исторически квартали.

От друга страна, въпреки че Индонезия се счита за седмата по големина икономика в света по отношение на БВП, изчислен по паритет на покупателната способност, условията на живот на огромна част от населението трудно могат да се нарекат проспериращи. Един на всеки десет индонезийци живее под прага на бедността, а разликата в доходите в страната е много осезаема и туристите могат да го видят със собствените си очи.

Струва си да шофирате на няколко километра от столицата и можете да стигнете до едно от най-големите сметища в света, Bantar Gebang. Той обхваща площ от 200 футболни игрища и получава седем хиляди тона отпадъци от Джакарта всеки ден. Тук, сред вонята и гниенето, живеят и хора - според различни оценки от 6 до 20 хиляди души. Чистачите обикалят депото за отпадъци в търсене на пластмаса, дърво, метал и всичко друго, което може да бъде рециклирано. Дори животинските кости имат стойност: те се използват за направата на бижута или като съставка в плочки или бетон. Ето как хората успяват да печелят до $10 на ден.

Всичко е много объркано в Джакарта. Има големи задръствания, мръсотия и прах. Има много бедни квартали и интересното е, че почти навсякъде те съжителстват с модерни райони, бизнес центрове, молове и луксозни хотели.

Изненадващо, сред такава бедност туристите срещат радостни и гостоприемни хора. „Основното впечатление е откритостта на местните жители. В началото дори малко ни беше страх да влезем в бедните квартали, не разбирахме какво ни очаква. Но в действителност всичко се оказа много положително. Местните жители са готови да говорят за живота си, пускат ги у дома и дори ги лекуват“, казва блогър.

Какви опасности очакват туристите в Индонезия?


Индонезия е смесица от култури и религии, нейните острови са неравномерно развити, а голяма част от населението живее в бедност. Възниква въпросът: как това може да се отрази на посетителите? Експертът по туризъм Мая Котляр смята, че Индонезия е достатъчно безопасна за пътниците. Наистина, според оценките на ООН, индексът на престъпността там не е най-високият - 45,9 на 100 хиляди души.

За сравнение: в най-опасната страна в света Венецуела той е 83,76; в Китай - 60,8; в САЩ - 47,7; в Русия - 39,7.

Въпреки това има места в Индонезия, където туристите нямат право да влизат. Провинциите Папуа и Западна Папуа в източната част на страната са много опасни - и новозеландският пилот Филип Мертенс, който е държан в плен от папуаските сепаратисти повече от година, знае това от първа ръка.

В Западна Папуа се намира архипелаг Раджа Ампат с непокътната морска природа. Смята се за едно от най-добрите места за гмуркане на планетата. Въпреки че срещата със сепаратистки групи е малко вероятно да застраши пътниците, не трябва да забравяме за рисковете, които винаги съществуват в чужда страна.

Сигнали за инциденти с участието на туристи се получават редовно. Съвсем наскоро водач примами клиентка в хотел и я изнасили. Измамниците измислиха нов начин да мамят почиващите, като пребоядисват колите в цветовете на известни таксиметрови компании. Холандец беше блъснат от камион на мотоциклет под наем и загуби главата си... И списъкът продължава.

Златотърсачът Любо, който живее сред канибали и крокодили в Папуа Нова Гвинея

„В Бали няма опасни зони като такива, но има региони, където има повече престъпност. Това са Кута, Легиан и Убуд, където често се регистрират случаи на кражби, включително от чужденци. Трябва да внимавате по пътищата - шофирането е много лошо, често се случват инциденти. Появява се треска от денга, особено през дъждовния сезон. Има измами от гидове и екскурзионни компании”, предупреждава Мая Котляр

Експертът напомня, че пътуващите трябва да уважават местната култура. „Забранява се изхвърлянето на боклук, посещаването на светите места по къси панталони и по неугледен начин. Не можете да работите без официално разрешение от властите или да се държите неучтиво с местните жители и други туристи. Забраната важи и за публикации в социалните мрежи”, допълва Котляр.

„За да избегнете неприятности, винаги трябва да сте приятелски настроени към хората, да поздравявате, да поискате разрешение да направите снимка или просто да побъбрите“, заключава опитен пътешественик. „Тогава местните ще се отнасят с вас по същия начин.“

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

 

 

 

 

Коментирай