В древността, според изследванията, близо до днешната граница между Сърбия и Черна гора, в района на Пещерското плато и Пещерско поле е живяло античното племе дардани. Като се имат предвид характеристиките на терена, не е изненадващо, че това е племе се е занимавало предимно с животновъдство.
По-късно районът около днешните общини Тутин, Нови Пазар и Сиеница в югозападната част на Сърбия е бил обитаван от римляните, както свидетелстват множество материални останки. Населението се променя с времето, но Пещер остава непокътнат, както е и днес. По време на многобройни проучвания в района е установено, че хората са основавали селища тук още в праисторически времена.
Това са най-щастливите градове в света, има и от Балканите
Пещерското плато не без причина се смята за "Балкански Сибир". През зимата температурите тук могат да паднат до 40 градуса под нулата. Тази област, обаче, има и друго име. Заради множеството исторически, сакрални и исторически значими паметници в околностите на Пещер, местността си е спечелила прозвището "Балкански Тибет".
Най-голямото балканско плато
Разположено на надморска височина между 900 и 1200 метра, Пещерското плато се счита за едно от най-големите европейски плата и със сигурност най-голямото на Балканите. По-голямата част от Пещер се намира в община Сеница, докато по-малка част е в района на Тутин и Нови Пазар.
Най-вероятно тази местност е наречена Пещер от славянската дума за пещери.. Има и мнение, че името Пещер произлиза от думата "špeš-ter" от илирийски език, което означава "предимно тъмен", пише telegraf.rs.
Многобройни пасища и места с непокътната природа са основните богатства на платото Пещер. Населението се занимава предимно със селско стопанство, най-вече овцевъдство, но също така и крави, както и производството на прочутото сирене. Сиренето Sjenica, произведено тук, е известно в цяла Сърбия. Приготвя се от сурово овче мляко, получено от овце, пасящи по чистите пасища на Пещер.
Ако посетите този оазис от непокътната природа, задължително трябва да опитате автентичните ястия от брашно от елда, сиенски суджук и местния специалитет, приготвен от овче мляко на бавен огън.
Красотите на Пещер и околностите му
А когато сте се наситили на чист въздух и разходка сред непокътнатата природа, каквато на платото Пещер има повече от достатъчно, и сте опитали прочутите местни гастрономически специалитети, можете да опознаете по-добре и околностите.
Районът на платото Пещер е в Рамсарския списък на богатите на вода зони с международно значение, тъй като там живеят множество застрашени растителни и животински видове. Предлагат се и многобройни спортни дейности, така че в допълнение към пистата за ски бягане на Babinjača, в близост до Сеница се намира едноименното езеро, което се радва на много любители на природата през лятото.
Балкански град въведе строго правило със солена глоба за туристите
Като се има предвид, че по време на съществуването на сръбската средновековна държава в тази област градът е бил своеобразен неин център, едни от най-важните светилища от този период от историята на страната се намират в околностите на Пещер.
Освен останките от античния град Рас, там се намират и църквата Свети Петър край Нови Пазар, както и манастирите Джурджеви ступови, Куманица и Сопочани.