Бейджинг или Пекин - защо столицата на Китай има две имена?

Сред най-забележителните елементи на града са древните каменни стени и внушителните порти, които някога са защитавали столицата от външни нападения

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/beydzhing-ili-pekin-zashto-stolicata-na-kitay-ima-dve-imena Pochivka.blitz.bg
Бейджинг или Пекин - защо столицата на Китай има две имена?

Пекин, столицата на Китай, е град с изключително богато културно и историческо наследство. Всяко негово кътче носи следи от миналото и разказва истории, които датират още от преди повече от 300 години пр.н.е. Тук могат да се видят безценни реликви, които свидетелстват за величието на китайската цивилизация.

Сред най-забележителните елементи на града са древните каменни стени и внушителните порти, които някога са защитавали столицата от външни нападения. Те са запазили духа на стария Пекин и напомнят за различните династии, управлявали Китай.

Дворците и храмовете в града са не само архитектурни шедьоври, но и носители на духовните и културни традиции на нацията. Забраненият град, някогашната резиденция на императорите, е един от най-добре запазените примери за класическата китайска архитектура. Храмът на Небето, където владетелите са извършвали ритуали за благополучие и добра реколта, също е символ на древните вярвания и традиции.

Урок по география: Кой е най-дълбокият язовир в България?

Днес Пекин не е просто исторически град – той е модерен мегаполис с население, което надвишава двойно това на България. В него миналото и бъдещето съжителстват – древните забележителности се издигат редом до футуристични небостъргачи и модерни технологии. Така китайската столица остава един от най-значимите културни и исторически центрове не само в Азия, но и в света.

Бейджинг или Пекин – столицата на Китай и правилното ѝ име

И двете наименования на азиатската столица са правилни. Името Бейджинг градът получава заради разположението си – в северната част на страната, Бейджинг в буквален превод означава „северна столица”.

Някои източници сочат, че Бейджинг е първото от двете имена на китайската столица, които се използват днес, докато името Пекин е употребено преди около 4 века, когато френски мисионери първи започнали да наричат древния град така.

Други свързват произхода на името Пекин с династията Цин и с мандаринското произношение, а трети подчертават, че Пекин е съвременната транслитерация на името на града на пинин. Пинин (буквално „изписани звуци“, китайската фонетична азбука) е най-разпространената система за романизация на стандартния китайски, която система се използва за преподаване на стандартен китайски, обикновено написан с китайски йероглифи, на студенти в континентален Китай.

Пекин произлиза от по-стара система за транслитерация, използвана на Запад, което вероятно обяснява донякъде и защо именно мисионери от западна страна – Франция – наричат града Пекин.

Спор обаче няма, че и двете имена днес са приети за правилни и се употребяват, а реално разликата между тях идва от системата за транслитерация. Независимо от историята на зараждането на тези имена и на това, че и двете се считат за правилни днес, в Европа е по-популярно и прието името Пекин.

Брутално: Битанец отиде на почивка в Афганистан, видя публичните екзекуции и разкри нещо неочаквано за живота там! ВИДЕО

Ако споменете на европеец за град, наречен Пекин, той безспорно ще знае, че говорите за китайската столица, докато Бейджинг е по-често име чуждо и непознато за незаинтересуваните от Китай, историята и столицата на тази страна. У нас също столицата на Китай е популярна с името Пекин и е твърде възможно да не бъдете разбрани кой град визирате, ако го наречете Бейджинг.

Бейджинг или Пекин столицата на Китай е вторият по големина град в Китай и един от най-големите в света, посещаван от много туристи, пред очите на които миналото на азиатската страна оживява на всяка крачка и във всеки от над 140-те музея на територията на града. Пекин е и политически, културен и икономически център на Китай, популярен сред туристите.

Кратка история на Пекин

Земите на днешната столица на Китай са населявани още около 11 век пр. Хр. Първоначално е бил малко селище, но през следващите хилядолетия се превръща в една от Великите исторически столици на Китай. На мястото, на което е днешен Пекин, са съществували множество селища с различни имена, оставили своите незаличими следи и превърнали съвременен Пекин в културно средище, в сърцето и душата на китайската цивилизация, в жива история.

Съвременният изглед на града свързваме династия Мин (1368 – 1644), когато в Пекин е построен „Забраненият град“, представляващ императорския дворец – седалище на 24 китайски императора в продължение на 5 века, площад Тянанмън и др.

Пекин днес е туристически център, който си заслужава да бъде посетен.

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Иван
преди 9 часа

Кажете "не"на хемороидите! Това лекарство бързо облекчава болката, сърбежа и възпалението, връщайки комфорт и увереност. Естествен състав, мощен ефект. Опитайте - усетете разликата:----- https://da.gd/rectin

Откажи