Българка разкрива впечатленията си от посещението си в едно наистина необикновено гробище в Италия. Тя признава, че би се върнала отново там.
Звучи странно, нали?! Но само вижте какво разказва тя.
Генуа беше първият италиански град в нашето пътуване през лятото на 2016 година. Всъщност, първият италиански град в живота ми, ако не смятаме Триест, който прилича повече на австрийски град, отколкото на италиански.
Най-известната, мистична история за призраците на лондонското гробище Хайгейт
Нямахме намерение да изследваме забележителностите на Генуа, просто се разхождахме по улиците и бродихме из тесните италиански улици. И без предварително планиранепопаднахве в гробището на Сталено.
Гробище, от което дълго време не можехме да се откъснем. Защото в буквалния смисъл на думата това е музей на скулптурата. По-късно, търсейки информация за Steelno, научихме, че това е едно от най-известните гробища на света.
Именно скулптурите и надгробните паметници, които няма да видите никъде другаде, го правят толкова известно.
Необикновеното италианско гробище в Кайро
Историята на гробището датира от времето на Наполеон, който през 1804 г. нарежда със санитарни цели да бъдат премахнати всички гробища отвъд градските стени. И до края на XIX век, Сталено се счита за най-голямата атракция на Генуа.
За него пише дори Марк Твен в произведението си "Глупаци в чужбина", който признава, че ще го помни повече от дворците, които е видял в Италия.
Наистина е трудно да не обиколиш това гробище. Защото всеки надгробен камък е зашеметяваща скулптурна композиция. В тях - сцените на живота на мъртвите. Дете плаче край смъртното легло на баща си, майка избърсва сълзи си над сина си - войник, загинал във войната, съпругата стои на вратата на другия свят и чака да се събере със съпруга си ...
Не е обичайно да се правят снимки на гробища, но те са като музей. Музей за туристи, които не спират да натискат камерата.
През 1894 г. Чехов посещава гробището на Сталено и пише в писмо до приятел: „Сега съм в Генуа. Тук се наслаждавам на корабите на пристанището и на известното гробище, богато на статуи. Всъщност има много статуи. Те са в цял ръст, не само мъртвите, дори и на техните неутешими вдовици, свекърва и деца. "
Паметниците на гробището на Сталено красят гробовете на богатите граждани. Но сред тях е гробът на една бедна жена, която през целия си живот продава кестени и ядки.
Нейното име е Катерина Камподонико и нейният паметник се смята за една от най-известните гробищни скулптури на света. Тя мечтала толкова много да бъде погребана в Сталено, че работила усърдно, за да спести пари за погребението си и надгробна плоча.
Както виждате, тя успяла. Катерина продавала лешници, нанизани на връв и получила в живота си прякора „Лешникотрошачката“. Имаше убеждението, че чрез закупуване на орел за ядки си гарантирате щастлив семеен живот.
Приживе тя се среща със скулптора Лоренцо Олрено и му поръчва скулптурата си. Епитафията към нея е съставена от модния по онова време поет Джамбатисто Виго.
Паметникът на Катерина е издигнат в Сталено, докато тя е още жива през 1881 година. Градските власти били против, защото тогава никой не поставял паметници предварително, докато е все още жив. Накрая
Катерина починала на 7 юни 1882 година. Днес хиляди хора посещават гробницата на Катерина. А роднините й са все още ядосани, защото не са наследили нищо ...