13 индустриални зони с над 1000 фабрики и многохиляден персонал, който работи в сферата на леката и тежката промишленост. Това е кратка икономическа визитка на област Текирдаг в съседна Турция. Важен промишлен и търговски център във вилаета е град Чорлу, на чиято територия се намират 5 от 13-те индустриални зони.
Той е разположен в Източна Тракия, на около 160 км от ГКПП „Капитан Андреево“, след Одрин, в посока Истанбул, и отстоящ на стотина км от многомилионния мегаполис. Търговско-промишлената палата в Чорлу наскоро се присъедини към Българско-турската търговско-промишлена палата. В тамошната палата, която е най-голямата в тракийската част на Турция, членуват над 7000 фирми, пише "Марица".
Най-красивият курорт в Турция, за който знаят само местните СНИМКИ
Близостта до Истанбул, стратегическото географско разположение на Чорлу и перфектната пътна инфраструктура, играят важна роля за развитието на индустрията в областта като цяло. В икономическата зона на Текирдаг, известен и със старото си име Родосто, мощно присъствие имат редица водещи европейски и световни компании, които са инвестирали милиони в изнесеното си производство.
Картината на града и региона представиха пред български журналисти кметът на Чорлу Ахмет Саръкурт и заместникът му Гюнер Четин. Г-н Саръкурт е с български корени. Колегата му е роден в Добрич, но от 30 г. живее в Чорлу.
Районът е емблематичен с развита текстилна, шивашка и кожарска промишленост, а фабриките от този бранш са над 120. В тях се шие основно на ишлеме за много световноизвестни марки. Там е прочутата с най-качественото спално бельо фабрика „Тач“, както и „Азо“ за мъжки и дамски изделия само от естествена кожа - обувки, якета, чанти. Пред всеки производствен гигант има фирмен магазин, който предлага стоките на достъпни цени.
Какъв е характерът ти според подредбата на дома?
Хранително-вкусова, химическа, фармацевтична промишленост, както и производство на бяла техника, трактори, части за различни машини, между които детайли за спирачките на бързите влакове в Япония допълват икономическия облик на Текирдаг. В провинцията има и силно развита селскостопанска индустрия. Там се произвеждат зърнено-житни култури, захарно цвекло, рапица, а с многообразието от зеленчуци и плодове се зареждат стотици пазари, магазини и заведения в Истанбул.
Наличието на обширни ливади и пасища в региона са предпоставка за отглеждане на много животни - говеда, овце, кози, пуйки, има и силен млекопреработвателен бранш. Районът е известен с производството на различни видове сирена. Рибарството, пчеларството и дърводобивът също са на ниво.
Мащабното производство и възходът на регионалната индустрия като цяло допринасят за развитието на националната икономика. Благодарение на развитите търговия и индустрия, безработицата в града е нулева.
Фазелис се счита за най-старият град в Турция
Постоянното население на Чорлу е около 350 000 жители, а с гостите бройката става 600 000 души. Тези цифри нареждат града на 90-то място по население в страната. Една трета от населението е местно, а над 50 процента са изселници от България и турските градове Одрин и Чанаккале. Почти навсякъде може да се чуе българска реч, така че комуникацията е без проблем.
Чорлу наричат още меката на шопинга. Градът се конкурира сериозно с Одрин с многобройните си пазари и търговски центрове, които вече привличат много българи. Ниската цена на лирата позволява там да се пазарува на достъпни цени, а много от стоките са по-евтини от България.