Родопското село Чепинци е точно на пътя от Смолян за Ксанти, буквално на границата с Гърция.
В джамията му се съхранява уникална находка - златен Коран, датиращ от XIV век. Книгата е една от едва три в света – останалите се намират в Турция и Узбекистан.
Според учените от БАН „златният Коран“ е на повече от 600 г. и е правен за някой султан. Безценната находка е открита при експедиция в Смолянски регион, а коранът е дарен от неговия притежател, който го открил в зида на рухнала стара къща.
Свещената книга е била в окаяно състояние, но специалистите от Националната библиотека в София я реставрират, след което безценното издание вече има корици, а изгнилите предни листове са възстановени.
Изработено е от ръчно отливана оризова хартия, а калиграфията сочи, че е написан в Самаркандската школа. Самарканд е вторият по големина град в Узбекистан, който през 1369 г. става столица на империята на Тамерлан (известен и като Тимур), който наред с палатите строял обсерватории и се смятал за покровител на изкуствата.
Уникално за съхранявания в Чепинци Коран обаче е не само златното изписване, а и самата хартия, която въпреки възрастта от почти 600-те години, не е проядена от метала.
Местните се гордеят много с джамията, която е построена след Десети ноември на мястото на старото медресе. Храмът е внушителен, има 600 квадрата застроена площ и побира хиляда души. Двойката минарета са вградени и израстват от корпуса на постройката, вместо както е обичайно да бъдат долепени до нея, съобщава TrafficNews.