Град бижу на Балтика с удивително дълги летни дни

Той има интересна и дълга история, преживял е много войни и сега всъщност има статут на региополис

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/grad-bizhu-na-baltika-s-udivitelno-dalgi-letni-dni Pochivka.blitz.bg
Град бижу на Балтика с удивително  дълги летни дни

Германският град Росток на брега на Балтийско море не е толкова познат на туристите, но определено заслужава вниманието на тези, които обичат да откриват нещо ново. Градът може да ви заинтересува с оригиналната си архитектура, крайбрежната алея и... пазаруването.

Росток (или Рощок) е най-големият град във федералната провинция Мекленбург-Предна Померания в Североизточна Германия.

Град с хилядолетна история

Росток се намира на брега на Балтийско море, има интересна и дълга история, преживял е много войни и сега всъщност има статут на региополис (в Германия така наричат ​​градове извън територията на мегаполисите, които са самостоятелна движеща сила за развитие в рамките на по-голям регион).

Град-бижу на Унгария ще ви вземе акъла - пълна програма

Според исторически данни градът е основан на брега на река Варнов от полабските славяни още през 9-ти век и именно те са дали славянското име на селището – Росток, което по същество означава „разливаща се река“.

Датският крал Валдемар I опожарил града през 1161 г. и по-късно той бил възстановен от немски търговци, които намерили за удобно да се заселят едновременно край реката и морето.

Ако разгледаме основните етапи от историята на Росток, можем да назовем няколко ключови, които оказват влияние и днес. През 14-ти век градските власти решават да придобият малко рибарско селище, разположено наблизо, наречено Warnemünde, и оттогава Росток получава свободен достъп до морето, а с това и важен тласък за развитие, което продължава и до днес.

Скоро след това в града за кратко време са построени значителни тухлени сгради - църкви, манастири, болници, сградата на Rathaus (градския съвет), градските порти, много от които са оцелели под една или друга форма до наши дни.

В началото на 15-ти век в Росток е основан университет, който става най-старият в Северна Европа и Балтийския регион, а също така е известен с факта, че петима от възпитаниците му стават Нобелови лауреати - по-специално Алберт Айнщайн получава докторска степен от университета през 1919 г.

През цялата си история Росток е преживял много войни, окупация от армията на Наполеон, пожари и реконструкции. Има още една интересна дата в историята на града: през 1870 г. той става собственик на най-големия ветроходен флот в Балтийско море. Освен корабостроене тук се е извършвало и самолетостроене и това е довело до многократните бомбардировки на града по време на Втората световна война, в резултат на което около 40 процента от сградите в стария център са разрушени.

След Втората световна война Росток попада под юрисдикцията на Съветския съюз и в крайна сметка става най-големият град в Германската демократична република и център на корабостроителната индустрия на тази държава. В края на 1989 г. в Росток се провеждат антикомунистически демонстрации, а след падането на "съветското" правителство и обединението на Германия градът започва да се съживява и постепенно да привлича все повече туристи.

Например всяка година през август в Росток се провежда Ханзейската регата, която привлича най-големите ветроходни кораби от цял ​​свят и най-малко милион и половина души. В момента, според официални данни, около 200 хиляди граждани живеят в Рощок, от които само няколко процента са чужденци.

Кметство, храмове, паметници: какво интересно да видите 

В старата централна част на Росток почти всяка сграда привлича с интересни архитектурни решения, декорация, фасади, а по улиците има много интересни паметници. И единственото, от което трябва да се пазим тук, са наглите чайки – те лесно могат да грабнат кифла или друг деликатес от ръцете на туриста, съобщава УНИАН.

В центъра на града си струва да посетите Пазарния площад, където можете да видите сградата на кметството (Rathaus, която датира от XIII век и е пример за тухлена готика), Стария и Новия пазар, както и много красивите ханзейски църкви - Св. Мария, Св. Никола и Св. Петър.

Последната, между другото, Petrikirche е една от най-високите църкви в средновековна Европа, чиято главна кула достига 117 метра. Вътре в храма, който също е разрушен по време на Втората световна война, но е внимателно реконструиран, туристите са изумени от прозорците с височина 17 метра, които показват множество витражи, изобразяващи сцени от живота на Свети Петър и които създават магическа атмосфера в храма през слънчевите дни. 

Освен това определено си заслужава да посетите църквата Света Мария - Мариенкирхе, разположена до пазарния площад в центъра на Росток, почти срещу сградата на кметството. Този храм също е шедьовър на тухлена готика, а вътре има красив бароков орган.

Специално внимание от страна на туристите заслужава и астрономическият часовник, създаден от майстор Ханс Дюренгер. Този исторически часовников механизъм все още има много оригинални части, които работят от векове. Включва точни часове, фази на луната и слънцето, зодиакални знаци, месец и година.

Най-популярната туристическа зона в града, "Крьоперлинер Щрасе" (Kröpeliner Straße), започва от Пазарния площад. Това е по същество главната търговска улица в историческия център на Росток, която местните жители също наричат ​​"Krepi". Улицата, дълга повече от половин километър, привлича с красивите си сгради, построени в различни архитектурни стилове: тухлена готика, ренесанс, класицизъм, барок, еклектика и постмодернизъм.

Фронтоните на къщите тук са боядисани в различни цветове, което е традиционно за Германия. Това придава колорит на града и повдига настроението, което е особено важно през есенно-зимния период, който в този регион се характеризира с много кратки и обикновено сиви и безслънчеви дни, дълги нощи и почти непрекъснат ръмеж или сняг.

Kröpeliner Straße е известна и с факта, че има повече от 250 магазина, включително много известни марки, магазини и магазини. Това привлича голям брой туристи тук. През зимата на улицата обикновено се организира малък коледен пазар, който обаче не се отличава с нищо особено, освен че предлага традиционни немски колбаси, бира, греяно вино, сладкиши и различни сувенири.

По цялата пешеходна зона в Росток има паметници и скулптури. Интересни са и фасадите на самите къщи.

Друго място, което си струва да посетите в Росток, е Музеят на културната история, чиято колекция включва артефакти, картини, скулптури, битови предмети, документи и много други интересни неща.

Друго чудесно място за семейна почивка е зоологическата градина в Росток, която е най-голямата на източното крайбрежие на Германия. Тук на площ от 56 хектара живеят над 4500 животни от 320 вида.

Балтийско крайбрежие и замъци

Warnemünde, яхтеното пристанище и районът за риболов е много популярен в Росток. Тази част на града наскоро придоби известност като курорт на Балтийско море, тъй като, както отбелязват справочниците, пясъчният плаж във Варнемюнде е най-големият балтийски плаж в Германия.

Варнемюнде е известен сред местните жители и туристите със своя рибен пазар, където винаги можете да си купите прясна риба.  В присъствието на туристи и купувачи рибата се почиства, изкормва, сварява и опушва. В местните заведения за хранене определено трябва да поръчате ястия от пъстърва, херинга, сьомга или змиорка.

Особено популярна е крайбрежната алея на Варнемюнде с няколко кея, които се простират в морето и са отлична зона за разходка. Но периодът на плуване в Балтийско море обикновено е кратък и водата тук се затопля едва до 17-19 градуса през най-топлото време на годината. Вярно е, че хладната вода не спира германците и гостите на тази курортна зона да прекарват много време на брега на морето.

Ако имате време и вдъхновение, можете да посетите съседната столица на федерална провинция Мекленбург-Предна Померания – град Шверин. Той е наполовина по-малко населен от Росток, но не по-малко красив. Особено внимание заслужава старата част на града с нейните тесни улички, традиционната немска архитектура и живописния замък Шверин, разположен на остров и свързан с града и градината на двореца с два моста.

Сградата изглежда изключително величествена, паркът около нея е истинско произведение на изкуството, а гледката към морето от една от парковите площи на замъка е просто спираща дъха. Вътре в замъка има множество музейни експонати, които няма да оставят любителите на историята безразлични.

Какво да опитате в Росток

Когото и да попитате в Росток какви традиционни ястия можете да опитате там, обикновено ще ви препоръчат задушено зеле с колбаси, картофи и риба – ястия, характерни за цялата страна. Но Росток все още може да зарадва гастрономите с морски деликатеси. .

Вярно е, че самите германци ходят по-често в ресторанти по празниците, но мнозина предпочитат така наречената улична храна - хот-дог, хамбургери, дюнери. Във Варнемюнде на всяка крачка се продава популярната улична храна "фиш енд чипс" - малки пържени рибки с пържени картофи в хартиени торбички.

Междувременно любителите на бирата трябва да посетят пивоварната "При стария Фриц" (Zum Alten Fritz), която е много популярна в града и има приятен интериор и вкусна храна и напитки. По-специално, те предлагат дузина и половина занаятчийски бири, които можете да опитате както в самата пивоварна (средно 5,70 евро за чаша от половин литър), така и да купите подаръчни комплекти и да донесете у дома като лакомство.

Вътре в заведението има медни котли за варене, стените са облицовани с червеникави тухли, има много дървени елементи - и всичко това създава много уютна атмосфера.

Коя е най-северната столица в света, името й означава "опушен залив"

Като цяло, най-доброто време за посещение на Росток, както и вероятно цялото балтийско крайбрежие на Германия, е от май до септември. Точно по това време тук е сравнително топло, но не горещо, нощите са къси, а дните много дълги (дори в 23 часа може да е светло като ден).

През лятото Росток цъфти с хиляди розови храсти, които има много близо до почти всяка сграда. Но есенно-зимният период е доста мрачен и тъжен - постоянен дъжд или сняг, мъгла, облаци, слана и хроничен копнеж за слънце.

 

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Христо Гарвалов
преди 10 часа

Най големият град в ГДР с развиваща се индустрия,корабостроене,но след падането на ГДР е започнал да се развива...е за БЛИЦ е задължително да плювне по сициализма...

Откажи