Градът, в който никъде няма да ви сервират месо

Населен поне от 1800 г. пр. Хр., той е известен като един от най-старите и свещените

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/gradt-v-koito-nikde-nyama-da-vi-servirat-meso Pochivka.blitz.bg
Градът, в който никъде няма да ви сервират месо

Населен поне от 1800 г. пр. Хр., Варанаси е известен като един от най-старите живи градове в света и един от най-свещените за около 1,2-та млрд. индуисти на планетата. Всеки ден звукът на биещи храмови камбани ехти над него, а десетки хиляди вярващи слизат по 88-те стъпала „гхат“ и се потапят в река Ганг, за измият греховете си.

Опечалени близки пълнят местата за кремация във Варанаси, където горят погребални клади, вярвайки, че самият Шива нашепва „тарак мантра“ (напев за освобождаване) в ушите на кремираните, дарявайки ги с мигновено избавление.

Топ 6 на градовете, в които туристите се губят най-лесно

Някои пътешественици, обаче, имат изцяло различни мотиви да посетят този уникален индийски град. Те не идват, за да се срещнат със смъртта или да прочистят душата си, а да открият едно неочаквано кулинарно изживяване.

Местните хора, повечето от които са ревностни шиваити (почитащи бог Шива), разказват, че Шива – унищожителят на вселената, е създал Варанаси в далечното минало. Те смятат, че Шива е бог вегетарианец и повечето жители на града следват стриктна сатвична диета (чисто вегетарианство), съобщава Би Би Си.

Варанаси може да е поклонническата столица на Индия, но не е особено популярен като кулинарна дестинация. Повечето туристи обикновено се тълпят в оживените центрове като Делхи и Калкута, преди да се отправят към Варанаси. И все пак шеф готвачи от цял свят започват да се вдъхновяват от неговото кулинарно наследство и да пресъздавате вкусовете му в ресторантите си.

„Почти всяко индуистко домакинство във Варанаси има олтар, посветен на Шива, вкъщи. Да ядеш месо вкъщи е немислимо“, обяснява свещеник от известния храм „Каши Вишванатх“.

Много ресторанти в града са сервирали месо на западни туристи и поклонници невегетарианци, а сатвичната кухня е приготвяна предимно вкъщи. Но през 2019 г. индуистко-националистическото правителство забранява продажбата и консумацията на место в радиус от 250 метра от храмовете на Варанаси и местата, обявени за историческо наследство.

Това подтиква ресторантите да започнат да предлагат местна вегетарианска кухня и сатвични рецепти, които са предавани през поколенията в семействата във Варанаси, но са били непознати за гостите.

Днес местните хора изчисляват, че от забраната през 2019 г. са се появили между 40 и 200 сатвични ресторанта в града. Менюто им се променя два пъти дневно, в зависимост от това какво се е предлагало на пазара сутринта. То включва „тхалис“ – сет меню с поне 12 различни ястия.

Като оставим настрана ресторантите, картината с уличната храна във Варанаси е не по-малко цветна и оживена като в Банкок или Истанбул, но без шумното внимание на медиите.

Защо повече никога няма да се върна в Индия

Повечето индийци познават Варанаси като столица на паана – лист от бетел, и не бива да си тръгвате от града без да сте го пробвали. Паан обикновено се поднася след края на ханенето за подпомагане храносмилането и освежаване на дъха.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
3 Коментара
Индиеца с роклята
преди 3 години

Във варанаси времето за 3 месеца напред е 27-28°градуса по Ц, река с риба, е за какво им е месо, пещери нямат за фризери.

Откажи
МИЛЕНИУМ
преди 3 години

БЛАГОДАРЯ

Откажи
Мария
преди 3 години

Те не ядат и риба. Приятел на сина ми ни беше на гости от Индия, той дори не яде нищо което е от животно - яйца,сирене, масло. Нищо. Истинско предизвикателство е приготяш тяхната храна.

Откажи