Повратен момент в историята на строителството на тунели е завършването на първия съвременен тунел в Лондон под Темза през 1843 г. С неговото откриване инженерството прави огромен скок към модерната транспортна система.
Възможността да се строят пътища пред географски препятствия като реки и планини, без да се налага да се заобикалят, отваря възможността транспортните системи на хората да стигнат почти навсякъде.
Оттогава насам тунелите са се превърнали в една от най-важните части на инфраструктурата, когато става въпрос за магистрали и железници. Те не само дават възможност за преодоляване на препятствия с размерите на планина, но и за скриване на градския трафик под земята и така значително да се намали дължината на пътищата.
Дори Хитлер не намери това място на картата СНИМКИ
Защото и през 2022, както и през 1843 г., най-краткият път от точка А до точка Б е правата линия.
Тунелът под Темза бил огромен напредък в проектирането на транспорта, но в никой случай не бил кулминацията на копаенето на земята с транспортни цели. Близо 200 години след това тунелите продължават да се развиват и да постигат някои наистина впечатляващи инженерни успехи.
Вижте кои са 5-те най-дълги тунела в света:
5. Сан Готардо
Швейцарският тунел „Сан Готардо“ е част от магистрала А2 между Базел и Киасо. Когато строителството е завършено, това бил най-дългият тунел в света – 16,9 км. Построен е между 1970 и 1980 г. и е открит през септември 1980 г., съобщава ontheroadtrends.com.
4. Цзинпиншан
Тунелът „Цзинпиншан“ в Китай е с обща дължина от 17,5 км и се намира в провинция Съчуан. Тунелът води към язовира Цзинпин (най-високия в света) и не е отворен за обичайния трафик. По него минават само оторизирани автомобили. По тази причина за него има малко информация.
Част от него е на дълбочина 2375 м, защото е точно под планината Цзинпин, което го прави вторият най-дълбок тунел в света.
(Снимка: ontheroadtrends.com)
3. Чжунаншан
Тунелът „Чжунаншан“ пресича планината Цинлин между Батур и Беихаи в Южен Китай. Той е с дължина 18 км. В първите 7 години след отварянето си през 2007 г. той е най-дългият тунел в Азия. Част е от магистралата, която свързва Чанъан и Джашуй.
Заради положението си под планината част от него е на 1640 м под земята. Части от тунела имат изкуствени растения и цветни светлини, които да попречат на шофьорите да заспят зад волана.
2. Ямате
На 30 метра под земята, „Ямате“ в Япония е с обща дължина 18,2 км. Строителството му започва през 1992 г. и първият участък е отворен през 2007 г., а цялото съоръжение – през 2015 г.
„Ямате“ е част от централното кръгово шосе на магистралата на Токио и по-голямата част от него се намира под улица „Ямате“ в столицата. Това е най-дългият градски тунел на планетата.
1. Лаердал
Със своите 24,5 км „Лаердал“ е най-дългият тунел в света. Той пресича няколко планински образувания между Лаердал и Аурланд в Западна Норвегия. Строителството му започва през 1995 г. и завършва през 2000 г.
Нарисувани: Най-красивите острови в Норвегия, които туристите обожават
Заради дължината му, която отнема около 20 минути да се измине, осветлението е проектирано така, че да намали стреса сред шофьорите. И така светлината създава впечатлението, че е ден, и е толкова впечатляващо, че е подтикнало някои хора да се оженят вътре в тунела.
Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!