Зимният Истанбул е мистериозен и привлекателен и има своя особена атмосфера. Времето тук, макар и облачно, е удобно за разходка: по това време на годината е особено приятно да се разхождате из тесните улички, да разглеждате магазини за сувенири и модни бутици, да седнете на терасата на уютно кафене с изглед към Босфора и да пиете ароматно турско кафе, черен чай или пикантен салеп.
Вижте кои са нещата, на които можете да се насладите в Истанбул през зимата.
Тръгнаха самолетите Пловдив-Истанбул, ето колко е билетът
Вижте най-важното
Повечето туристи започват запознанството си с града с посещение на известната "Света София". Символът на "златния век" на Византия впечатлява със своята красота, специална атмосфера и луксозна украса. Тук съжителстват християнски символи и фрески със златни надписи на арабски.
През 2020 г. "Света София" официално промени статута си: сега тя не е музей, а джамия. По време на мюсюлманските празници и по време на петъчната молитва входът в нея може да бъде ограничен. Всички туристи трябва да свалят обувките си на прага, жените трябва да покрият главите си (шалове се продават на входа). Но след промяната на статута посещението на "Света София" стана безплатно.
Друго място, което никой турист не бива да пропусне, е кулата Галата на "Таксим". На горния етаж, до площадката за наблюдение, можете да вземете асансьора, оттам можете да се насладите на панорамна гледка към града. Ще трябва да слезете сами, но не е трудно и дори е интересно: на всеки етаж има музейни експозиции, посветени на историята на сградата от нейното построяване през 14 век до наши дни. Какво не ли не са видели тези стени: кулата е била фар, обсерватория, пожарна кула, дори затвор.
Впечатляваща е историята на Ахмед Челеби, османски инженер, който изобретил летателен апарат под формата на орлови крила и, скачайки от кулата Галата, успял да прелети над Босфора. За смелостта му султанът дори възнаградил Ахмед, но след това, под натиска на религиозни съветници, той заточи изобретателя в Алжир, където той умрял.
Недалеч от кулата Галата, на площад "Таксим", се намира Културният център Ататюрк (Atatürk Kültür Merkezi, AKM), който наскоро беше реставриран. Любителите на класическата музика могат да присъстват на вечерни концерти: AKM е домашната сцена на Истанбулския симфоничен оркестър. Всеки, който не е безразличен към съвременната архитектура, ще хареса залите на новата библиотека, изложбени пространства и магазин за сувенири във футуристичен стил. Културният център разполага с добър ресторант, предлагащ класически турски ястия в нов формат.
Музеят Пера, разположен наблизо, в квартал Бейоглу, също заслужава внимание. Интересни са не само експонатите, но и самата сграда на галерията: осеметажното викторианско имение е било заето от хотел "Бристол". Музеят е домакин на изложби на съвременни турски и европейски художници, а на първите два етажа е разположена постоянна експозиция.
Тук можете да видите уникална колекция от мерки и теглилки на древна Анадола, картини, изобразяващи градски пейзажи, военни битки, дворцови приеми. Отделна зала е посветена на керамиката от Кютахя и културата на пиене на кафе.
Пазар
Пазаруването в Истанбул е форма на изкуство само по себе си: най-големият мегаполис в Турция е идеалният град за любителите на пазаруването. В квартал "Султанахмет" е известен с най-известният и колоритен пазар Капалъ чарши. Там можете да си купите всичко и дори малко повече - и пазаренето е не само позволено, но и задължително. За подправки и сладки се отправете към Египетския пазар за подправки, който се намира до брега на Еминьоню и Новата джамия.
В същия район е запазен най-старият кервансарай - в реставрираната сграда сега се помещава магазин за килими. Там можете не само да намерите отличен килим за джоба си, но и да научите много интересни неща: как се правят копринени конци, как се измисля модел, как да различите ръчно изработен килим от машинно плетен плат.
Ценителите на изключителни и необичайни неща трябва да погледнат в шоурума на известния турски бижутер Севан Бичакчи. Неговите творби не са просто декорации, а истински предмети на изкуството. Работилницата произвежда не повече от 500 предмета годишно, майсторът никога не работи по поръчка: дизайнът на нещата е продиктуван само от вдъхновението на автора. Севан Бичакчи е известен далеч извън Турция, негови бижута носят Катрин Зита-Джоунс, Селин Дион, Лейди Гага и Риана.
Там убиват роднините на императори и султани: Съкровената тайна на Истанбул
Квартал "Нишанташъ" е елитен търговски район, където има много бутици на модерни турски дизайнери. Арабските шейхове и техните съпруги идват тук редовно.
Друго необичайно място за пазаруване и разходка е "Галатапорт". Това е активно пристанище, където спират круизни кораби. Пристанището разполага с живописна алея, както и с галерия със стотици ресторанти, магазини и бутици на световно известни марки и турски производители. По време на зимните празници тук се провежда благотворителен панаир, където можете да закупите продукти на местни дизайнери, семейни работилници и други занаяти.