Изумителен храм се крие край прочутата гробница в Старосел

Могилата носи името на европейската фондация Stitching Horizon, с чиито средства са проведени разкопките

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/izumitelen-hram-se-krie-kray-prochutata-grobnica-v-starosel Pochivka.blitz.bg
Изумителен храм се крие край прочутата гробница в Старосел

В подножието на гробницата на село Старосел, придобила вече световна слава, има още една много интересна находка. Става въпрос за могила „Хоризонт“, приютила древен тракийски храм, в който е открита уникална колонада от десет на брой колони.  

Макар че се води елемент от Тракийския култов център, носещ името на селото, тя е популярна предимно сред местните хора, но не и за туристите. 

Ако човек не е прочел нещо предварително за забележителностите на това място и не го търси целенасочено, едва ли не само този, кривнал от основния път към Старосел или на излизане от него, може случайно да стигне до храма с колонадите, тъй като указателни табели няма.

Старосел – малкото село в центъра на България с три неустоими изкушения

Единствено вътре в специално построената дървена къща, приютила светилището, има надпис, че той е открит по време на разкопките на Четиньова могила, под ръководството на покойния археолог и траколог професор Георги Китов. За разлика от култовия тракийски храм, за който има символичен вход от 4 лв. за работещи и 1 лв. за учащи и пенсионери,  

„Хоризонт“ може да се разгледа безплатно.

Могилата носи името на европейската фондация Stitching Horizon, с чиито средства са проведени разкопките на Траколожката експедиция за могилни проучвания ТЕМП пр​ез 2002 г. Тамошните жители разказват, че дървената постройка е вдигната над храма с колонадите, с цел да се предпази от външните атмосферни условия, с дарение от покойния бизнесмен Илия Павлов.

От табелата четем още, че уникалният тракийски храм с колонади датира от V-VI в. пр. Хр. Той е изграден в готова вече могила, част от насипа на която е отнета за построяването. След това правоъгълното помещение е затрупано, а отпред е останала видима колонадата от 6 лицеви и по две странични колони в ранен дорийски стил. 

Подобен храм в тракийските земи не е откриван досега 

Принципно той се различава от старогръцките храмове, които са изцяло открити и заобиколени с колони от всички страни.

Според проучванията в средата на IV в. пр. Хр. в храма бил погребан обожествен тракийски владетел, с което мястото се превърнало в мавзолей. Заедно с царя бил положен и неговият кон. Впоследствие, по религиозни или политически причини, храмът е осквернен, ограбен, разрушен и засипан.

От дрехите и вещите, с които бил погребан владетелят, са останали само 15 пластинки от златна ризница, 12 бронзови върха за стрели, сребърни халки, както и късове от керамични съдове.

На около стотина метра от могила „Хоризонт“ се вижда друга могила, където навремето също имало  храм, част от манастирски комплекс, унищожен през 40-те години на 20. век.

Върху неговите основи е построен параклисът „Св. Спас“

Южно от него има аязмо. Всяка година в навечерието на празника Св. Спас там преспивали хора за здраве, правел се и курбан. За храма, в който няма свещеник, се грижи единствено Банчо Ранов - човек от Старосел, който заедно с други съселяни е превърнал терена между параклиса и храма с колонадите в  етнографски минимузей на открито, с акцент върху стари селскостопански сечива.

Там може да се види диканя, подпряна върху глинена пещ за хляб. Диканята е едновремешен земеделски уред за вършитба, теглен от животни. Представлява тежко шейновидно приспособление, направено от дъски, за очукване на зърната от житните култури след жътва. Използвано е до първото десетилетие на ХХ век, когато в земеделското производство влиза вършачката като по-модерна машина.

На метри от диканята е разположена веялка - също стара земеделска машина, с която се отделяло зърното от плявата. Каруца със стари сечива, ползвани на полето, стар геран (кладенец) и др. допълват земеделската колекция. Всички тези антики също могат да се разгледат безплатно.

Тайните на дворците от Третото българско царство!

Кътчето предлага и беседки за почивка, а с пъновете и отрязаните дървета, положени около тях, е постигнат причудлив аранжимент от естествени материали, който гали окото. Магическото място допълват добре поддържани овощни дървета, декоративни храсти, цветни композиции и др. интересни аранжировки с дърво, камък и растителност, също дело на Банчо Ранов. 

Детски фестивал събира българчета от Испания

Детски международен фестивал за култура и изкуство "Обичам България" е проведен това лято за първи път на поляната до могила "Хоризонт". В него участват българчета, които живеят и учат в Испания, а през лятото си идват в България. Идеята е да не се забравят родните традиции и обичаи. Целта ни е фестивалът да стане традиционен, а в него да се включат и деца, които живеят във Великобритания и др. страни, обясни пред "Марица" кметът на Старосел Матея Гудев.

Горещи

Коментирай