21 век - светът напредва все по-бързо и по-бързо, най-новите технологични постижения, космическото проучване, роботиката и електрониката заместват човешкия труд.
Но въпреки несекващото развитие на науката и технологиите, много страни в света все още живеят не само под границата на бедността, но под линията на мълна мизерия и антисанитарни условия. Разбира се, всички биха искали и в тези страни всичко да е наред - децата да са сити, облечени и обути, семействата да живеят в къщи с климатик, а не в кутии, да имат толкова вода и храна, колкото е необходимо, я също и квалифицирана медицинска помощ. Но тези държави не са успели да се измъкнат от пълната си бедност и помощта на развитите страни не решава техните проблеми.
Най-необикновеният манастир в света се намира в Перу
Така че, според проучвания за жизнения стандарт и цялостното икономическо развитие, най-бедната страна в света през 2019 г. е Централноафриканската република.
До края на 19 век ЦАР е френска колония. През 1960 г. тя придобива независимост и решава да следва свой собствен път на развитие, но не много успешно - една след друга в историята на Централноафриканската република, гражданските войни, диктатурите, гладът, войните и епидемиите започват да се редуват. Повече от половин век страната не е в състояние да напусне този порочен кръг, както много от съседите й.
Под французите в страната имало мир и ред. Тук били изградени училища, болници, местните власти, полицията и съдът работели. Много сгради били построени в столицата на Централноафриканската република - град Банги. Но оттогава непрекъснато воюващите помежду си групи само разбиват и унищожават всичко, което е било изградено преди.
Имало дори имперски период в историята на Централноафриканската република и тя имала свой собствен император - Жан-Бедел Бокаса, чиято история през 70-те не престана да удивлява не само цяла Африка, но и целия свят.
Той бил женен 19 пъти и знаел имената на повече от 100-те свои деца и внуци. Има слуховете, че е канибал и заповядвал да готвят враговете му с ориз. Една от съпругите му била румънската танцьорка Габлиела Дримба. Притежавал е безброй богатства и бил изключително жесток владетел.
Бокаса се срещал с ръководителя на Комунистическата партия на Румъния Николае Чаушеску като гост и през 1972 г. той дошъл в СССР в лагера Артек, където децата били много щастливи от пристигането на такъв интересен гост от банановата Африканска република.
Днес населението на ЦАР е около 4,5 милиона души. Около 750 хиляди души живеят в столицата и най-големия град на страната - Банги. В центъра на града има такси и дори една висока сграда, която не е изоставена.
Откакто страната беше взета под контрола на ООН през 2013 г., тя стана по-безопасна от преди. Но нито един нормален турист така или иначе няма да се излъже да дойде тук. Убийството на трима руски журналисти е ярък пример за това колко опасно е да се живее и живее тук, особено за белите хора.
Страната изнася дървен материал, резервни части за автомобили, плодове, памук и диаманти. Нещо, което дори Беларус купува от тях. Но най-вече, разбира се, е Франция.
Централноафриканската република купува - храни, текстил, нефтопродукти, промишлени продукти, автомобили, лекарства. Също така в по-голямата им част от Франция. Не е известно как Централноафриканската република би оцеляла, ако не са французите.
Това е най-отровното място на Земята. 40-годишните ги считат за старци
В Банги има магазини, където хората, наети в предприятия, могат да купуват вносни и местни продукти. Хората в домовете си имат телевизори, някои имат мобилни телефони. Почти никой няма кола.
В селата диетата е по-скромна - основно банани, които растат тук през цялата година и се използват като картофи, както и други различни производни от растения. За допълване на протеина - гъсеници и насекоми.
При някои деца стомахът е подут от глад. Но тук идват мисии и хуманитарни служби.
Не толкова отдавна Китай започна да строи минни предприятия в ЦАР. И въпреки че Поднебесната империя поема лъвския дял от печалбата, този факт е от полза за африканците - инвестиции, работни места, поне някакъв приток в икономиката. Може би новите колонисти ще извадят страната от безкрайните войни.
Надяваме се, че ЦАР, като другите най-бедни страни в света, разположени най-вече в Африка, ще имат по-добро бъдеще. Войната ще приключи и самите хора ще могат да възстановят страната си.