Каква е историята на най-големия язовир в България и защо е бил създаден

Полезният му обем е 580 млн кубични метра с площ на водосборната му област повече от 1046 квадратни метра

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/kakva-e-istoriyata-na-nai-golemiya-yazovir-v-blgariya-i-zashho-e-bil-szdaden Pochivka.blitz.bg
Каква е историята на най-големия язовир в България и защо е бил създаден

В България има много язовири, всички ние се радваме на тях, но знаете ли кой от всички е най-големият. Ако не, ще ви дадем повече информация за него.

Научете кой е най-големият язовир на територията на България.

Кой е най-големият язовир в България

Това е язовир Искър –  той е най-голям и като обем и като площ. Полезният му обем е 580 млн кубични метра с площ на водосборната му област повече от 1046 квадратни метра. Няма да ви притесняваме с неговите допълнителни технически параметри, по-интересната част е историята на неговото построяване.

Историята на язовир Искър

Нуждата от построяване на язовир, който да захранва все повече нарастващата потребност на град София е належаща още в началото на 20 век. Правени са опити да бъде реализиран подобен проект още през 1901 година с построяването на ВЕЦ Панчарево.

След края на Първата Световна война, през 1921 година отново се прави опит да бъде осъществен този проект, но има сериозни пречки във връзка с неспособността за реална компенсация на жителите на 3-те села – Горни Пасарел, Калково и Шишманово.Реално първите по-сериозни действия са осъществени в периода между между 1932 и 1941 година като идеята за първоначалното име на язовира е било Свети Петър, по името на църквата, която се намирала в негова близост.

Стягайте багажа! Това е най-добрият плаж в света за 2023 година СНИМКИ

Идеята е обемът му да бъде около 200 млн кубични метра, което се приема за крайна недостатъчно дори и при тогавашните параметри на София и навлизането във Втората Световна война допълнително възпрепятства реализацията му.

Построяването на язовир Искър

Още през юли 1947 се възобновяват проучванията по проекта и се правят геоложки разчети. Използвани са знанията на бившия кмет на град София Иван Иванов, който се оказва запознат в детайли с проекта от 30-те години. Усилената работа по ключовият обект дава своят резултат и започналото основно строителство през 1950 година приключва още през 1954 година, когато язовирът е официално открит.Носил е 3 имена през години:

  1. Пасарел до 1949 година
  2. Гигант язовир Сталин до 1962
  3. Язовир Искър

Максималното количество вода, което е събирано в него е 675,5 млн кубични метра през 1976 година, на най-малкото количество през 1994 година.

5 неща, които никога да не казвате на една рускиня!

Язовир Искър е най-големият язовир в България. За него е важно да се знае, че различни държавници са работили по неговия проект и бива успешно реализиран през 1954 година. Той играе ключова роля за страната ни като подсигурява водното потребление на столицата ни.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
7 Коментара
Гриша Костов
преди 1 година

Полезният му обем е 580 млн кубични метра с площ на водосборната му област повече от 1046 квадратни метра. Явно и тук редакторите спят - 1046 квадратни метра, това е само 1 декар - стотици пъти по-малко от площта на самия язовир !!!

Откажи
Кико
преди 1 година

И как компенсирахте трите села под язовира Колко загинаха по време на строежа му . Ако някога ни нападнат , това ще е първия обект за взривяване , гражданите от селски тип ще шляпат във вода на жълтите павета

Откажи
Стефан
преди 1 година

1046 кв.метра е малко повече от един декар. Сигурно става въпрос за квадратни километри.

Откажи
Жжжжэф
преди 1 година

Хаха, е ми ,че то има къщи по 1000 кв.м.Ебаси малоумниците.

Откажи
Ива
преди 1 година

Това членуване за нищо го нямате. Статия пълна с граматически грешки и фактически неточности.

Откажи
Венелин
преди 1 година

Малоумници,една статия не може да напишете като хората.

Откажи
Сис
преди 1 година

Защо сте сложили снимката на друг язовир?

Откажи