Зимата настъпва, но анти-туристическите настроения в Испания не показват признаци на затихване. Последният пример за това е вълната от вандализъм, която удари два популярни плажа в Лос Кристианос, Тенерифе.
Координирана атака срещу плажовете в Лос Кристианос
На 5 декември сутринта повече от 230 шезлонга на плажовете Лас Вистас и Ел Камисон бяха повредени и надраскани с анти-туристически графити като "Canarias se defiende" ("Канарските острови се защитават") и "Canarias no se vende" ("Канарските острови не се продават").
Според Общинския съвет на Арона, инцидентът е "координирана атака", извършена от неизвестни лица. На плажа Лас Вистас са повредени 100 шезлонга, а на Ел Камисон – 136. Вандалите не се ограничават само до плажовете – близък търговски център също е осеян с графити.
Видео, споделено в социалните мрежи, показва как извършителите режат шезлонгите с ножове. Според Canarian Weekly щетите се оценяват на около 5 000 евро. Кметът на Арона, Фатима Лемес, осъди вандализма и подчерта, че такива действия нарушават закона и вредят както на жителите, така и на посетителите на острова. Тя призова гражданите за помощ в разпознаването на извършителите.
‼️Over 230 sun beds vandalised in rampage on Los Cristianos beaches in #Tenerife
— Canarian Weekly (@CanarianWeekly) December 6, 2024
‼️They have been graffitied with anti-tourism slogans, as have the walls of the Arts shopping centre…https://t.co/opkX8pV8jd pic.twitter.com/VKJRhB6ZyS
Протестите срещу туризма се разрастват в цяла Испания
Канарските острови се превърнаха в епицентър на анти-туристическите настроения в Испания. През април десетки хиляди протестиращи излязоха по улиците на архипелага с искане за ограничения върху това, което смятат за неконтролирано развитие на туризма. В Тенерифе някои активисти дори обявиха гладна стачка в опит да спрат строежа на нов хотел и плажен курорт.
Протестите се разпространиха и в други популярни туристически дестинации в Испания, включително Балеарските острови, Аликанте, южното крайбрежие и Барселона. Въпреки че повечето демонстрации бяха мирни, има съобщения за отделни случаи на нападения над туристи с водни пистолети и обиди към тях да "се приберат вкъщи".
Какви са причините за недоволството?
Протестиращите подчертават, че не са против самата туристическа индустрия. Туризмът осигурява над една трета от икономическите приходи на Канарските острови и 40% от работните места, което прави местните жители наясно с неговото значение.
Активистът Даниел Кабрера обясни пред медиите: "Искаме туризъм, но не и свръхексплоатация и "боклучав туризъм", който не носи полза за местната икономика." Според него 75% от приходите от островните хотели и други бизнеси изтичат извън Испания. "Това не може да се толерира", добави той.
Основният проблем, който местните хора посочват, е неконтролираното разширяване на туризма. Те твърдят, че това води до повишаване на цените на жилищата, екологични проблеми и претоварване на обществените услуги. Според Националния статистически институт на Испания (INE), 34% от жителите на Канарските острови са изложени на риск от бедност или социално изключване през 2023 г., което е най-високият процент в страната след Андалусия.
Има ли разногласия сред местните?
Не всички местни жители споделят анти-туристическите настроения. Августо Ферейра, собственик на ресторант на Канарските острови, организира контрапротест под надслов "Лансароте обича туризма", за да подчертае значението на туризма за икономиката на островите.
Туризмът в Испания отбелязва рекорден растеж
Въпреки протестите, туризмът в Испания продължава да расте. Според Националния статистически институт броят на посещенията на Канарските острови през 2023 г. се е увеличил с 10,3% на годишна база, достигайки 14 милиона международни туристи. Тези милиони посетители са донесли рекордните 20 милиарда евро на островите през същата година.