Хиляди туристи се стичат в Австралия, за да направят нещо за последен път

Хиляди туристи се стичат в Австралия, за да направят нещо за последен път

След продължилата десетилетия кампания на представители на коренните общности на 26 октомври влиза в сила забраната за катерене 

Въпреки множеството предупреждения да стоят настрана от скалния монолит Улуру, считан от местното население в северната част на Австралия за свещен,

Хиляди хора продължават да се стичат към скалното образувание, за да могат да се възползват за последно от възможността да го изкачат, преди в края на месеца достъпът до него да бъде ограничен.

Това е мечтата на всеки турист по света и може дори да ви е по джоба

След продължилата десетилетия кампания на представители на коренните общности на 26 октомври влиза в сила забраната за катерене по популярната австралийска природна забележителност, станала известна в миналото като Айерс Рок.

Нейната цел е да я защити от унищожение.

Включена в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство, 348-метровата яркочервена скала е считана за едно от чудесата на света и е една от топ туристическите дестинации, независимо от своето отдалечено местоположение.

Улуру е записан в Книгата на Гинес като най-голямата скала в света, въпреки че официално Маунт Огъстъс е обявена за първенец по размери. Този пясъчен монолит е най-голямата в света изолирана скална маса.

Предстоящата забрана привлече към нея още посетители и в момента там има повече хора, отколкото е имало от повече от десетилетие насам, коментира мениджърът на националния парк "Улуру-Ката Тюта" Майк Мисо пред SBS News.

По думите му на ден там пристигат със сигурност стотици души - "вероятно по-близо до 1000".

Той допълва, че много от тях искат да се катерят. По информация на управата най-многобройни продължават да са катерачите от Австралия, следвани от тези от Япония.

Още от 1985 г., когато паркът е даден на коренните обитатели, местното население анангу призовава изкачването на свещената за тях скала да бъде забранено заради нейното духовно значение като място, което предците им са почитали като енергиен източник.

Една от причините да се преустанови катерачната практика по Улуру е духовното значение, което откриват местните жители в природния обект. Самите аборигени са вярвали, че под повърхността на планината има огромна кухина, в която има енергиен източник.

Те го наричат „Времето на сънищата“ (Tjukurpa). Затова се смята, че по време на обиколката около скалата човек сънува.

Нереално красиво! Мястото, където пустинята среща океана СНИМКИ

В някои от пещерите в Улуру могат да бъдат намерени и древни рисунки, които са една от основните причини за разказване през поколенията на многобройни легенди.

За да отбележи забраната за катерене, паркът готви и голямо публично тържество на 27 октомври - 34 години, след като Улуру е бил върнат на своите традиционни собственици.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай