Докато много хора избират да почиват на известни туристически места, морски курорти или исторически обекти с активни търговия и инфраструктура, има и такива, които търсят алтернативи под формата на посещение на призрачни градове.
Има малко неща, които са по-страшни от това да влезеш в изоставен град или мистично място. Тези живи общности са замръзнали във времето, разпадайки се пред лицето на бедствието. Някои ни разказват ужасяващи истории за своето проблемно минало...
Днес ще ви разкажем за някои от най-зловещите изоставени места в света - от села, пострадали от конфликти, до общности, изоставени на произвола на съдбата. Тези сюрреалистични места със сигурност ще ви смразят кръвта.
1. Белчите, Арагон, Испания.
Издраскано, очукано и белязано, старинният град Белчите наблюдава как времето минава, докато сградите му се рушат. Този малък град стана сцена на една от най-символичните битки на Гражданската война, когато беше разрушен. Диктаторът Франсиско Франко решава да не го възстановява, за да даде урок на победените и принуждава военнопленниците да построят ново село в съседство (Belchite Nuevo).
Последните жители са напуснали руините през 60-те години и днес, след десетилетия на изоставяне, градът е затворен и може да бъде посетен само с екскурзовод. Някои казват, че е омагьосано и има записани психофонии... Без съмнение това е място, от което ще настръхнете.
2. Островът на куклите, Мексико.
Островът на куклите е бил домът на отшелника Джулиан Сантана Барера, който живеел изолиран сред каналите на квартал Шочимилко в Чиланго. Легендата разказва, че той намерил удавено момиченце и кукла и от този момент нататък се заел да окачи кукли на острова, за да успокои духа й.
Това място се превърна в туристическа атракция за много туристи, които идваха тук с кукли, за да добавят към колекцията. През 2001 г. Барера е открит удавен в същия район, където се смята, че е намерено малкото момиченце. Островът е отворен за обществеността, но не е приятно усещането, когато осъзнаеш, че всички тези кукли те наблюдават.
3. Остров Хашима, Япония.
Известен също като Gunkajima (Боевен кораб), този изоставен минен обект е плашеща джунгла от разпадащи се циментови конструкции и покрити с прах отломки, оставени от обитателите му. Стои празен от 1974 г., когато хората са били принудени да го напуснат, тъй като мястото е толкова негостоприемно, че трудно се живее там.
4. Припят, Украйна.
Изоставен след катастрофата в Чернобил през 1986 г., град Припят някога е бил дом на 50 000 души. Но всичко се промени, когато се случи най-голямата ядрена катастрофа в историята. Мястото остава ужасяваща капсула на времето, силата на трагедията кара всеки градски часовник да спре. Най-странното място в града е увеселителен парк с виенско колело и други атракции, празен и тих.
5. Орадур-сюр-Глан, Франция.
Орадур-сюр-Глан остана недокоснат от нацистките кланета, които унищожиха почти цялото население на този тих град през 1944 г. Това ужасяващо нападение уби 642 души, повечето от които жени и деца. Това кътче от света стои замръзнало във времето, когато генерал Шарл дьо Гол заявява, че трябва да остане такова, каквото е било, за да се помни бруталността на нацистката окупация.
Днес това е доста популярна туристическа дестинация и хората се разхождат спокойно по тихите му улици, пълни с ръждясали коли и порутени каменни сгради. Местните жители отказват да влязат на това място след като се стъмни и твърдят, че са виждали призрачни фигури да се скитат там.
6. Колманскоп, Намибия.
Този бивш миньорски град е бил дом на немски миньори, търсещи богатство и просперитет. След Първата световна война обаче цената на диамантите пада рязко и някога оживеното ядро на немската архитектура и култура в средата на обширната африканска пустиня е изоставено.
С времето пясъкът проникнал в къщите и изпълнил стаите, превръщайки ги в едно от най-свръхестествените места, които всеки турист може да посети... ако се осмели.
7. Хъмбърстоун, Чили.
Хиляди хора са живели и работили в брутално сухата пустиня на северно Чили в продължение на 60 години, където е обработвано най-голямото находище на калиев нитрат в света. Когато е изоставен, диктатурата на Пиночет го превръща в концентрационен лагер с още по-тежки условия. Въпреки че някои жители (около 250 души) все още са останали, повечето от сградите тънат в разруха.
8. Порт Артур, Тасмания.
Това малко градче и бивше затворническо селище на Тасманийския полуостров е едно от най-обитаваните от духове места в Австралия, може би точно защото е било затворническа колония в продължение на много години. Освен дом на престъпници, това беше и мястото на ужасяващото клане в Порт Артур през 1996 г.