Кратер, образуван от разбил се в Земята метеорит или останки от огромен спящ вулкан – това са възможните обяснения за произхода на Кондьор, който изглежда сякаш се намира на друга планета. Той представлява идеално оформен кръг от скали, високи над 600 м и с диаметър 8 км.
Това геологическо чудо се намира в Далечния Изток на Сибир. Уникалната кръгла планинска верига е резултат от един малко изследван процес – интрузия, при който към повърхността на земята се издига кристализирала разтопена магма.
Изумителната скала-игла, стръчаща над красива, но смъртоносна джунгла
Вулканичната скала е пробивала през 8000 км магма преди около милиарди години, но вместо да изригне, тя бавно излязла на повърхността. Тогава по-меката средна част се разпаднала и така останало образувание, изглеждащо като вулкан, съобщава „Дейли Мейл“.
За да видите Кондьор в пълното му великолепие, най-добре е да го разгледате от въздуха или направо от космоса със снимките на НАСА. През 2006 година американската космическа агенция засне феномена с помощта на сателит, използващ уреди за топлинно и радиационно измерване.
Резултатите бяха поразителни. Сателитната снимка, наложена върху топографски модел, показа и потвърди колко уникален е Кондьор. Нищо чудно, че коренното население считало кръга за свещен и го наричало „Ургула“.
Хората от миньорския бранш, обаче, го наричат „планината на съкровищата“, защото районът е пълен с разнообразие от ценни метали. Злато, сребро, платина и платинено-железни кристали с дължина 1,5 см са намерени там.
Уникалното за Кондьор е, че някои от тези платинени късове са покрити със злато.
Странното скално образувание има свой собствен минерал, наречен кондерит – смес от мед, платина, родий, олово и сяра.
Защо никой не смее да отвори вратите на тази древна съкровищница, пълна със злато и диаманти
Миньорите изкопават по 4 тона платина годишно от Кондьор. Твъърди се, че през 1984 година тук е започнал и добив на плутоний.
Ако решите да посетите това невероятно място и може би да си пробвате късмета за бързо забогатяване, имайте предвид, че масивът Кондьор е изключително отдалечен. Най-близкият храд – Хабаровск, е на 1100 км. Няма и туристическа инфраструктура и, за да стигнете до там, ще ви трябва специално разрешително.