Бодрум е един от най-популярните турски курорти днес. Намира се в Югозападна Турция, вилает Мугла, на полуостров Бодрум, на северозападната част от залива Гьокова и срещу гръцкия остров Кос. Разположен е на територията на древния град Халикарнас, където се е намирал Мавзолеят от Халикарнас - едно от Седемте чудеса на древния свят.
Самият мавзолей е разрушен през Средновековието от силно земетресение, като някои части от него са запазени и изложени в Британския музей.
До 60-те години на XX в. Бодрум е малко рибарско селище. Днес е модерен туристически курорт, който привлича туристите с кристално чистата вода и чудесни условия за почивка.
Основната туристическа зона на Бодрум е заливът Гюмбет. Старата част на града впечатлява с ниски къщи в синьо и бяло, тесни улички и многобройни магазинчета за сувенири. Градът предлага много възможности за забавление, сред които екскурзии до град Ефес, Памуккале и гръцкия остров Кос с ферибот.
На кое море се намира Бодрум?
Градът е разположен в залив, където се срещат Егейско и Средиземно море.
Какво да правите в Бодрум?
1. Релаксирайте на плажовете със син флаг
Разположен на място, където се срещат две от най-красивите морета в света, Егейско и Средиземно, в Бодрум има 67 плажа със син флаг, което прави курорта една от най-известните дестинации за морска почивка в Турция.
2. Традиционното село Каракая (Гюмюшлюк)
Ако искате да усетите автентичния местен дух на Бодрум, отидете в малкото, старинно селце, близо до Гюмюшлюк. Селото впечатлява с малките си каменни къщи, бутикови хотели и зелени дръвчета.
3. Крепостта Бодрум
На изток от едноименното пристанище се издига крепостта Бодрум, построена в началото на XV в. от рицарите хоспиталиери. Най-забележителното в тази крепост е, че е построена от каменната зидария от Мавзолея на Халикарнас. Някои от камъните са запазени и отново използвани, а други са направени на прах и използвани за вар.
Крепостта Бодрум пада при Сюлейман Великолепни през XVI в. и е превърната в затвор през 1895 г. Тук са заточени и много български революционни и църковни дейци, сред които Дамян Груев, Христо Татарчев, Пере Тошев, Христо Матов, Йосиф Даскалов и много други.
4. Античният театър
Построен е в гръцки стил по време на управлението на Мавзол през IV в.пр.н.е., а по-късно е разширен от римляните. В своя разцвет Античният театър на Бодрум е побирал около 13 000 души, а днес се използва като сцена за културни събитие. От театъра се открива великолепна гледка към Егейско море.
5. Музей на подводната археология
Днес Замъкът на Бодрум е превърнат в завладяващ музей, посветен на подводните находки, намерени след корабокрушения в Егейско море. Тук посетителите ще видят вази, бижута, амфори, стъклени предмети, както и реконструирания кораб Улубурун, потънал през XIV в.пр.н.е. В музей има и две реконструирани останки от кораби от Бронзовата епоха и Средновековието.
6. Вятърните мелници
Вятърните мелници са символът на Бодрум. Построени са от камък и дърво през XVIII в. Разположени са на хълма между Бодрум и Гюмбет, около старото рибарско пристанище. През 70-те години са използвани за мелене на брашно, а днес са сред най-популярните туристически атракции.
7. Пристанище Бодрум
Това е едно от най-красивите пристанища в Егейско море. От западната му страна е яхтеното пристанище Милта Бодрум, определяно като едно от най-престижните яхтени пристанище, осеяно с изключително луксозни яхти.
8. Разходка с лодка до остров Орак
Остров Орак се намира в Егейско море, на изток от Бодрум. Едно от най-вълнуващите преживявания в Бодрум е разходка с лодка до Орак. След като отплава от пристанището, лодката спира на великолепния Червен залив, преди да продължи до залива на остров Орак, където има възможност за гмуркане с шнорхел в искрящите тюркоазени води.
9. Опитайте местната кухня
Турската кухня е изключително разнообразна. Хлябът, тестените изделия и сладкишите са сред най-популярните турски изкушения, но ресторантите в Бодрум предлагат и разнообразни рибни и други морски специалитети. Не пропускайте да опитате и турската алкохолна напитка “ракъ” или “раки”, която наподобява мастика или узо.