Най-старата известна крепост в света е в Сибир и смайва учените

Мистерия е и кой е наредил изграждането на крепостта

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/nai-starata-izvestna-krepost-v-sveta-e-v-sibir-i-smaiva-ucenite Pochivka.blitz.bg
Най-старата известна крепост в света е в Сибир и смайва учените

Археолозите отдавна свързват крепостите с постоянни земеделски селища. Въпреки това, тази група от укрепени структури разкрива, че праисторическите общности са изграждали защитни съоръжения много по-рано, отколкото се смяташе досега, според ново изследване, публикувано в Antiquity.

Тези ловци събирачи „се противопоставят на конвенционалните стереотипи, които изобразяват такива общества като опростени и номадски, разкривайки способността им да изграждат сложни структури“, казва за Live Science съавторът на изследването Таня Шрайбер, археолог от Свободния университет в Берлин, цитирана от National Geographic.

Какви тайни крие крепостта Кале Широково

Разположени по поречието на река Амня в Западен Сибир, останките от крепостта Амня включват приблизително 20 ями, разпръснати из обекта, който е разделен на две секции: Амня I и Амня II. Радиовъглеродното датиране потвърждава, че селището е било обитавано за първи път през мезолита или средната каменна епоха, според проучването.

(Снимка: Cambridge University Press)

Когато е била построена, всяка яма е била защитена от земни стени и дървени палисади (огради), които предполагат "напреднали земеделски и отбранителни способности" на жителите, се казва в изявление на археолозите, съобщава BG Voice. 

„Един от най-удивителните аспекти на крепостта Амня е откритието, че преди около 8000 години ловци събирачи в сибирската тайга са изградили сложни защитни структури“, казва Шрайбер. „Това оспорва традиционните предположения, че монументалните конструкции са дело единствено на земеделски общности.“

(Снимка: Nikita Golovanov)

Не е известно какво е предизвикало необходимостта от тези укрепени структури, но стратегическото местоположение с изглед към реката би било не само идеален наблюдателен пункт за следене за потенциални заплахи, но също така би позволило на ловците събирачи да следят своите ловни и риболовни зони, отбелязват изследователите.

Мистерия е и кой е наредил изграждането на крепостта.

(Снимка: Cambridge University Press)

„Остава неясно дали тези конструкции са били поръчани от управници или цялата общност е сътрудничила при изграждането им с цел защита на хора или ценности“, казва Шрайбер. „Етноисторическите записи предлагат различни обяснения на тези крепости, разкривайки различни потенциални причини за укрепването на селища.”

Каменен кораб, плаващ в небето - това е мощна българска крепост

Според тези свидетелства древните крепости са изграждани по различни причини, “като осигуряване на притежания или лица, отбрана при въоръжени конфликти, осуетяване на набези и функциониране като сложни сигнали от влиятелни вождове.“, казва Шрайбер.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Свети Марко Тотев
преди 10 месеца

Тук има грешка и тя е очевидна! Бащата и майката на човешката цивилизация е северни македонец и македонка а не някакви сибирски субекти ! Моля четете история на Македония,пърдон на Северна Македония !

Откажи