През последните години Румъния бързо набира популярност на туристическата карта на Европа. Една от най-посещаваните дестинации е Брашов, който е само на един хвърлей от световноизвестния замък на Дракула.
Заедно със Сибиу, Брашов се смята за един от най-популярните туристически градове в Румъния. И въпреки че тези градове си приличат по много неща, между тях има не по-малко разлики. Ако Сибиу се счита за един от най-красивите градове, то Брашов е типичен туристически град с всичките му недостатъци под формата на тълпи от туристи, опашки на популярни места и характерни миризми в гърба улици. И все пак този град определено си заслужава да бъде посетен, съобщава УНИАН.
За дата на създаване на града се смята 1235 г., а рицарите от Тевтонския орден се считат за негови основатели. Селището възниква като транспортен възел на пътища през планински проходи в Карпатите.
От средата на 13-ти век на съвременния Брашов са приписани няколко имена - немското Кронщат, което означава "коронен град", латинското Корона и всъщност местното Брашов. Историците все още твърдят, че самият град се е наричал Кронщат, докато името Брашов се е прилагало за административния район. Други казват, че и двете имена се отнасят за града.
От 1950 до 1960 г. градът носи името Орашул-Сталин, но за щастие местните решават да се откажат от него в полза на историческото име още преди свалянето на комунистическия режим в страната.
Сега Брашов е шестият по население град в Румъния, като там живеят малко над 250 хиляди души. Той е и вторият по важност индустриален център на страната - след столицата Букурещ.
Как се стига до Брашов
Има много начини да стигнете до Брашов, в зависимост от това откъде идвате. Например, може с влак от унгарския Дебрецен до трансилванската столица Клуж-Напока. Оттам с влак отидохме до Сибиу с автобус, а оттам с влак до самия Брашов. Има и директен влак от Corona InterCity „Будапеща – Брашов“, който спира и в Дебрецен и Клуж.
Като цяло железопътната комуникация в Румъния е доста развита, а цените на билетите са доста приемливи. Тъй като това е планинска страна, на някои места пътят с влак или автобус отнема много време, често и с прекачвания, защото трябва да обикаляте много. За сметка на това гледките си ги бива.
Забравете самолетите! С тези влакове ще обиколите цяла Европа през 2022 г.
Очаква се тази година в Брашов да бъде отворено международно летище с полети до Лондон, Барселона, Брюксел и няколко града в Германия. Освен това планират да пуснат сезонни полети до курортите на Гърция и Турция. До Брашов ще летят предимно нискотарифни авиокомпании.
Къде да отседнете в Брашов
Тъй като Брашов е много популярен град сред туристите, това се отразява и на цената на хотелите: те са по-скъпи тук, отколкото в много други градове. Като цяло в града има достатъчно места за настаняване - повече от 500 варианта за всеки вкус и бюджет. Това са хотели, хостели и апартаменти.
Цената на една нощувка в Брашов в двойна стая започва от 18 евро - това ще бъде не много нов пансион или апартамент някъде на 2 километра от центъра. За добър хотел в историческия център ще трябва да платите поне 50 евро за двойна стая.
Къде да хапнем в Брашов
Както във всеки туристически град, Брашов има огромен брой заведения за хранене за всеки вкус - от кафенета и магазини за алкохол до заведения за бързо хранене и ресторанти с национална кухня. В Брашов намирането на заведение с добри отзиви не е никак трудно.
Какво да видите в Брашов и околностите
За да извлечете максимума от посещението си в Брашов, ви съветваме да отидете тук за няколко дни, защото тук всъщност има много интересни неща - както в самия град, така и извън него.
Разходка из историческия център
Можете спокойно да отделите един ден за това. Е, и половината е достатъчно, ако бързате. Сред основните места, които си струва да добавите към вашия списък, който трябва да посетите, са готическата Черна църква от 14-ти век, кметството от 16-ти век, портите на Катарина и Strada Sforii, която в някои източници се смята за най-тясната улица не само в Румъния, но в цяла Европа - ширината ѝ е 111 -135 сантиметра.
Центърът на Брашов има типична структура на старите западноевропейски градове с хаотични улици и красиви цветни къщи с червени покриви. Можете да се скитате небрежно тук доста дълго време, разглеждайки всякакви дреболии и търсейки някъде за нещо за пиене и хапване.
Панорамна гледка
След разходка из града е време да отидем да го погледнем отвисоко. А в града има няколко локации за това. От една страна, това са Черната и Бялата кула, които са част от историческата градска стена. И двата са разположени на хълм, преминаването от единия към другия е доста лесно - въпреки че трябва да тичате малко нагоре и надолу по стълбите, и те предлагат гледка към историческия център, както и надписа "Холивуд" Брашов. Вижда се от почти всяка точка на града.
Пътуване с фуникулер до планината Тампа
Друг вариант да се насладите на панорамата на града, но от друга страна, е да изкачите връх Тампа, висок 900 метра, точно в центъра на града. Намира се точно зад историческия център и има два начина за изкачване: за мързеливите - с фуникулер, за активните - пеша.
Много туристи избират фуникулера, особено ако са ограничени във времето. Освен това като цяло е евтино - 15 румънски леи в едната посока (около 3 евро). По време на туристическия сезон обаче трябва да се подготвите за огромни опашки.
И тъй като изкачването на планината е доста лесно - около час, ако не бързате, можете да си спестите чакането на фуникулера. В същото време в планината е направен удобен маршрут с маркировка през гората, така че определено няма да се изгубите. По-добре е да вземете само спортни обувки, защото там може да бъде хлъзгаво.
На самата планина всички веднага отиват към табелата "Брашов". Вярно е, че гледката си струва заради него, но е по-добре да отидете направо на площадката за наблюдение, за да се насладите на пейзажа - в допълнение към самия град, Карпатите са идеално видими оттам, включително най-високата планина в Румъния - Молдавяну.
Ако имате време и вдъхновение, силно препоръчваме да се разходите малко по-нагоре в планината, където ще откриете невероятни планински гледки, както и няколко туристически пътеки с различни възможности и продължителност.
Пешеходен туризъм в румънските Карпати
Активните туристи могат да останат в Брашов, а оттам да тръгнат на поход в румънските Карпати. На около 1-2 часа път с кола има няколко интересни локации за любителите на пешеходния туризъм и скалното катерене - вече споменатата Молдавяну, Национален парк Piatra Craiului, природен парк Bucegi и ски курорт Пояна Брашов.
Шофиране по легендарната магистрала Transfagaras
Ако имате силен вестибуларен апарат и имате шофьорска книжка, можете да отделите един ден за разходка по световноизвестната магистрала Трансфагараш. Някои туристи отиват специално в Румъния, само за да карат по нея.
Магистралата Transfegeras е построена през 1970-1974 г. по заповед на диктатора Николае Чаушеску за военни нужди, достига най-високата си точка на надморска височина от 2034 метра. Сега това е един от най-красивите пътища в света.
Поради късното снеготопене във високите планински райони, движението по пътя между северните и южните склонове на Карпатите е отворено само от 30 юни до 1 ноември и само през светлата част на деня - от 06:00 до 22:00 часа. Препоръчителната скорост е 40 км/ч.
В близост се намират и други румънски забележителности: планинското езеро и водопадът Byla и крепостта Poienari, известна още като резиденцията на Влад Дракула. През 15-ти век владетелят на Влахия Влад III Цепеш го преустроява значително и го избира за място на пребиваване.
Замъкът на Дракула и не само
В търсене на Дракула обаче повечето туристи не отиват в крепостта Пойенар, която много пътеводители наричат истинския замък на Дракула, а в по-популярния замък Бран. В края на краищата, ако Цепеш наистина е живеел в първия, във втория той само понякога нощувал по време на лов. Но именно в замъка Бран Брам Стокър поставя събитията от романа "Дракула", което впоследствие прави крепостта световноизвестна и изключително популярна сред туристите.
Можете да стигнете до замъка Бран от Брашов с автобус - разстоянието между тях е само 30 километра. Въпреки това, като се има предвид, че автобусите не се движат често, а пейзажите тук са планински, по-добре е да отделите цял ден за пътуването.
Хоя-Бачу – румънският Бермудски триъгълник
Също така по пътя можете да спрете до град Ришнов и да посетите едноименната цитадела, построена от тевтонските рицари в началото на 13 век.
Неслучайно Брашов е толкова популярен сред туристите. Можете да дойдете тук както за уикенда, така и за седмицата - и определено ще намерите какво да правите. В същото време цените тук са доста достъпни, така че можете да получите пълен букет от впечатления без да ви излезе солено.