Необичайната държава, която иска да се превърне в известна туристическа атракция

Необичайната държава, която иска да се превърне в известна туристическа атракция

Тук е забранено да се снимат обществени сгради, летища, мостове и почти никога не присъства в маршрутите на туристите

Ако трябва да избираме „краля на странностите“ сред страните по света, тази страна със сигурност ще бъде в краткия списък.

А именно Джибути рядко се споменава, като че ли още по-рядко е в маршрутите на туристите, няма нито една постоянна река, дори 90 от повърхността й е пустиня или полупустиня, жителите й са "луди" по футбола, а правителството там визуализира страната в бъдеще като дестинация, известна с устойчив туризъм.

Джибути е наистина необичайна. Тази страна, една от най-малките на африканския континент и определено най-слабо населена – с едва 1 милион жители, може да се похвали с напълно мистична, но от друга страна очарователна и красива природа, която засега привлича предимно тези с приключенски дух.

Посетили ли сте го? Този вълшебен плаж е обявен за най-красивият в Европа за 2023 г.

Разположена на Африканския рог, в проблематично съседство близо до Суецкия канал, тя представлява (въпреки факта, че самата тя е била „сцена“ на гражданска война) точка на стабилност и важен търговски център и е вид връзка между Африка и Азия.

Тази стратегически важна позиция я прави изключително интересна за световните сили. Цели 5 държави имат свои военни бази там - Китай, САЩ, Италия, Япония и Франция, чиято колония е била едно време.

Заради това колониално минало, както и описаното местоположение, столицата Джибути, дом на цели 65% от населението на страната, е смесица от влияния от Африка, Азия, арабския свят и Европа.

Двете най-големи етнически групи в страната са сомалийците (кланът Иса) и афарите. Те са културно и езиково свързани, но са традиционни съперници за политическа и икономическа власт. Сомалийците съставляват около 60% от населението и живеят предимно в района на столицата и югоизточната част на страната.

Афарите, от друга страна, съставляват 30% от населението и са концентрирани в северната и югозападната част на страната.

Повечето от жителите са сунити. Официалните езици са арабски и френски, а френският се използва в пресата, медиите, висшето образование, съдебната система и обществените услуги.

Майчините езици на мнозинството от жителите на Джибути обаче са сомалийски и афарски.

Най-известният плаж в Северна Македония остана без туристи

Бившата френска колония е една от 27-те държави в света, които нямат нито един обект, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Но нека това изречение не ви заблуждава - има цели 10 кандидати и това скоро може да се промени.

А именно Джибути е дом на множество завладяващи места. Например езерото Асал, което е 10 пъти по-солено от морето. Благодарение на това то е второто най-солено езеро в света след езерото Дон Хуан в Антарктика.

Това е и най-ниската точка на целия африкански континент и на световно ниво третата най-ниска точка след Мъртво море и Галилейско море. Намира се на цели 155 метра под морското равнище.

Джибути е известна и със своите дистопични, апокалиптични пейзажи. Там се откроява езерото Абе, украсено със стотици скални комини, някои от които достигат до 50 метра височина.

Джибути, чиято брегова ивица е дълга 314 километра, също се отличава с възможностите си за гмуркане. Там, в залива Таджура, се провежда ежегодният фестивал на китовете.

В Джибути има и голям коралов риф с около 200 корала.

Футболът без съмнение е най-популярният спорт в страната. Но някак си нямат късмет. Техният национален отбор никога не се е класирал за световно първенство. Съобщава се, че националният отбор дори е бил разпуснат през 2017 г. в опит да се спре поредицата от лоши резултати, според някои източници.

От обявяването на независимостта през 1977 г. Джибути има само двама президенти и в тази страна е забранено снимането на инфраструктура, пристанища, обществени сгради, летища, мостове.

Невероятен е фактът, че семействата там харчат голяма част от бюджета си, дори до 30% от дохода на домакинството за кат - растение, което се дъвче и има лек амфетаминен ефект, но също така води до пристрастяване и има сериозни последици за здравето.

Съобщава се, че опитът за забрана е завършил с улични бунтове и почти е свалил правителството, така че катът остава законен, въпреки че е забранено да се дъвче в офиси и публичния сектор.

Плановете за бъдещето са големи. А именно консултантската компания "Оксфорд бизнес груп" написа как правителството в Джибути е определило туризма като ключов стълб на бъдещия икономически растеж и създаването на нови работни места.

Особено интересен за тях е екотуризмът, като целта им е да привличат около половин милион посетители годишно до 2035 г.

Туризмът в момента не е на нивото, на което би могъл да бъде. А именно през 2021 г. тази страна е била посетена от 114 хиляди туристи. Що се отнася до пристигащите, те са предимно бизнесмени и приятели и семейства на служители във военни бази.

За съжаление, Джибути е една от страните, които са изключително уязвими в контекста на изменението на климата. Прогнозите са до 2100 г. температурата там да се повиши с 5,4 градуса по Целзий, което за едно от най-горещите места в света не е никак положителна прогноза.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Гошо

Гошо 04.09.2023 7:53

Абе какъв туризъм,там е уникална мизерия.