Жега, тишина, празни пясъчни плажове, езеро без плувци, празни барове, празни кафенета. В разгара на летния туристически сезон, така изглежда картината в повечето туристически места по бреговете на Преспанското езеро.
Там времето сякаш е спряло. Там остават само спомените за едно друго време, когато Претор е гъмжал от гости и туристи, когато са се палили скари, когато е миришело на печено месо, когато се е чувало детско бърборене по плажовете, когато езерото е било пълно с плувци, а купоните вечер са били незабравими, казва македонскста медия „Денар“.
Как се роди най-красивият курорт на родното Черноморие
През август 2023 рядко можете да срещнете къпещи се на плажа в Претор, които да не са местни, решили да се разхладят в жегите.
Ако се разходите из Претор, тогава със сигурност ще забележите изоставените курорти, които в миналото са били смятани за модерни, ще видите ключ на вратата на много магазини, павилиони, ресторанти и кафенета.
Очевидно най-ярката точка за Преспанското езеро е плажът Сливница, който се намира на няколко километра от Претор и предлага повече забавления за млади хора и деца. Този плаж обикновено е претъпкан през уикендите и се смята, че само в събота и неделя това място се посещава от около 600 плувци от Битоля, Прилеп, Ресен и дори от Скопие.
Проблемът? Няма вода. Местните казват, че курорта на езерото може да се спаси, ако както в Дойранско, се докара вода.
„Такава вода има в Наколец, на 500 метра от езерото, там има жива вода и ако се пуснат тръби от Наколец, езерото може да се напълни“ – разказва Пеце от Сливница.
Преспанското езеро е с площ от около 275 квадратни километра и максимална дълбочина 54 метра. Надморската му височина е 853 метра, което го прави най-високото тектонично езеро на Балканите.
Това е мистичният адриатически плаж, до който мъже не се допускат
Преспанското езеро има богата история и култура. По бреговете му има много археологически обекти, църкви, манастири и села.